Aşure Günü Sözleri-Aşure Sözleri

Aşure günü sözleri, aşure günü İle İlgili sözler, aşure günü mesajları, aşure sözleri, aşure gününün faziletleri, aşure şiiri vb..özel günlere ait bilgiler için alışkanlık

Aşure Günü Sözleri

Aşure günü sözleri ile sevdiklerinizin aşure gününü kutlayabilirsiniz. Aşure günün mübarek olsun sözleri ile bu faziletli günü onlara hatırlatabilirsiniz. Aşure günüyle ilgili sözler Muharrem ayının faziletleri ve aşure gününün faziletleri ile ilgili önemli bilgiler ihtiva eder. Aşure sözleri ile tatlı yiyip tatlı konuşabilirsiniz. Bilindiği gibi aşure günü Muharrem ayının 10. Günüdür. Muharrem ayı ise; Zilhicce ayından sonra, Safer ayından önce gelen bir hicrî aydır. Bu ayların isimleri Kamerî takvime göredir. Müslümanların hicri yılbaşı günü 1 Muharrem’dir. Bu yıl hicrî 1441 yılı bitmiş, 1442 yılı girmiştir. (İçinde bulunduğumuz 2021 yılı mîlâdî yıldır. 1442 yılı ise hicrî yıldır.) Bu vesile ile tüm Müslümanların hicri yılını kutluyoruz. Hepinizin Muharrem ayı ve aşure gününün bereketlerinden istifade etmenizi diliyoruz. Malumunuz olduğu üzere Muharrem ayı 4 haram aydan biridir. Haram ayların faziletleri çok büyüktür ve bilhassa bu aylarda nafile oruç tutmaya, daha çok ibadet etmeye önem vermek gerektiği bildirilmiştir. Hele aşure günü gibi mübarek zamanları değerlendirmek, o zamanlarda çok dua, tevbe-istiğfar etmek; zikir ve salavat-ı şerife ile meşgul olmak daha da mühimdir. Aşure günü oruç tutmanın sünnet olduğu ifade edilmiştir. Aşûre gününde Müslümanlara selam vermek, fakirlere sadaka vermek tavsiye edilmiştir. (Tabii ki selam vermek için bu pandemi döneminde tanıdıklarımızın yanına gitmek, insanlarla içli-dışlı olmak risk doğurur. Buna dikkat etmelidir.) Kaza namaz borcu olanların aşure gününde bunları kılmasının ve kaza oruç borcu olanların da aşure günü oruç tutarken kaza orucuna niyet etmesinin daha doğru olduğu bildirilmiştir. Ayrıca aşure gününde matem tutmanın dinimizde yeri yoktur. Kerbelâ şehitlerini anıyorum, onlara sevgimden yapıyorum diyerek vücuduna şiş batırmak, kendine işkence etmek gibi şeylerin İslam’a aykırı olduğu belirtilmiştir. Hepinizin aşure gününü tekrar tebrik ediyoruz. Şimdiden âfiyet olsun!

Aşure Şiiri

Doldu Muharrem ayında, aşureyle kazanlar
Dilerim dursun artık, yoldan çıkıp azanlar.
Bu zulümler bitsin, kalksın artık belâlar,
Duymuyor musun bak, okunuyor selâlar.

Bulacak seni de elbet, o kaçtığın ölüm,
Ama sen gaflettesin, dizilerle her bölüm.
Namazı hızlı kılar, bir an önce bitsin diye,
Daha önemli işin mi var, söyle bu acele niye?

Sanki arkasından ha bire, koşturuyor bir atlı,
Oysa namazın o manevi, lezzeti inan çok tatlı.
Aşure gününü fırsat bil, o günde oruç tut,
Kötü sözleri sen, hiç söyleme hemen yut!

Duyulmamış Aşure Sözleri

Aşure ayı geçtikten sonra aşure yaparsak sadece bir tatlı yapmış oluruz. Bereketine nâil olmak için vaktinde yapmalı.
Kimi seveceğine dikkat et. Her bulduğunu doldurma kalbine. Aşure yapmıyorsun sonuçta!
Muharremin 10. Günü yani aşure günü matem tutmak, kerbelâ şehitlerinin anısına diyerek kendini şişlemek, ağıt yakmak İslam’da yoktur. Hazret-i Hüseyin’i ve diğer şehitlerimizi sevenler onların yolunda gitmeli, onların şefaati için dua etmelidir.
Bu ayda kaynatılır, aşure kazan kazan; çok dua et Müslüman, namaz kıl sevap kazan.
Hicri yeni yılınızı ve mübarek aşure gününüzü tebrik eder, bu kıymetli günün ve içinde bulunduğumuz Muharrem ayının size, sevdiklerinize ve âlem-i İslâm’a hayırlar getirmesini niyaz ederim.
Durmadan günah işler, kötü yola saparsın. Muharrem ayı gelince, bol aşure yaparsın. Tamam iyi yap da, oldu bitti mi yani? Bir aşureyle olmaz, ibadet etmiyorsun hani?
Malzemeyi bol tuttum, aşûrem sulu sulu; kendini üstün görme, herkes Allah’ın kulu.
Aşûreleri sen sakın, kırık kâseye doldurma; yoksa boşa gider, içinden hep dökülür. Yaptığın iyilikleri, başa kakıp soldurma; diktiğin tüm dikişler, birer birer sökülür.
Aşureyi çok yeme, bak şekerin çıkmasın; mutlu ol hiçbir şey, senin canını sıkmasın. Ne güzel zamandayız, geldi muharrem ayı; sevaplar sınırsızdır, ölçemez hiçbir sayı.
Bazıları, aşurenin içine kıyma koymak kadar yanlış yapıyor bize… Ama biz yine de onlardan vazgeçemiyoruz.
Aşûreyi güzel yap, kıvamı olsun tam; helal kazan dâima, sakın işleme haram.
Aşûreye bol bol, katardık da fındık fıstık; fakire yardım etmezdik, hep paramızı kıstık. Aşûre paylaşmaktı oysa, fakire de vermeliydik; bizim neyimiz varsa, bu yola sermeliydik. İslam’a hizmet için, hep çok çalışmalıydık, sormadan neden niçin, biz buna alışmalıydık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu