Kadın

Diyette Akşam Yemeği-Akşam Yemeği Kalorisi

Diyette akşam yemeği, diyette akşam yemeği nasıl olmalı, diyette akşam menüsü nasıl olmalıdır vb.. zayıflama makalemizi sizler için hazırladık.

Zayıflamak isteyen ya da formuna dikkat eden biriyseniz sizin de aklınıza “ diyette akşam yemeği nasıl olmalı “ sorusu takılmıştır. Özellikle diyet yaparken öğünler nasıl düzenlenmelidir ve diyette akşam yemeği menüsü ne kadar olmalıdır en merak edilen konuların başında yer almaktadır.

Diyette Akşam Yemeği

Vücudumuz en hızlı şekeri yani karbonhidrat türü besinleri yıkmakta, diğer besin türlerini ise uzun süre geçtikten sonra vücutta kullanılmaktadır. Dolayısıyla öğün sayısı fazla olan birisi için karbonhidrat oranı arttırılabilir fakat öğün sayısı az olan kişilerde karbonhidrat oranı azaltılmalıdır. Genel olarak yağ ve protein bakımından zengin olan ürünler ile beslenme uygulanmalıdır. Karbonhidrat, protein ve yağın ölçülendirildiği ve dikkatli olarak tüketildiği bir biçimde olmalıdır. Aşırı karbonhidratlı bir akşam yemeği, kan şekerinizi hızla arttırarak hızlı doygunluk ve akabinde hızlı kan şekeri düşüşü sizi acıktıracaktır. Yağlı bir akşam yemeği ise iştah artışı sağlayacak fazla kalori ve sonrasında kilo alımına sevk edecektir. Bu yüzden dengeli bir akşam yemeği ( yaklaşık olarak %50 karbonhidrat, %25 yağ ve %25 protein) sizi tok tutarak gece yemek yeme gibi zararlı alışkanlıklardan da koruyacaktır. Aynı zamanda bol yeşillik tüketimi kazanılan posa miktarını arttıracağından bağırsaktaki dışkının hızlı atılmasını ve kabızlık, ishal gibi intestinal problemlerinde oluşumuna engel olacaktır.

 Diyet Akşam Yemeği Saati

 Diyet Akşam Yemeği Saati

Akşam saat 20.00’den sonra alınan ve çöp gıda olarak nitelendirilen abur cuburlardan da kaçınmanız en az diğer sağlıklı beslenme tavsiyeleri kadar önemlidir. Zira uyumadan yaklaşık 2-3 saat önce alınan ve sonrasında yakılmayan abur cuburlar, karaciğer metabolizmasında doğrudan yağa çevrilecek ve trigliserit olarak depolanacaktır. Abur cuburlar göbek altı yağ deposu olarak adlandırılan ”panniculus adiposus” adı verilen depolarda uzunca bir süre kalır. Bu durum kişide hem kötü bir görüntü hem de potansiyel bir karaciğer hastalığı oluşturur.

Kısacası iyi bir akşam yemeği mevsimsel yeşilliklerden, proteinden, vitaminden ve mineralden oluşmalıdır. Geceleri uyku öncesi yemek kaçamakları yapıyorsanız bu sizi uzun vadede önce şişmanlığa ardından da obeziteye doğru götürebilir. Bu yüzden bu durumun ehemmiyetinin farkında olmak kendi sağlığınızı takip edebilme açısından çok önemlidir.

Diyet Akşam Yemeği Menüsü Nasıl Olmalıdır

Başta da bahsettiğimiz gibi tüm besin ögeleri benzer oranlarda dağıtılmalı ve kişi hem doyduğunu hissetmeli hem de eksiksiz bir şekilde gıdasını almalıdır. Diyet aç kalmak ya da çok az yemek yemek değil, günlük beslenme alışanlıklarınıza verilen genel bir isim olmalıdır. Bu bilinçle diyet hayatınızın her anında bulunmalıdır.

Örnek bir diyet akşam yemeği menüsü şöyle olabilir: 2 ya da 3 adet İzmir köfte (her biri 30 g), 3-4 kaşık bulgur pilavı, makarna, pirinç tercihe göre, 1 kase çorba ve 1 tabak salata ve 1 bardak ayran. Aslında ayran yerine direk yoğurt da tercih edilebilir. Ancak ayranın, özellikle tuzlu ayranın vücut üzerinde kan akışını düzenleyici, serum benzeri bir etkisi bulunmaktadır. Bahsettiğimiz örnek yemek menüsü ekonomik olarak da çeşitlendirilebilir. Burada önemli olan  kişinin bu diyeti uygulaması ve kararlı şekilde sürdürmesidir.

3 günde 5 kilo vermek isterseniz makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı