Sağlık için Günde Kaç Bardak Su içilmeli ?

Sağlık için Günde Kaç Bardak Su içilmeli ? Sağlığımız için Günde Kaç Litre Su Tüketilmeli ?, Vücudumuz Bir Günde Kaç Litre Su Almalı ?, Su içmeye Ne Kadar Önem Göstermeliyiz ? suyun önemi vücudumuz için elzem değerdedir Mutlaka su içmeliyiz su bedenimizin hayata bağlar gelelim detaylara.

Sağlık için Günde Kaç Bardak Su içilmeli ?

Sağlıklı bir erkeğin ağırlığının yüzde 60’ı ve sağlıklı bir kadının ağırlığının yüzde 50’si sudur. Sağlık için Günde Kaç Bardak Su içilmeli ? Hepimiz suyun sağlığımız için ne kadar iyi olduğunu biliyoruz, ancak yeterince su içiyor muyuz ? Bir yetişkin günde en az 8 bardak su içmelidir. Bu sayı kişinin günlük aktivitesine, cinsiyetine ve terlemesine göre değişir.

Neden su içmeliyiz ?

Su, yediğiniz yiyecekleri parçalamaya yardımcı olarak sindirim sisteminin mükemmel çalışmasına yardımcı olur
Cilt hücrelerini onararak cilt elastikiyetini artırır. Sonuç olarak, cilt daha parlak ve canlı görünür. Aynı zamanda saçların daha yumuşak ve parlak görünmesine yardımcı olur, Susuzluğa bağlı unutkanlık ve dikkat eksikliği gibi beyin fonksiyonlarını düzenler, Vücut ısısını dengeler ve insanlar için büyük bir problem olan şişliğin giderilmesine yardımcı olur, Kolaylaştırır kan dolaşımını ve daha sağlıklı olmasını sağlar, Bağırsak sağlığını düzenler, Metabolizmayı iyileştirir. Böylece daha fazla kalori yakarsınız. Ilık su ayrıca vücut yağlarının parçalanmasını destekler, Kanı sulandırır ve dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önler, Stres, gerginlik ve depresyonu gidermeye yardımcı olur, Vücudun bağışıklığını ve direncini güçlendirir.

Sağlık için Günde Kaç Bardak Su içilmeli
Sağlık için Günde Kaç Bardak Su içilmeli

Bir yetişkin günde kaç litre su içmeli ?

Sağlıklı bir insan, 1,5 litresi idrarla, yaklaşık 1 litresi solunum, terleme ve eklem hareketleri ile olmak üzere toplam 2,5 litre sıvı kaybeder. Kaybedilen sıvının neredeyse yüzde 20’si gün içinde yediklerimizden gelir. Kalan 2 litre suyu içtiğimizde yerine koyuyoruz. Sağlık için Günde Kaç Bardak Su içilmeli ? Her gün 1 bardak su ile güne başlamayı alışkanlık haline getirin. İnsanların her gün tüketmesi gereken su miktarı, ne kadar egzersiz yaptıklarına ve ne kadar terlediklerine bağlıdır. Her gün içmek için evrensel olarak kabul edilmiş bir su miktarı yoktur, ancak neyin sağlıklı olduğu konusunda genel bir fikir birliği vardır. Bu nedenle erkekler için yeterli miktar günde yaklaşık 3 litre ve kadınlar için yaklaşık 2 litredir.

Çay, kahve suyun yerini tutmaz!

Hiçbir içecek suyun yerini alamaz. Aksine, başka içeceklerin aşırı tüketimi susuzluk hissini bastırır ve su ihtiyacını azaltır. Susuzluğu ele almak, vücudun günlük su ihtiyaçlarının karşılandığı anlamına gelmez. Su kalori veya asitlik içermez. Kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi kalp çarpıntısına neden olurken, bu içeceklerle tüketim kilo alımına neden olur.

Olması gerekenden daha fazla su içmek sağlığınız için kötü!

Normal koşullar altında, bilmeden gerekenden daha fazla su tüketmek nadirdir. Fazla her hangi bir şeyin zararlı olduğunu bildiğimiz gibi, çok fazla su zararlıdır. Vücut olması gerekenden daha fazla su alırsa, bir kişi su zehirlenmesi geliştirebilir. Su zehirlenmesi, vücut sıvılarının elektrolit dengesini bozar ve beynin normal işleyişine zarar verir.

Su içmeyi eğlenceli hale getirin

Renkli ve zarif bir sürahi, cam veya şişe masada veya evde görünür bir yerde tutulabilir, Suyun tadı, elma, tarçın, nane yaprakları, zencefil, çilek, üzüm, gibi meyveler eklenerek iyileştirilebilir. “Su” iş yerinde ve evde seçilen belirli yerlere koyulabilir. “Su iç” kelimesi ile notlar asılabilir, ofis bilgisayarına ve cep telefonlarına su hatırlatma programları kurulabilir. Sağlık için Günde Kaç Bardak Su içilmeli ? Suyu Bol Tüketmeye Önem Gösterin.

İlgili Yazı : Rüyada Bidon Görmek-Rüyada Bidondan Su İçmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu