Fazla süt içmenin zararları, hayvansal sütün zararları, fazla sütün zararları, fazla süt tüketimi, süt içmenin zararları vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Süt içmek oldukça faydalı olduğu kadar fazla tüketimi de yararlı olduğu kadar zararlı da olabilmektedir.

Yapılan araştırmalarda fazla süt tüketiminin faydalı olmadığını ortaya çıkarmıştır. Süt veya süt ürünlerinin fazla kullanımı birçok hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bu yüzden süt kullanımını dengeli bir şekilde tüketmelisiniz. Bu yazımızda sizlere fazla süt içmenin sağlığa ne gibi zararları olabilir bunları aktaracağız.

Fazla Süt İçmenin Zararları

Uppsala Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre fazla süt tüketimi ile ortaya çıkan hastalıklar oldukça şaşırtıcıdır. 106 bin kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmalarda fazla süt tüketiminin zararları ortaya çıkmıştır. Özellikle yapılan araştırmaya göre orta yaş kadın ve erkeklerde fazla süt tüketimi oldukça zararlıdır. Bu sebeple fazla süt tüketimi yerine düzenli bir şekilde az az olarak yapılmalıdır. Yapılan araştırmada özellikle orta yaş kadın ve erkeklerde fazla süt kullanımının erken ölüm riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Buna göre orta yaş kadın ve erkeklerde hayvansal sütün zararları çoktur.

Fazla Sütün Zararları

Süt kalorili bir içecek olduğundan fazla tüketimi kilo sorunu olarak karşınıza çıkabilir. Bağırsak problemleriniz var ise de fazla süt tüketimi sizin için sorun olabilir. Ayrıca Uppsala Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre fazla süt kullanımı orta yaş kadın ve erkeklerde erken ölüm riskini arttırmaktadır. Aşırı süt tüketimi vücutta düşükte olsa iltihaplanmaya sebep olduğu için ölüm riskini arttırdığı gözlemlenmiştir. Aynı şekilde günde en az 3 bardak süt içen bir kadının ölüm riski hiç süt içmeyen ve ya az süt içen birisine göre oldukça yüksektir. Bir diğer önemli nokta ise Uppsala Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre süt içmenin zararları erken ölüm riskini arttırmaktadır. Uppsala Üniversitesi bu ölüm riskinin kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görüldüğünü belirtmektedir.

Süt tüketimi yararlı olduğu kadar fazla süt tüketiminin zararları da oldukça fazladır. Bu sebeple süt tüketimine cinsiyet ve yaş fark etmeksizin mutlaka dikkat edilmesi gerektiğidir. Gün içerisinde ve ya haftada  belirli ölçülerde süt tüketimi yapılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap