Yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır? Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş ışınları daha fazla kendini göstermekte ve cilt üzerinde etkisini arttırmaktadır.

Yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Sabah Rutini

Aşama aşama bakacak olursak ilk olarak sabah uyandığımızda  cildimize uygun temizleyici ile cildimizi temizlemeliyiz. Daha sonra uygun tonik kullanmalıyız. Bu adım ciltteki gözeneklerin sıkılaşmasında etkin rol oynar.  Bir sonraki aşamada serum yer alır buda cildimizi nemlendirmeye hazırlar.  Bir sonraki aşamada nemlendirici gelir ki atlanmaması gerekir.  Yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır? En son ve en önemlisi yaz aylarında ekstra dikkat edilmesi gereken aşama güneş koruyuculardır. Cildimize uygun güneş koruyucumuzu mutlaka kullanmaya özen göstermeliyiz. Güneş ışınları cildimiz üzerinde oldukça tahrip edici etkilere neden olur.  Lekelenmeler ve fotojenik yaşlanma en belirgin ve en sık karşılaşılan etkilerindendir. Ayrıca melanin seviyesini de arttırarak cil oluşumunu tetikler. Çillenmeye meğilli ciltler daha fazla çil oluşumu gözlemlenir. Güneş koruyucu yaz kış dikkat edilmelidir fakat yaz aylarında ekstra özen gösterilmelidir. İki saate bir yenilenmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca pratiklik açısından stick güneş koruyucularına da göz atılabilir.

cilt bakımı sabah
cilt bakımı sabah

Akşam Rutini

Akşam rutinine ilk olarak varsa günlük makyajımızı temizleyerek başlamalıyız. Göz makyajımızı çıkarmaya ekstra özen göstermeliyiz. Cildimizi temizledikten sonra uygun tonik kullanmalı ve serumumuzu kullanmalıyız. Daha sonra cildimizi ve gözlerimizi nemlendirmeliyiz.  Maske kullanımı cildin nem oranının dengede kalması açısından önemlidir. Haftada  iki defa kullanmak cildimizin nem dengesi açısından oldukça iyi olacaktır.  Ayrıca haftada iki defa peeling yapmakta cildin ölü derilerden arınmasında etkilidir. bu da cilt bakımında alacağımız verimi arttırır ve cildimizin daha parlak ve sağlıklı gözükmesini sağlar.

Cilt Bakımında Ekstra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında güneş cildimiz için tahrip edici etkisi epey fazladır. Bunun için öğlen saatlerinde mümkün olduğunca güneş altında kalınmamalıdır. Ve olabildiğince korunmalıdır. Genişçe şapkalar takılmalıdır.  Güneş gözlüğü takılmalıdır. Gözlük kullanımı gözlerimizi kısarak bakmamızı engeller. Ve kaz ayağı kırışıklıklarının oluşmasını azaltır. Ayrıca göz kuruluğunun oluşmasını da engeller.  Yaz aylarında beslenmemize de dikkat etmemizde fayda vardır. Sağlıksız yiyeceklerle beslenmek akne oluşumunu arttırarak güneşinde etkisiyle lekelenmeye davetiye çıkarabilir.  Yaz aylarında daha çok hafif beslenmeli ve sebze meyveye ağırlık vermeliyiz. Ayrıca su tüketimine özen gösterilmelidir. En az iki buçuk litre su tüketilmelidir.  Yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır? Bu hem cildimiz için hem de vücudumuz için oldukça önemlidir.  ayrıca yaz aylarının gelmesiyle  sık sık duş alırız. Duşumuzu olabildiğince soğuk su ile almaya özen göstermeliyiz. Çünkü sıcak suyun etkisiyle  cilt elastikiyetini kaybeder. Soğuk su ile alınan duşta kan dolaşımı artarak cildimize bol bol oksijen gelir. Bu sayede cildimiz sağlıklı ve ışıl ışıl görüntüye sahip olur.  Cildimize ne kadar özen gösterirsek o da bize o kadar olumlu tepki vermektedir.  Cilt bakımı denildiğinde sadece dıştan yapılanların yanında  içten yaptıklarımızda büyük önem taşımaktad

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu