A Vitamini Nelerdir-A Vitamini Bulunan Besinler

A vitamini nelerdir, a vitamini özellikleri, a vitamini ne kadar alınmalı, a vitamini bulunan besinler, a vitamini içeren yiyecekler, a vitamini nasıl alınır vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com


A Vitamini Nelerdir

A vitamini, yağda çözünen vitaminler grubundan aktif bir bileşendir. Retinol ve esterleri dahil olmak üzere yapısal olarak benzer birkaç maddenin toplu adıdır. Beta karoten, vücutta A vitaminine dönüştürülen bir provitamindir. A vitamini nelerdir görsel süreçte, hücre büyümesinde, hücre farklılaşmasında ve üremede önemli bir rol oynar. Vitamin eksikliğinin önlenmesi ve tedavisinde, yeterli tedariğinde ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Daha yüksek dozlarda A vitamininin teratojenik olduğu ve aşırı dozda yan etkilerin ortaya çıkabileceği dikkate alınmalıdır.

A Vitamini Özellikleri

A vitamini yağda çözünen biri vitaminler ve bir pratik olarak çözünmez olarak su, hayvan dokularında oluşan çok benzer izoprenoit yapıya sahip bir dizi maddeye A vitamini denir . En önemli ve biyolojik olarak en aktif madde, birincil alkol olan all- ( E ) -retinoldür. Retinol, ilgili aldehit retinaline ve karboksilik asit retinoik aside (tümü burada all-trans olarak gösterilmiştir) oksitlenebilir:

A vitamini özellikleri birçok ilaçta bulunan retinol palmitat gibi retinil esterler şeklinde kullanılır . A vitamini havaya, oksitleyici maddelere, asitlere, ışığa ve sıcağa karşı çok hassastır .

A vitamini, örneğin karaciğer (Yüksek Konsantrasyon!), Karaciğer sosisi, süt, tereyağı, peynir, ton balığı ve yumurtalarda bulunur. Beta karoten gibi bazı karotenoidler, vücutta A vitaminine metabolize olan provitaminlerdir. Beta-karoten, örneğin havuçlarda ve acı biberlerde bulunur. Çoğu suda çözünen vitaminin aksine, A vitamini depolanabilir. Depolama esas olarak karaciğerde ve yağ asidi esterleri şeklinde gerçekleşir.

A Vitamini Ne Kadar Alınmalı

Vücuttaki farklı işlemler için çok önemli olmasına rağmen, a vitamini ne kadar alınmalı bir kişinin günde  0,8 ila 1,1 miligram nispeten en az A vitaminine ihtiyacı vardır. Vitamini saf halde içeren besinler yalnızca hayvansal kökenlidir (örn.Karaciğer ). Öncü beta-karoten formunda vitamin ayrıca bazı bitkisel besinlerde (havuç gibi) bulunur.

A Vitamini Bulunan Besinler

Özellikle karaciğer ve deniz ürünleri A vitamini bulunan besinler bakımından zengindir. Yumurta, süt ve süt ürünlerinde de bulunur. A vitamini öncüsü beta-karoten, özellikle havuç, ıspanak, brokoli, kırmızı biber, kiraz ve greyfurt gibi yeşil, sarı ve kırmızı sebzelerde ve meyvelerde bulunur.

Aşağıda, A vitamini içeren yiyecekler tablo şeklindeki bir özetini bulacaksınız. Dikkat: Bazı bitki bazlı yiyecekler doğrudan A vitamini içermediğinden, bunun yerine provitamin beta-karoten şeklinde olduğundan, bir yetişkin için önerilen günlük doz yaklaşık 2 miligramdır. Bu, örneğin yaklaşık 50 ila 100 gram tatlı patates veya havuca karşılık gelir.

Gıda100 gramda A vitamini
Karaciğer (buzağı)39.0 mg
Kale1.5 mg
havuç2,2 mg
Karaciğer sosisi, iri8,3 mg
maydanoz5,9 mg
Kuru kayısı1.2 mg
Savoy4.7 mg
Dereotu4.5 mg
Palmiye yağı4.3 mg
Kuzu marul0.7 mg
kırmızı biber0.5 mg
Hindiba0.6 mg
ıspanak1,6 mg
Kurutulmuş tavuk yumurta sarısı1.1 mg
Füme yılan balığı0.9 mg

A Vitamini Nasıl Alınır

Yani ihtiyaçlarınızı karşılayacak bol miktarda yiyecek var. Bir yetişkinin ortalama günlük ihtiyacı (0,9 miligram) sağlanır, örneğin:

  • 100 gram karaciğer sosisi
  • 5-10 gram karaciğer
  • 100 gram yılan balığı
  • 200 gram ton balığı
  • 350 gram Gouda
  • 300 gram Mozzarella
  • 1,5 litre koyun sütü
  • 8 yumurta

Nispeten küçük günlük ihtiyaç ve vücudun vitamini depolayabilmesi nedeniyle A vitamini eksikliği pek olası değildir. Menüde kutup ayısı karaciğeri yoksa, normal bir diyetle aşırı doz elde etmek neredeyse imkansızdır. O kadar çok A vitamini içerir ki, onu tüketmek insanlar için bile ölümcül olabilir. Eskimolar bu besini sorunsuz bir şekilde tolere ettikleri için vitamin alım toleransının kişiden kişiye değiştiği varsayılabilir.

Tek seferlik aşırı doz da fena değil. Ancak a vitamini nasıl alınır uzun vadede önerilen günlük doz aşılmamalıdır çünkü bu ciddi sağlık sorunlarına ( uyku bozuklukları, iştahsızlık , saç dökülmesi , artmış kemik kırılganlığı vb.) Yol açabilir .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu