Prolaktin Nedir? Neden Yükselir?

Prolaktin Nedir? Prolaktin Neden Yükselir?

Prolaktin Nedir? Neden Yükselir? Prolaktin hormonu kadınlarda bulunan ve süt salgılanmasını sağlayan hormondur. Bu hormonun miktarı ise oldukça önemlidir. Kanında prolaktin düzeyinin fazla olduğu tespit edilen bir kişide adet döneminin düzensiz olması durumu da yaşanmaktadır. Adet döneminin düzensizliği haricinde göğüslerden taşan sütler de kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Göğüslerden süt taşması durumu kişinin göğsünün prolaktin hormonuna duyarlılık seviyesiyle de bağlantılıdır. Bu konuda ilginç olan kısım ise hamile olmayıp göğsünden süt gelen kadınların da bulunmasıdır. Bu durum çok nadir olarak görülse de göğsü prolaktin hormonuna aşırı duyarlı kişiler bu yüzden tedavi görebilmektedir. Bu durumu yaşayan kadınlar bir doktora başvurduğunda prolaktin seviyesi normal çıkıyorsa bunun sebebi de prolaktin hormonunun diğer alt türlerinin çok güçlü süt yapma niteliklerinin olmasıdır.

Prolaktin Nedir?

Prolaktin hormonunun birçok işlevi bulunmaktadır. Bu hormon hipofiz bezlerinde üretilmektedir ve hamilelik süreci en etkin olduğu dönemdir. Hamilelik sonrası emzirme döneminde de etkisini artırarak devam etmektedir. Prolaktinin asıl işlevi annenin çocuğunu emzirmesi için gerekli olan sütün üretimini sağlamasıdır. Fakat gereksiz zamanlarda fazla miktarda salgılandığı zaman hem sütün taşmasına hem de kişide adet düzensizlikleri görülmesine sebep olmaktadır. Prolaktin Nedir? Bu nedenle prolaktinin sadece hipofiz bezinden değil rahim bölgesinden de salgılandığı düşünülmektedir. Bu durum uzun zamandır üzerinde çalışmalar yapılan fakat aydınlığa kavuşturulamamış bir konudur. Prolaktinin kanda etkinleşmeye başladığı en önemli hafta hamileliğin 8. haftasıdır. Bu kadar erken bir zamanda artmaya başlamasının sebebi ise bebeğin doğduğu zaman annenin bebek emzirebilir bir durumda olmasıdır. Hamilelik dönemi sonlanana kadar prolaktin hormonu salgılanmaya devam eder. Arada oluşan taşmalara da ilk süt adı verilir. Sütün fazla salgılanması durumunda göğüs pedlerinden yardım alınması ve iç çamaşırların kirlenmesinin önlenmesi mümkündür.

Prolaktin Neden Yükselir?

Vücudumuzun dengesini ve düzenini sağlayan pek çok hormon vardır. Bu hormonlarda zaman zaman değişiklikler meydana gelebildiği gibi prolaktin hormonu da zaman zaman yükselebilir. Bu yükselmeler sonucunda göğüsten süt taşması  gibi hamilelik durumlarında oluşabilecek çeşitli değişiklikler görülebilir. Prolaktin Neden Yükselir?  Peki prolaktin hormonu neden yükselir? Prolaktin hormonunun bebek emzirme dönemi gelmeden yükselmesi hala sebebi belirlenemeyen bir durumdur. Uzmanlar bu konuda çeşitli tahminler yürütmektedir. Önceden göğüs bölgesine şiddetli darbe yenmesi, göğüs bölgesine ameliyat yapılması ya da bu bölgeyi etkileyecek ameliyatların yapılması, sinir ve stres durumundan dolayı ruh sağlığının bozulması, sürekli bir şekilde uyarılan meme uçları, çeşitli böbrek hastalıkları, çeşitli karaciğer hastalıkları ve anti depresan kullanımı prolaktin hormonunun yükselme sebepleri arasında yer almaktadır.

Prolaktin Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Ayrıca vücutta düzenleme yapan diğer hormonların miktarında yükselmeler olması da prolaktin hormonunu yükseltebilmektedir. Prolaktin Yüksekliği Ne Anlama Gelir? Bunun haricinde tansiyon hastalarının ve kalp hastalarının kullandığı ilaçları hamilelik dönemi öncesinde kullanmak da prolaktin yükselişine neden olabilmektedir. Daha detaylı bilgi edinmek için bir kadın doğum uzmanından yardım almak en doğrusu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu