Çök Kapan Tutun

Çök Kapan Tutun Okula giden çocuğu olanlar daha iyi hatırlıyordur. Bir kaç ay önce okullarda tatbikat yapıldı. “Çök,Kapan,Tutun” sloganıyla yapılan bu tatbikatta özellikle, ilk okul öğrencileri çok stres geçirmişlerdi. Tatbikat sırasında öğrencilerin çoğu, o deprem hissini yaşamış, bir süre okula gitme istekleri bile olmamıştı.

Çök Kapan Tutun

“Olası bir depremde çocuklarımız ne yapacaklarını bilir en azından” diyerek çoğu kişi de bu tatbikata hak kazandırmıştı Çök Kapan Tutun Küçük çocuklara olası bir depremde ne yapacağını öğretenler ve ya öğretmeye çalışanlar, onların büyüklerini, onların yaşadıkları evleri hesaba katmadılar ve ya katmak istemediler.

Bir fay hattı üzerinde yerleşen Hatayda yapılan binalar, evlerin ne kadar sağlam olduğunu düşünmeyenler için “Çök, Kapan, Tutun” önemli bir meseleye döndü.

Şimdi soruyorum : “ Kaç çocuk o deprem anında “Çök, Kapan, Tutun”u aklına getirdi ve ya uyguladı ? Ve ya kaç insanın aklına geldi onu çocuğuna yaptırmak ? Ve ya kaç insan kendisi yaptı onu ? İnanıyorum ki, hiç kimse.

29 bini aşkın vefat etmiş insan, binlerce yaralı insan, binlerce yıkılmış evler ve kalbi enkaz altında kalmış, psikolojisi bu depremle birlikte yerle bir olmuş bir ülke….

“Çök, Kapan, Tutun” dan önce “Denetim! Onarım! Önlem Al!” uygulamasının yapılması daha önemli değilmiydi? Ülkenin neredeyse her tarafı fay hattı üzerinde yerleşiyor. İzin verilen her yapılacak yaşama meskenlerinin sıkı denetiminin olması önemli değilmiydi ? Her eline taş,çimento, beton, toprak ala bilenin müteahhit olmasına izin vermemek daha önemli değilmiydi? Deprem sözleri ile sevdilerinize mesajlar gönderin.

  • Çök! Kapan! Tutun!
  • Ülke olarak ÇÖKtük!
  • Ülke olarak içimize KAPANdık!

Yerle bir olmuş psikolojimizle ve enkaz altında kanayan kalplerimizle hayata TUTUNmaya çalışıyoruz!

Oldumu şimdi? Oldumu “ÇÖK, KAPAN,TUTUN?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu