Çin’de Hayat Nasıl

Çin’de Hayat Nasıl Çin’ de nufus yoğun olduğu için denetim altında tutmak biraz zor oluyor. Çin yönetimi bu zorluğu biraz daha kolay hale getirmek için yüz tanıma sistemleri, güvenil önlemleri ve dronlar kullanıyor. Böylelikle suç işleyen ceza alan vatandaşlar doranlar güvenlik sistemleri sayesinde anında bulunabiliyor.

Çin’de Hayat Nasıl

Çinliler fazlasıyla resmi insanlardır. Bir şey yaptırmak için rüşvet veremezssiniz , tam bir memur gibi. Çin’de Hayat Nasıl  Birine teşekkür etmek için temas etmeniz gerekmez, önlerinde hafifçe eğilseniz yeterlidir. Evlere ziyerete gitmek gibi bir adet yoktur fakat davet edildiği zaman gitmelisiniz ve denildiği saatte.

Çin Kültürü Hakkında Genel Bilgi

Sofraya koyulan her yemekten sevmeseniz bile nezaketen de olsa tadına bakmalısınız. Yemek bittikten sonra direkt çıkıp evinize gidebilirsiniz . Çin’de Hayat Nasıl   Yemek esnasında kesinlikle iş konuşulmaz çünkü yemek masası onlar için beyin dinlendirme aktvitesidir ve yemek esnasında Tayvan hakkında eleştiri yapmayınız yapmaktanda kaçının. Çinliler ciddi insan oldukları gibi de size isminizle değil unvanınız ile hitap ederler.

Çinliler ciddi insan diyoruz fakat sinirlendikleri zaman, birine kırıldıkları zaman , mutlu olduklarında gülebilirler bu yüzde Çine yolunuz düşerse bunları yadırgamayın, onları anlamaya çalışın.

Türkiye’de her markette her şeyi bulabilirsiniz ama çinde bazı eşyalar tek bir markette bulunmaktadır (örn: kumanda). Bunu bildiğinizi düşündükleri için de size bu konu hakkında bilgi vermeyeceklerdir , siz kendiniz arar bulursunuz. Tatiliniz araştımakla geçecektir.

Nasıl ki Türkçemiz de uslup imla öenmliyse orada da aynı şekildedir. Çin’de Hayat Nasıl Çince konusurken dikkat ediniz. Mesela bizim ülkemizde ” abdala malum olur” sözünde ki “abdal” kelimesini “aptal” olarak anlamak gibi. Çince bilmiyorsanız bilen biriyle gidiniz yoksa başınıza iş açabilirsiniz.

Çin'de Hayat Nasıl
Çin’de Hayat Nasıl

Acıktınız ve bir restoranta gideceksiniz Türkiye de açıkca ” ay ben onu sevmiyorum” diyebiliyorsunuz ama orada yemek kültürüne önem verilir , kötü söz söylenmemeli. Yemek siparişi verirken o yemek nasıl pişiyor izlemek istemiyorsanız söyleyin, yengecin nasıl piştiğini görmek istemiyorsanız mesela.

Gidip turistik yerleri gezdiğiniz zaman ÇİN SEDDİNİ gördüğünüzde lütfen onlara Çin Seddini bizim yaptırdığımızı yani bizden kaçmak için yaptıklarını anlatmaya çalışmayın çünkü hala onların öyle istedikleri için yaptırdıklarını savunuyorlar. Bir yanlış anlaşılma olduğu zaman altından kalkamıyorsanız “ben buralı değilim Çinceyi fazla bilmiyorum” demelisiniz ya da Türk Konsolosluğuna başvurmalısınız yoksa yine başınıza bir şey gelebilir.

Çin’de ki Din Nedir?

Çinde de din özgürdür ama normal dini ateistliktir. Çin’de ki Din Nedir? Çin de devlet baskısından onaylanmamış olan dinler de bulunmaktadır. Bu zamana gelene kadar Çin birden fazla dinden etkilenmiştir : Konfüçyüsçülük Taoizm ve Budizm(Çin budizmi)

Çin’de ki Yemek Kültürü

Çin’ de yemek kültürü oldukça fazla ve lezzetlidir. Çin’de ki Yemek Kültürü Türk mutfağında bile yerini almıştır. Oluşturduğu iklim dolayısıyla (Hindiçin yarımadası) pirinç üretimi vebizim denizlerimizde ki yeşil bitkiler oldukça fazladır. Ülkenin yemekleri beş bin yıllık tarihi temsil eder ve en iyi dünya yemek listesinde üçüncü sıraya girmiştir.

Çin’de Size İlginç Adetler

Karşı cinsle bir yerde oturup pilav yiyeceksiniz diyelim . Çin’de Hayat Nasıl Pilavin üstüne çubuğu saplamamanızı öneririz çünkü çubuk saplamak seninle evlenmek istiyorum anlamına gelmektedir.

Çin asansörlerinde dört sayısı bulunmaz yani 14,24,34 gibi sayılar yoktur çünkü dört sayısı onlara ölümü çağrıştırır.

Çinliler evleneceği vakite bir ay kala aralıksız ağlar , son on gün kala annesi ve büyükanneside ağlamaya başlar ama aralıksız. Bu adet bir sevinç göstergesiymiş.

Normalde birine hediye aldığınız zaman bir kere “ne gerek vardı” denir ve o hediye kabul edilir ama çinde hediye üç kere reddedilir ve öyle kabul edilir , hemen kabul edilmesi görgüsüzlük anlamına gelmektedir.

Eve daha çok var ve uykum geldi derseniz hiç üzülmeyin Çin halkı her yerde her zaman her şekilde uyuyabilir (banka, bank, park, kaldırım). Çin’de Size İlginç Adetler Çinliler uykuya fazlasıyla öenm verirler.

Kalabalık bir ortamda yemek yedikten sonra bizim ülkemizde geğirmek saygısızlıktır değil mi ? Ama Çinde bu yemeği beğendiğinizin göstergesidir.

Biriyle buluşmaya gittiğinizde veya dolaşmaya çıktığınız zaman kendinize önem vermenize gerek yoktur pijama ve terlikle çıkabilirsiniz. Çin’de Hayat Nasıl Her Çinlinin elinde limonlu suyu bulunur, mide rahatlattığı söyleniyor, ve yumurta haşlarken çocuklarının idrarlarında kaynatırlar, çocukları da tuvaletleri geldikleri an her yere yapabilirler bu ayıp bir şey değildir. Hassas yapılı insanlar giderken diikat etmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu