İcra Borçları Ne Zaman Silinecek? Vergi Borçları Yapılandırılacak mı?

İcra Borçları Ne Zaman Silinecek? Vergi Borçları Yapılandırılacak mı? İcra borçlarının silinmesi son birkaç aydır gündemi işgal ediyor. Elektrik su doğalgaz telefon gibi borçların 2.000 lirayı aşmaması kaydıyla silinmesi gündemde. Vatandaşlar Üyap sisteminden icra borçlarını görüntülediklerinde ana paranın 2.000 lira altında olduğunu ama toplam borcun 2 bin lirayı geçtiğini ifade ediyorlar. İcra borcu silinmesinde dikkat edilecek nokta anaparadır. Yani borçlu söz gelimi takipteki ana borcu 2.000 lira altında olduğu halde, harç vekalet ücreti ve faiz gibi yükleri hesaba katmadan sadece anaparaya bakmalı ve borçların silinip silinmeyeceğini anlamalıdır.

İcra Borçları Ne Zaman Silinecek?

Bu borçların silinmesi için söz gelimi cep telefonu şirketlerinin icraya verdiği borçların ana borcu 2.000 lira altında ise borç otomatik silinmeyecek. Silinme şöyle olacak: Alacaklı şirket, haziran 2023’e kadar bur borcun tahsilinin mümkün olmadığını görerek borcun silinmesi ve vergiden düşülmesi için dilekçe verecektir. Böylece faiz vekalet ücreti ve harç ücreti gibi yükü arttıran diğer alacaklardan da feragat etmiş olacak, yalnızca 2.000 lira ve altı olan ana borç silinerek alacaklı lehine vergiden düşülmüş olacak.

İcra Borçları Ne Zaman Silinecek? Vergi Borçları Yapılandırılacak mı?
İcra Borçları Ne Zaman Silinecek? Vergi Borçları Yapılandırılacak mı?

Hangi İcra Borçları Silinecek?

Resmi gazetede yürürlüğe giren yönetmeliğe göre bu düzenleme 2.000 lira altındaki borçlar; elektrik borçları, su borçları, doğalgaz borçları, telefon internet borçlarını kapsayacak. Haziran 2023 sonuna kadar bu borçların silinmesi bekleniyor. Varlık şirketlerinin borçları ise, alacaklı şirketlerin anaparası 2.500 lira olanlar için, şirket yetkililerinin şirketleri adına dilekçe vermeleri ve bu borçtan feragat ettiklerini açıklamaları/ talep etmeleri halinde borç silinecek. Dilekçe verilmezse borcun silinip silinmeyeceği şimdilik muallaktadır. Borçlu için bu aşamada yapabileceği tek şey beklemektir. Haziran 2023 sonrasını beklemek ardından borç hala devam ediyorsa e-devlet üzerinden CİMER’e konu hakkında yazı yazmalarında yarar olabilir.

Üyap İcra Borcu Sorgulama

Herkes e-devlet platformu üzerinden üyap vatandaş portalına girerek kendi dosya sorgulama ekranından icra borçlarını izleyebilir. Dosya numarası görünen borçların tarafları ve son borcun ne kadar olduğu görülebilir.

Kanun resmi gazetede yayınlandığı halde hala dilekçe vermeyen alacaklılar olabilir. Borçlular, 6. ayın sonuna kadar bekleyebilirler ya da CİMER üzerinden borçlarını silmek istemeyen şirketleri ve gerekçelerini bildirebilirler.

Hala İcra Borcum Görünüyor İcra Borcum Ne Zaman silinecek?

Haziran 2023 tarihine kadar 2 bin lira ve altındaki ana borçları olanların bu tarihe kadar beklemesinde yarar var. Yukarıda hangi borçların silineceğini belirttik. An itibari ile borçları silinmemiş olanlar; haziran sonunu bekleyebilirler. Eğer haziran ayından sonra borçlar yine de silinmemişse 2.000 lira ve altındaki borçlar için CİMER’e şikayette bulunabilirler. Seçimlerin yaklaşması ile birçok vergi borcunun da yapılandırılması gündeme geldi. Vergi borçlarının yapılandırılması borç yapılandırması depremzedeleri ilgilendiren bazı önemli maddeler de var.

Vergi Borçlarının Yapılandırılması

31 Aralık 2022 önceki kamu borçlarının yapılandırılması söz konusu. Depremden sonra biriken borç yükünün vatandaş lehine azaltılması bekleniyor. İcra Borçları Ne Zaman Silinecek? Vergi Borçları Yapılandırılacak mı? Deprem bölgesinde yaşayan esnafları da ilgilendiren ve biriken borçların yapılandırılması da söz konusudur. Borç asıllarının kalması ve faizlerin silinmesi bekleniyor. Şirketlerin bu yeni dönemde beyaz bir sayfa açabilmesinin önü de açılıyor. Bu da matrah artırımına gidecek şirketler için avantajlar olacağı anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu