Oscar Ödülleri Adı Nereden Gelmiştir

Oscar ödülleri hangi dallarda verilir, Oscar ödülleri Adı Nereden Gelmiştir, Oscar ödülleri ilk ne zaman verilmiştir, Oscar’ı  kimler reddetmiştir, Oscar ödülleri tarihçesi vb… Oscar bilgilerini sizler için araştırdık.

Oscar Ödülleri Hangi Dallarda Verilir

Sinema endüstrisinin başkenti konumundaki Hollywood’un çektiği filmler, her yıl dünyanın en prestijli sinema ödülü kabul edilen Oscar heykelciliğini kapmak için birbirleriyle yarışırlar. Başta en iyi film, en iyi yönetmen, senarist, en iyi kadın ve erkek oyuncu olmak üzere 24 ayrı dalda dağıtılan ödüller, ödül alan filmlerin gişelerine de küçümsenmeyecek bir katkı sağlar. En İyi Yabancı Film dalında ülkemizden bir filmin aday bile gösterilmesi bizler için gurur vesilesi olur.

Oscar Ödülleri Adı Nereden Gelmiştir

Aslında Oscar Ödülünün orijinal adı Akademi Ödülleridir. Sinema dünyasının en kapsamlı organizasyonu olan bu törene ve verilen ödüllere neden Oscar dendiği tam bilinmese de hakkında pek çok söylenti vardır. Bir söylentiye göre, akademinin grubunda çalışan ünlü oyuncu Bette Davis’in heykelciği ilk kocası Harmon Oscar Nelson’la özdeşleştirmesi sonucunda: başka bir söylentiye göre ise Akademi’nin kütüphanesinde görevli Margaret Herrick in heykelciği amcası Oscar’a benzetmesiyle ödülün adı Oscar olarak kaldı.

 

Oscar Heykelini Kim Tasarladı

Akademi, Oscar ismini 1939 yılına kadar resmî olarak kullanmamıştır. Oscar ödül heykelciğini Metro Goldwyn Mayer’in sanat yönetmeni Cedric Gibbons tasarladı. Gibbons, beş parçalı bir film makarası üstünde elinde kılıcıyla dikilen bir şövalye taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası oyuncular, film yazarları, yönetmenler, yapımcılar ve teknisyenleri tem- sil eder. Frederic Hope, orijinal siyah mermer zemini yaratırken heykeltıraş George Stanley ise tasarımı heykel çizgilerine dönüştürdü. California Bronz döküm enstitüsü ise ilk Oscar heykelciğini 24 karat altınla kapladı. Heykelcik 34 santim yüksekliğinde, 3,85 kilo ağırlığındadır. Oscar heykelciğini kazananlar bu ödülü satamazlar. Eğer ödülden kurtulmak is- tiyorlarsa ancak Akademi’ye 1 dolar karşılığında satabilirler.

Oscar Ödülleri Neye Göre Veriliyor

Oscar adaylarını “Academy of Motion Picture Arts and Sciences (Sahne Sanatları ve Bilimleri Akademisi)” üyelerini oyları belirler. Akademi’nin 1927’de sadece 36 üyesi var bugün üye sayısı 5783’e ulaşmıştır. Üyelik için sinema alanında seçkin bir kariyere sahip olmak ön koşuldur. Genellikle bir akademi ödülünü kazanmak, akademiye katılmak için  bir davetle sonuçlanmasına rağmen üyelik otomatik değildir. Bir filmin Oscar’a aday gösterilebilmesi için 40 dakikadan uzun olması, ABD-Los Angeles ili sınırları içinde en az bir sinemada paralı gösteriminin gerçekleşmiş ve gösterimin en az bir hafta sürmüş olması şartı aranır. Akademinin tüm üyeleri kendi dallarında ödül için adaylarını önerirler. Tüm üyeler, En İyi Film Akademi Ödülü için oylamaya katılabilir. Böylelikle tüm dallarda adaylar belli olur. Adaylar belli olduktan sonra ödülün kimlere gittiğini belirlemek için ikinci bir oylama yapılır.

Oscar Ödülleri İlk Ne Zaman Verilmiştir

Oscar Ödülleri ilk kez 1929’da Los Angeles’da verilmeye başlandı. Oscar’ın dağıtıldığı ilk yıllarda bir filmin ödüle aday olabilmesi için ödülün verileceği yıldan bir önceki yılın Temmuz ayının 31’ine kadar Los Angeles’da vizyona girmesi gerekiyordu. Fakat daha sonra bir yılın 12 ayını da kullanmak adına 1932/1933 Oscar ödüllerine aday olan filmlere 17 aylık bir adaylık süresi tanındı. 1934 yılından itibaren ödüllerin verildiği senenin bir yıl öncesindeki süre içinde gösterime giren filmler Oscar’a aday olma hakkını kazandı.

Oscar’ı  Kimler Reddetmiştir

Oscar’ı reddeden Marlon Brando, Paul Newmen ve Woody Allen gibi isimler de bulunmaktadır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu