AYDIN’DA GEZİLEBİLECEK YERLER

Aydın Gezi Rehberi

Aydın’da gezilebilecek yerler Sadece Ege Bölgesinin değil tüm Türkiye’nin popüler şehirlerinden biri olan Aydın, verimli topraklarından ötürü onlarca medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Farklı medeniyetlerin izlerini hala bünyesinde barındıran bu şehir mutlaka görülmesi gereken cennet gibi yerleri ile her yıl yüzbinlerce tatilciyi ağırlamakta, ziyaretçilerinin keyifli tatil yapmasını sağlamaktadır. Sayısız coğrafi, kültürel ve doğal güzelliğe sahip olduğundan adından sıkça söz ettirmektedir. Sizler için Aydın’ın gezilebilecek birkaç yerini derledik.

AYDIN GEZİLECEK YERLER

KUŞADASI

Doğal ve tarihi güzellikleri ile şehrin dikkat çeken önemli yerlerinden olan Kuşadası, Aydın tatili sırasında günübirlik gezilebilecek yerler arasında bulunmaktadır. Aydın’da gezilebilecek yerler Aydın şehir merkezine 59 km uzaklığı olan Kuşadası tarihi yapıları, Kadınlar Plajı, Güvercinada Plajı ve Sevgi Plajı gibi görülesi yerleri ile keyifli bir gün geçirmeniz için sizleri beklemektedir.

ARAPAPIŞTI KANYONU

Aydın merkezine yaklaşık 95 km uzaklığı olan Arapapıştı Kanyonu, Bozdoğan ilçesinde bulunmaktadır. Kanyonu ziyaret etmek için il merkezinden Bozdoğan’a giden toplu taşıma araçlarını ya da taksileri tercih edebilirsiniz. Arapapıştı Kanyonu, turkuaz renkteki suyu ve huzur verici atmosferiyle, kanyona gelenleri adeta kendine hayran bırakmaktadır. Doğa ve su sporlarını sevenlerin de sıkça tercih ettiği bu bölge, fotoğraf çekmeyi ve tekne turlarını seven kişiler için de oldukça ideal bir yerdir.

ZEUS MAĞARASI

Zeus Mağarası, Aydın’ın Kuşadası ilçesinin Kuşadası Milli Parkı’nın girişinde bulunmaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören mağara, şehir merkezine 70 km uzaklıktadır. Aydın’da gezilebilecek yerler Oldukça ilginç bir yapıya sahip olan Zeus Mağarasında, dağlardan gelen tatlı su ile denizden gelen tuzlu su birleştiği için su her mevsim 5 derecedir. Mağarada bulunan su ve çamur bölge halkı için şifa kaynağı niteliğindedir. 10 – 15 metre derinliği olan Zeus Mağarası, Kuşadası ilçesinin saklı cenneti olarak bilinmektedir. Kuşadası Milli Parkına gittiğinizde Zeus Mağarasını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

ALTINKUM PLAJI

Aydın’ın Didim ilçesinde bulunmakta olup ismini altına benzer sapsarı kumsalından almış olan Altınkum Plajı, Ege Bölgesi’nin gözde plajlarından biridir. Yılın ortalama 280 günü güneş almakta olan plajda tatilciler yalnızca yaz ayları değil ilkbahar ve kış aylarında bile güneşlenmektedir.

Deniz suyu sıcaklığı yaklaşık 20-24 derece arasında değişen plajın,istediğiniz her şeye kolayca ulaşma imkanı sunması burayı daha da güzelleştirmektedir. Altınkum Plajı, son derece iyi bir denize ve koya sahiptir. Gayet güzel bir tatil noktası olan bu plaj kesinlikle Aydın gezilecek yerler listesinde bulunması gereken yerler arasındadır. Plajda bolca aktivite yaparak muhteşem Aydın seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

KADINLAR PLAJI

Osmanlı Döneminde yalnızca kadınlar tarafından kullanıldığı için adı Kadınlar Plajı olarak kalmıştır. Kadınlar Denizi Mahallesinde bulunmakta olan plajın sahilinin incecik kumu, denizin tertemiz olması ve masmavi görünmesinden dolayı mavi bayrak ödülünü almıştır. Plajın sahilinde ücretsiz yürüyebilir, istediğiniz zaman yüzebilirsiniz. Çevresinde de birçok işletme bulunmakta ve gün boyu hizmet vermektedir. Bu büyüleyici deniz manzarasında güzel bir akşam yemeği yiyebilir gününüzü daha da güzelleştirebilirsiniz.

Günübirlik tatil yapmak için mükemmel bir bölge olan Kadınlar Plajını siz de listenize ekleyebilirsiniz.

AFRODİSİAS ANTİK KENTİ

Aydın’a bağlı Karacasu Geyre Mahallesinde bulunan Afrodisias Antik Kenti, Aydın il merkezine 95 km mesafededir. Etkileyici görünüme sahip olan antik kent denizden hemen hemen 600 m yükseklikteki bir plato üzerine kurulmuştur.

Afrodit Tapınağı, Sebastian, meclis binası, tiyatro ve stadyumu bulunan bu antik kent binlerce yıl farklı hükümdarlıklar tarafından kullanılmıştır. Aydın Gezi Rehberi Ayrıca buraya kadar gelenler yaklaşık 5-10 km uzaklıkta olan Sırtlanini Mağarasını da görülmeye değer bulmakta ve önermektedirler. Tarihi yerler ve antik kentler görmek sizi mutlu ediyorsa Afrodisias Antik Kentini listenize ekleyebilirsiniz.

FORUM AYDIN

“Aydın’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmeye devam etmeden biraz da alışveriş merkezinde dinlenelim.” derseniz Aydın ve çevresinin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan Forum Aydın sizler için çok güzel bir seçenek olabilir. Tahmin edeceğiniz gibi Aydın’ın en hareketli yerlerinden olan alışveriş merkezine 10:00-22:00 saatleri arasında uğrayabilirsiniz. Bir günde binlerce misafirini ağırlayan Forum Aydın, mağazaların yanı sıra kafeler, restoranlar ve sinema salonu bulundurmaktadır. Merkezde bulunuyor olması en büyük avantajı olabilir.

GÜVERCİNADA

Güvercinada, Kuşadası ilçe merkezinde Hacıfeyzullah Mahallesinde bulunmakta olup liman üzerinden gelebilecek saldırıları önlemek için yapılmıştır. Adanın içinde 3 m uzunluğunda sıra sıra dizilen surlar ve iç kale bulunmaktadır. Bu kaleye Güvercinada Kalesi denmiştir. Güvercinada zamanla Kuşadası’nın sembolü haline gelmiştir. Kuşadası’nın Yılancı Burnu tarafından getirilen taşlar ile iç kale ve surlar inşa edilmiştir. Hızır Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan tarih boyunca birçok saldırıya karşı ayakta kalmayı başarmış muhteşem bir yerdir. Denizden gelebilecek saldırılara karşı özel hazırlanmış bu kalede özellikle surlar ön plana çıkmaktadır. Dilerseniz ziyaret edebilir bu tarihi güzelliği görebilirsiniz.

SAPLI ADA

Saplı Ada, Didim ilçesinin Akbük Mevkiinde, Aydın’a yaklaşık 90 km mesafede bulunmaktadır. Aydın’da gezilebilecek yerler Ege Bölgesi’nde meydana gelen volkanik patlama sonrasında etrafa saçılan lav akıntıları ile oluşan ada doğal sit alanı olarak kabul edilmiştir. Sit alanı olarak kabul edildiğinden Saplı Ada çevresine yapı ve inşaat izni verilmemektedir. Aydın Gezi Rehberi Akbük’ün tepelerinden bu adaya bakıldığında kaşığa benzediğine dair bazı söylentiler vardır. Deniz seviyesinin düşük olduğu dönemlerde adaya yürüyerek gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu