1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam
  3. Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, 6 aydan büyük bebekler için yatak seçimi, yatak çeşitleri, rahat uyku için yatak seçimi vb… yataklar hakkında detaylı bilgiler…

Bebeğiniz artık biraz daha büyü de ve 6 aylık kritik süreci atlattığı zaman yatak seçiminde de sizler değişikliğe gidebilirsiniz. Bu yüzden de 6 aydan büyük bebekler için yatak seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri sizler için bir yazıda topladık.

Yatak Seçiminde Dikkat Edilecekler

Öncelikli olarak 6 ay ve üzerinde olan bebekler için beşik değiştirme vaktinin geldiğini belirtelim. Daha büyük bir beşik ve yatak alarak bebeğinizin uykusunu sorunsuz bir şekilde almasını sağlama şansınız bulunmaktadır. 6 aydan sonra bebeklerin fiziki özelliklerinde çok ciddi değişmelerin meydana gelmesi bu değişikliklere gitmenize neden olmaktadır.

  • İlk olarak bebeğin 6 aydan sonra uyku sırasında sağa ve sola dönem hareketleri daha belirgin olacağından dolayı yatak seçimi önemlidir. Bu yüzden de yatak seçiminde ortalama olarak 8 CM derinliğe kadar ulaşan yatakları seçmeniz uzmanlar tarafından sizlere önerilmektedir.
  • 6 ay öncesinde belirttiğimiz ne yumuşak ne sert yatak cinsinin aksine bu sefer biraz daha sert olan yatakları tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Alacağınız yatak türünün özelikle anti bakteriyel malzemelerden seçilmiş olmasında dikkat ediniz. Özellikle yeni doğan bebeklerin ciltlerinin çok hassas olması bu konuda oldukça önemlidir. Bu yüzden de bu belirttiğimiz detaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • 6 aydan sonra seçeceğiniz yatak türleri hakkında da bilgiler sunalım.

6 aydan sonra seçilecek olan yatak türleri

Rahat uyku için yatak seçimi
  • Sünger tarzı yatak

Almanız gereken yatak türleri arasında sünger yatak her zaman önerilmektedir. Bu konuda özellikle son derece sert süngerlerden üretimi yapılan yatakları seçmeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda daha yumuşak malzemeden üretilen süngerler bebeğin uykusunun sağlıksız bir şekilde olmasına neden olacaktır.

  • Elyaf tarzı yatak

Çoğu zaman tartışmalara neden olan bu yatak türünü almadan önce mutlaka doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir. Bebeklerin ciltlerine göre farklılık gösteren bu yatak türü konusunda net bir açıklama yapmak doğru olmayacaktır.

  • Yaylı tarzı yataklar

Genelde yetişkinler için tercih edilen bu yatak türünün bebekler içinde tercih edildiğini belirtelim. Ancak burada yatağın içerisinde kullanılan sünger malzemesinin son derece önemli olduğunu ve yatağın kalitesinin önemli olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Visco tarzı yatak

Yetişkinler için daha uygun olan bu yatak türünün de 6 ay ve sonrasında bebeklere özel üretimi yapılmaktadır. Uyku sırasında uyuyan kişinin vücut şeklini alan bu yatak da bebeklerin rahat bir şekilde uyku çekmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden de bu sorunu ortadan kaldırmak için bu yatak türü de tercih edilebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap