Doğum Borçlanması 2024

Merak edilen konu ; Doğum Borçlanması 2024 Kadınların yararlandığı doğum borçlanması sayesinde daha erken emekli olabilirsiniz. Doğum borçlanması ile ilgili tüm detayları yazımızda okuyabilirsiniz.

Doğum Borçlanması 2024

Doğum borçlanması 2024 ne kadar oldu? Doğum nedeniyle iş hayatından uzak kalan kadınlar doğumdan sonraki dönem için borçlanma haklarını kullanabiliyor. Doğum nedeniyle kadınların emeklilik süreleri uzayabiliyor. Bu problemin ortadan kaldırılması için doğrum borçlanması devreye giriyor. Gerekli şartları taşıyan kadınlar, borçlanarak bu süreyi prim günlerine ekleyebiliyor.

Doğum Borçlanması 2022
Doğum Borçlanması 2024

Doğum Borçlanması Şartları

Doğum borçlanmasından yararlanmak için şu şartları karşılamak gerekir;

  • Doğum yapmadan önce sigortalı olmak gerekir.
  • Doğum sonrası borçlanma sonrasında prim ödenmelidir.
  • Borçlanılan süre içerisinde çocuğun hayatta olması gerekir.

Doğum Borçlanması Ne Kadar Oldu?

Hesaplama işlemleri ilgili yılın asgari ücreti üzerinden gerçekleştirilir. Brüt asgari ücretin gün hesabına düşen tutarın %7 – %32’si alınarak ödeme tamamlanır. 2024 yılında bir günlük en düşük doğum borçlanması miktarı 53 TL olarak açıklanmıştır.

Doğum Borçlanması Nereye Ödenir?

Doğum borçlanması ödemesi gerçekleştirmek için PTT, anlaşmalı bankalar ve SGK online tahsilat bölümünden tamamlanır. E devlet üzerinden de borçlarınızı kolayca ödeyebilirsiniz. Doğum borcunun bir ay içerisinde ödenmesi gerekir. Aksi durumda borçlanma geçersiz sayılır. Doğum Borçlanması 2024 Ödeme yapamadığınız zaman baştan işlemlere başlamanız gerekir.

Borçlanma miktarı tek seferde tahsil edilir. Doğum borçlanması ödenemez. Bu nedenle bankalardan kredi alabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi kredi üzerinden doğum borçlanması yoluna gidebiliyor.

Primler Ne Zaman Ödenmeli?

Doğum borç miktarı ilgili kişiye tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde ödenmesi gerekir. Borcu ödeyememeniz dışında herhangi bir cezai şart bulunmamaktadır.

Ödenen Primler Geri Alınabilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanma nedeniyle ödediğiniz primi geri alma hakkınız bulunmamaktadır. Bu yüzden ödeme yapmadan önce durumunuzu araştırmanız gerekir.

Doğum Borçlanması Gün Hesaplaması

Emeklilik gelmesine rağmen eksik primleri nedeniyle emekli olamayan kadınlar, doğum borçlanmasından yararlanabilir. Bir çocuk için 720 günlük prim açığını kapatabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Emekliliği Etkiler Mi?

Doğum borçlanması emeklilik tarihini etkilememektedir. Emeklilik için başvuru gerçekleştiren kadınların ilk işe giriş tarihi baz alınır. Doğum borçlanması işe girdikten sonraki doğumlar için gerçekleştirilir. Ayrıca bir diğer konuda Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? bu konuda yardım almak için bir göz atın derim.

Bu durumun emeklilik tarihine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Doğum Borçlanması 2024 Emekli olabilmek için eksik primlerin tamamlanması sizlere avantaj sağlayacaktır. Sigortalı olarak çalışırken vefat eden kişilerin hak sahipleri de ayık alabilmek için doğum borçlanmasına devam edebilir. Vefat eden kişinin doğum borcunu ödeyerek emekli olmasını sağlayabilir ve emekli aylığını almaya hak kazanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu