Bursa’da Ne Yapılır

Bursa’da Ne Yapılır Bursa, Türkiyede kesinlikle gezilip, görülmesi gereken büyüleyici şehirlerden bir tanesidir. Her yıl binlerce turist ağırlayan bu şehrin içinde birçok güzel detay bulunmaktadır. Bursayı ziyaret edip bir kez daha gelip, görmek isteyenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bunun başlıca sebepleri arasında Bursa’nın tarihi yapısı ve dokusu, sosyal aktivitelerin çeşitliliği, bir tadanın bir daha tatmak istediği, kendine özgü yemekleri sayılabilir.

Bursa’da Ne Yapılır

Bursada kış ayları oldukça yoğun (kalabalık) geçmektedir. Bursa’da Ne Yapılır Uludağ Kayak Merkezi bunun temel sebeplerindendir. Bu merkezde kayak yapabilir, kayak yapmayı öğrenebilir, kar ile oynayabilir veya sadece izleyerek bile huzuru yakalayabilirsiniz. İnsanların burayı seçmesindeki sebep, eğlence, huzur, kar ve soğuğu tam anlamıyla yaşamaktır.

Sevdiklerinizle kar tatilini güzel değerlendirmek isterseniz burası sizin için oldukça güzel bir seçim olacaktır. Bunun dışında Bursa’nın güzel manzarasını tam anlamıyla yaşarken gezmek isterseniz teleferiklere binebilirsiniz. Teleferik ile gezerken az da olsa adrenalin de yaşamanız mümkün. Bursaya gelmişken Bursa lezzetlerini tatmayı da unutmamak gerek. Sabah kahvaltınızı İnkaya Tarihi Çınar’da yaparak güzel, lezzetli bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Bu çınarın güzelliği ve uzun tarihini duyunca hem şaşırıp hem hayran kalacaksınız. Hem gözünüzü hem midenizi doyuran bu kahvaltıyı denemeden geçmeyin.  Bursa’da Ne Yapılır Gittiğiniz yerlerde müze gezmekten hoşlanıyorsanız eğer Atatürk Evi Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Bursa Kent Müzesi gibi çeşitli birçok müzeye giderek, bilgi edinirken keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 Bursa'da Ne Yapılır
Bursa’da Ne Yapılır

Bursa’da Gezilecek Yerler

Eski arabalara ilgiliyseniz Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi de kesinlikle ilginizi çekecektir. Bu müzeleri gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Camilere ve türbelere ilgisi olanın da olmayanın da gidip gördüğü ve hayranlıkla incelediği meşhurdur.

  1. Ulu Cami
  2. Osman Gazi Türbesi
  3. Orhan Gazi Türbesi
  4. Muradiye Külliyesini

mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Bursa kışın tatilcileri ağırladığı gibi yaz aylarında da yaz tatilçilerini oldukça turistik olan Mudanya’da ağırlamaktadır.

Mudanyanın, kolay ulaşımı ve güzel bir tatil bölgesi oluşundan dolayı birçok yerden insan buraya gelmektedir. Fazlasıyla sahile sahip Mudanya’da akşam yürüyüşleri, yüzme faaliyetleri çokça yapılmaktadır. Bunun yanı sıra eşsiz bir manzaraya sahip bölgeleri de ziyaretçileri hayran bırakmaktadır.  İznik ve Gemlik de kesinlikle görülmesi gereken ilçelerindendir. Doğanın içinde olmak ve gezmek isterseniz ise Gölyazı ilçesine uğramayı unutmamalısınız.Bursa Kalesi, Tophane Saat Kulesi gibi Bursanın sembolü sayılabilecek olan bu yerleri de gitmişken görmelisiniz. Her bir karışı bambaşka güzellik barındıran bu şehir gerçekten gez gez bitmeyecek harika yerlerle dolu. Şelalerine giderek hem güzel fotoğraflar yakalayabilir hem huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz.

Bursa’da Ne Yenir?

Tüm bu yerleri gezerken yorulduğunuzda Bursa’da Ne Yenir? “Ne Yesem?” diye düşünüyorsanız mutfağı çok geniş olan Bursa size oldukça çeşitli yöresel lezzetler sunabilir. İlk olarak güzel bir Bursa İskenderi yiyerek başlayabilirsiniz. Yıllardır Bursa ile bütünleşmiş olan Bursa İskenderi, bir yiyenin bir daha istediği güzel bir lezzettir ve herkesi kendine hayran bırakmıştır.

  • Bursa İnegöl Köftesi
  • Etli Kereviz
  • Bursa Kebabı
  • Cantık
  • Kemalpaşa Tatlısı

Yukarıdaki gibi bir sürü lezzeti tadabilirsiniz. Ayrıca buradan ayrılırken meşhur zeytinyağı ve zeytinlerden satın almayı  unutmayın. Bursa’da Ne Yapılır Bursaya bir kez gidiyorsanız, her yerini karış karış gezerken hayranlıkla bakacağınız ve bu toprakların güzellikleri ile huzur dolu anlar yaşayacağınıza eminiz.

Bursa
Bursa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu