Cildin Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler

Zaman geçtikçe bizimle beraber cildimizde yaşlanıyor. Cildin Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler ne ler ve kaça ayrılır bi göz atalım. Bu yaşlanma temelde ikiye ayrılır . Bunlardan biri genetik özellike bağlı olan içi yaşlanma, diğeri de çevresel faktörlere bağlı olan dış yaşlanmadır. İç yaşlanma genetik faktörlere bağlı olduğundan müdahale edilmesi mümkün değildir ancak dış yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün olabilir.

Cildin Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler

Peki cildin erken yaşlanmasına neden olan bu unsurlar nelerdir?

Güneş; Yaz aylarında güneşlenmeden önce bir kez daha düşünmek gerekir. Güneş vücudumuzun d vitamini ihtiyacını karşılamak için her ne kadar mükemmel bir kaynak olsa da cilt için oldukça risklidir.

Bu yüzden mevsim fark etmeksizin cilt yapınıza uygun güneş koruyucular kullanmanız ve riskli zamanlarda güneşten uzak durmanızda yarar var.Solaryum; Bronzlaşmak ve bu bronzluğu korumak için cildinizi solaryuma maruz bırakmanız cildinizin erken yaşlanmasına neden olur, ayrıca cilt kanserine kadar varabilecek büyük problemlere yol açabilir.

Yüz mimikleri; Yüzünüz ile yaptığınız her hareket cildinizin erkenden yaşlanmasına yol açıyor. Cildin Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler Tabii ki mimiklerden vazgeçerek hiç konuşmamak mümkün değil ama mümkün olduğunca abartılı mimiklerden kaçınmak cildin erken  yaşlanmasını bir nebze olsun yavaşlatacaktır.

Sigara; İç organlarınız olsun cildiniz olsun bunların en büyük düşmanlarından biri sigaradır. İçe çekildiğinde veya dumanına maruz kalındığında cildinizi ciddi anlamda yaşlandıracakken renk bozuklukları, lekelenme gibi çeşitli problemlere yol açabilmektedir.

Cildin Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler
Cildin Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler

Stres; Cildin erken yaşlanmasına sebep olan bir diğer faktörlerdendir bu yüzden olabildiğince stresten uzak durmanız da yarar var.

Alkol; Ciddi miktarda tüketilen alkol cildin büyük düşmanlarındandır. Cilt problemlerine yol açtığı gibi alkol tükettikten sonra cildiniz şiştikten bir süre sonra iniyor ve bu şişme-inme olayı cildin kırışmasına sebep oluyor.

Makyaj; Eğer gece makyajınızı silmeden uyuyorsanız bir kez daha düşünün derim .Makyajla uyumak cildin hava almasını engeller ve gözenekleri tıkar bu da haliyle cildin daha erken yaşlanmasına neden olur.

Nem;Cildinizi düzenli olarak nemlendirip arındırmıyorsanız erken yaşlanmasına neden olursunuz . Cildin daha esnek ve sağlıklı olması için kesinlikle düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir.

Uyku; Uykunun düzensiz olması da cildin yaşlanmasına sebep olan bir başka faktördür. Cildin Yaşlanmasına Neden Olan Faktörler Ayrıca devamlı aynı pozisyonda uyumakta cildin erken yaşlanmasına sebep olacaktır.

Su; Eğer yeterli miktarda su tüketmiyorsanız cildinizi en önemli besininden mahrum bırakmış olursunuz. Aynı şekilde erken yaşanmaya neden olan faktörlerden bir tanesidir.

İlgili Yazı: Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu