Selülit neden olur, selülit tedavisi, selülite ne iyi gelir, selülite bitkisel tedavi, selülite iyi gelen yöntemler, selülit önleme vb.. selülit hakkında bilgiler için alışkanlık

Erkek ve kadınlarda görülmesine rağmen, kadınlar için önemli bir estetik sorunu olarak görülen selülit kalça ve baldır bölgesinde daha yoğun bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Modern tıp yöntemleri her türlü tedavide, ilk önceliğiniz olmalıyken, selülit tedavisi için bitkisel çözümler de sorunun hafiflemesi veya ortadan kalkması için etkili olabilecek bazı yöntemleri içermektedir.

Selülit Nedenleri Nelerdir?

Selülitin oluşmasının temel nedeni, yağ hücreleri ve toksin gibi unsurların, vücudun bir bölgesinde toplanmasıdır. Toksin ve yağ hücreleri özellikle kalça, baldır, göbek ve kol bölgelerinde daha kolay bir şekilde toplanırken hareketsiz yaşam tarzı selülitin oluşma sürecini hızlandırmaktadır. Bunun bir neticesi olarak ortaya çıkan görsel bozukluk, özellikle kadınlarda psikolojik rahatsızlıklara da sebep olmaktadır.

Selülit tedavisinin yapılmaması veya geç yapılması durumunda ise, vücuttaki su dolaşımı ciddi oranda yavaşlayarak sorun daha kalıcı hale gelerek tedavi süreci de bir hayli zorlaşmaktadır.

Selülitlerin en temel nedeni yukarıda da bahsettiğimiz gibi vücudun belirli bir bölgesine, toksin ve yağ hücrelerinin toplanmasıdır. Ancak selülit oluşumu için tek neden, bunlar değildir. En yaygın görülen ve etkili olan nedenleri şunlardır.

 • Uyku düzensizliğine sahip olmak
 • Fazla kalori alınmasına rağmen alınan kaloriden fazlasını yakacak bir yaşam biçimine sahip olmamak
 • Kahve ve kola gibi içecekleri aşırı miktarda tüketmek
 • Düzensiz ve kötü beslenme alışkanlıkları
 • Depresyon ve stres gibi faktörler
 • Aşırı tuz ve şeker tüketimi
 • Farklı sebeplerle görülen hormon bozuklukları
 • Sigara bağımlılığı
 • Ani bir şekilde sıklıkla kilo alıp vermek
 • Aşırı kilolu olmak
 • Alkol bağımlılığı
 • Günlük su tüketim miktarının çok altında su tüketmek
 • Genetik farklı sebepler

Selülit nedenleri arasında görülen en önemli nedenlerdir.

Selülite Bitkisel Tedavi

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesi tüketmek selülite iyi gelen yöntemler listemizde, fayda sağlayan denenmiş bir yöntemdir. Zayıflamak için oldukça başarılı etkilere sahip elma sirkesi, egzersizlerle birlikte selülitin azalmasına yardımcı olmaktadır. Tek başına önemli faydaları bulunmasa da, egzersizlerle birlikte selülitin yoğun olduğu bölgeye yönelik çalışma yapılması halinde ciddi faydaları bulunmaktadır.

2. Zeytinyağı, Limon ve Ardıç Yağı Kullanımı

1 tatlı kaşığı miktarında ardıç yağını 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak bu karışımın üzerine yarım limon sıktıktan sonra iyice karıştırın. Elde edeceğiniz karışımın 10 dakika kadar buzdolabında beklemesi durumunda, karışım etkisini artırmaktadır.

10 dakikanın sonunda karışımı buzdolabından çıkararak, selülitlerin fazla görüldüğü yerlere masaj yaparak uygulayın. Uygulama tamamlandıktan sonra yarım saat bekleyerek, karışımı sürdüğünüz bölgeyi temizlemek suretiyle işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu karışımı haftada birkaç kez kullanmanız durumunda, selülitlerin ciddi oranda azalmaya başladığını kısa sürede görmek mümkündür. Yine bu karışımla birlikte aynı süreç içerisinde egzersiz yapmak, karışımın etkisini artıracaktır.

3. Esmer Şeker Ve Hindistan Cevizi Karışımı

Hindistan cevizi esmer şekeri karıştırarak selülitli bölgeye uygulamak, selülite bitkisel tedavi yöntemleri arasında faydalı bir uygulamadır. Yarım çay bardağı esmer şeker ile çeyrek çay bardağı Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı 5 dakika kadar buzdolabında beklettikten sonra çıkararak, selülit olan bölgelere yine masaj yapan şekilde uygulayın.

Karışımı sürdükten yaklaşık 30 dakika sonra, uygulama yaptığınız bölgeyi temizleyerek işlemi tamamlayın. Bu uygulama haftada iki kez egzersizlerle birlikte yapılması halinde, faydalı olan yöntemler arasındadır.

4. Yağların Karıştırılması

Cilde iyi gelen ve zayıflamaya yardımcı olan farklı bitkisel yağların karıştırılarak kullanılması, selülit için faydalı olmaktadır. Biberiye yağı, badem yağı, buğday yağı ve kekik yağı gibi bitkisel yağları eşit miktarlarda karıştırarak, karışımın içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında doğal bal ekledikten sonra yeniden iyice karıştırın.

Hazırladığınız karışımı selülit görülen yerlere masaj yaparak sürdükten sonra, yarım saat bekletin. 30 dakikalık sürenin ardından uygulama bölgesini temizleyerek, işlemi tamamlayın. Bu uygulamanın ise haftada ortalama 2 kez egzersizlerle birlikte yapılmasının, selülitler üzerinde faydalı olduğu görülmüştür.

5. Portakal Yağı Uygulaması

1 çorba kaşığı zeytinyağı ile 2 çay kaşığı portakal yağı karıştırarak, yukarıdaki tariflere uygun bir şekilde selülitli bölgeye sürün. Portakal yağı karışımını ortalama 20 dakika beklettikten sonra, uygulama bölgesini temizleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Selülit tedavisi için bitkisel çözümler listemizde yer alan tüm önerilerin egzersizlerle birlikte yapılması, bu tavsiyelerin faydalarını önemli oranda artırmaktadır. Yapılan egzersizlerin de yine selülitli bölgelere yönelik olması ciddi fayda sağlayacaktır.

Selüliti Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Selülite iyi gelen yöntemler hakkında bilgi verdikten sonra, selüliti önlemek için ne yapılmalı? Sorusuna daha cevap verelim. Aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almak, selüliti önlemek adına faydalı olacaktır.

 • Yeşil çay tüketimi metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak, selülit oluşmasını önleyici etkiye sahiptir.
 • Antioksidan içeriği yüksek olan yiyecek ve içerikleri tüketmek, yine selülitlerin önlenmesi için fayda sağlamaktadır.
 • Özellikle somon balığı başta olmak üzere balık çeşitlerini tüketmek, omega-3 yağ asitlerinin selülitleri önleyici etkisini görmenizi sağlayacaktır.
 • Her yetişkin birey günlük en az 2,5 litre su tüketmelidir. Vücudun günlük su ihtiyacının düzenli bir şekilde karşılanması, selülitin görülme riskini en aza indirmektedir.
 • Hareketli bir yaşam sürmeyi tercih edip rutin yaşam standartlarını da değişiklik yapmanız, kilo problemleri ile birlikte selülitin önlenmesi için ciddi faydalar sağlayacaktır.
 • Doğal bitki yağları içeriğine sahip nemlendirici kremlerin kullanılması da, çok büyük etkiye sahip olmasa da selülitlerin önlenmesi için yardımcı etkenlerden biridir.

Selülit tedavisi için bitkisel çözümler hakkında soru ve görüşlerinizi, yorum panelinden bize iletebilirsiniz.

 

Alışkanlık

Yorum Yap

Yorum Yap