Dünyanın En Eski 8 Resmi

Dünyanın en eski 8 resmi, dünyanın en eski resimleri, dünyanın en eski resmi vb.. en ilginç bilgiler için aliskanlik.com

Dünyanın En Eski 8 Resmi

Herkes mağara resimlerinin en eski resimler olduğunu bilir, peki ya diğer resimler? Gerçek şu ki, dünyada bulunan binlerce eski resim örneği var. Binlerce yıl geçmişe uzanıyorlar ve tüm büyük medeniyetlerde bu resimlerden var. Yani, şimdiye kadarki en eski resmi bulmak neredeyse imkansız. Fakat size bir sonraki en iyi şeyi verebiliriz ve elimizden geldiğince geriye gidebiliriz. İşte Dünyanın en eski 8 resmi sizlerle:

8.En Eski İngiliz Resmi

Tarih: MS. 700

Adı: Lindisfarne İncili

Konusu: Din

Malzemeler: Vellum ve pigment

İngiliz sanatını düşünürken, ilk el yazmaları şeklinde gerçek resimler bulabiliriz. Bunların çoğu dini idi ve en eski ve en iyilerden biri Lindisfarne İncili adlı kitap. Bugün, 1300 yıldan daha eski. Kitabın içinde yer alan resimler dikkat çekici. Bu resimler İngiltere’nin kendisinden daha eski ve Celtic, Anglo-Saxon ve Akdeniz’in sanatsal unsurlarının mükemmel bir örneği.

Lindisfarne İncili genellikle dini olan erken ortaçağ sanatının tipik özelliklerini taşıyordu. Vellum üzerinde oluşturulan boyanın çoğu siyah / kahverengi renktedir ancak kırmızı, sarı, yeşil ve mavi gibi diğer renkler de kullanılmıştır ve yumurta akı ve lapis lazuli gibi maddelerden yapılmıştır.

7.En Eski Japon Resmi

Tarih: MS. 600 – 700

Ad: Takamatsuzuka Türbesi Resmi

Konusu: “Asuka Güzellikleri” olarak bilinen saraylılar

Malzemeler: Renkli folyo ile kil ve kum fresk

Japon sanatının kesinlikle eski örnekleri var, ancak Takamatsuzuka Türbesi’nden gelen bu resim, bilinen en eski Japon resimlerinden birinin güzel bir örneği. 7. yüzyılda yapıldığı ve 1960’larda bir çiftçi tarafından keşfedildiğine inanılmaktadır.

Türbede pek çok fresk olmasına rağmen, en ünlülerinden biri “Asuka Güzelleri” dir. Bu resim Kore tarzında kıyafetler giymiş birkaç kadın ve saraydan oluşuyor. Arkada dört kişi ve birkaç hayvan var. Bu resim, Japonya’nın Ulusal Hazinesi olarak kabul edilir ve koruma girişimleri olsa da her zaman için resimlerin zarar görmesi muhtemeldir.

6.En Eski Hint Resmi

Tarih: MÖ. 1

Ad: Sittanavasal Mağara Resmi

Konusu: Doğa

Malzemeler: Bilinmiyor

Hindistan’ın en eski resimleri bir mağarada bulundu, ancak aslında bu resimler sizin düşündüğünüz tarzda mağara resimleri değil. Bu resimler Sittanavasal Mağarası’nın duvarlarını ve tavanını süslüyor. Bu tarz resimler bir kapalı alanı güzelleştirmek için yapılan bilinen en eski çalışmalardır. Resimler sıva ile oluşturulmuş, üzerine boya uygulanmıştır. İlginç olan, bu resimlerin ilk olarak MÖ 1. yüzyılda yapıldığı ve daha sonra asılların üzerine başka bir sanatçının başka resimler çizmesidir.

Zamanın diğer resimlerinden farklı olarak, bu resimler hiçbir dini işarete sahip değildir. Bunun yerine insan figürlerini, balıkları ve filleri içerir. Kuşlar, dansçılar ve şarkıcılar da resimlerde görülür.

5.En Eski Roma Resmi

Tarih: MÖ 400 – 100

Ad: Sallust’un Evinin Duvarı

Konusu: Yok

Malzemeler: Sıva ve boya

Çoğu insan Roma resminin gerçekte olduğundan daha eski olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, Roma resimleri ile ünlü değildi. Bunun yerine mimarileri ile tanınırdı. Ancak bu hiç Roma resmi olmadığı anlamına gelmez. Roma sanatı söz konusu olduğunda mimarlık ilk önce gelir.

Roma’da büyük bir sanat ve kültür merkezi olan Pompeii’nin yakınında bulunan Vezüv Yanardağı’nın patlaması sırasında birçok resim kaybedildi. Kurtarılan resimler basit ve dekoratifti. Pompeii’deki büyük bir Roma evi olan Sallust Evi’nin duvarlarında bu resim türünün iki ana örneği vardır. Boya mermer gibi görünmesi için uygulandı ve sanki duvarların olmadığı yanılsamasını verdi.

4.En Eski Çin Resmi

Tarih: MÖ. 475-221

Ad: Ejderha Üzerinde Bir Adamı Gösteren İpek Resim

Konusu: Ejderha Üzerinde Kılıcı Olan Adam

Malzemeler: İpek

Çin sanatının ilk örnekleri hat çizimleriydi. Ancak, diğer konulardaki ilk resimler bu resim gibi çoğunlukla insan konuluydu. Bu, hem Çin sanatının hem de ipek resminin en eski örneklerinden biridir ve millattan önceki zamana kadar uzanabilir.

Bu resmin konusu kılıç tutan bir adam. Tekne şeklinde olan bir ejderhaya biniyor. Ayrıca bir ak balıkçıl adı verilen küçük bir kuş ve bir sazan da görülmekte. Bunların her ikisi de Asya sanatında ortak temalardır. Pek çok kişi bu tabloyu Qu Yuan’ın yazdığı “Shejiang” şiiriyle ilişkilendirir.

3.En Eski Etrüsk Resmi

Tarih: MÖ. 690

Ad: Kükreyen Aslanların Mezarı

Konusu: Üst üste Hayvanlar

Malzemeler: Fresk

Kükreyen Aslanların Mezarı, şimdiye kadar bulunan en eski Etrüsk mezarıdır ve bu, Avrupa’nın en eski resimlerini de içinde barındırır. Mezar, MÖ 690’a kadar uzanır ve bir savaşçı prense ait olduğuna inanılır. Resimde, aslan olduğu düşünülen hayvanlar bulunur. Ancak, sanat tarihçilerinin çoğu bunların aslında geyik ya da at olduğuna inanır.

Bu mezar çok eski olmasına rağmen, 2006 yılında, bir mezar soyguncusu tarafından ortaya çıkarıldı. Türbede bulunan diğer ilginç şeyler arasında bir kılıç, Yunan vazoları, bir savaş arabası ve metal et kavurma şişleri sayılabilir. Asıl resimler kırmızı ve siyah renktedir ve bazıları bunun mağara resim kategorisine girmeyen en eski batı resmi olduğuna inanır.

2.En Eski Yunan Resmi

Tarih: MÖ. 1600

Ad: Knossos’dan Dans Eden Kadın

Konusu: Dans Eden Bir Kadının Üst Gövdesi

Malzemeler: Çömlek ve boya

En eski Yunan resmi, aslında seramik becerileri ve boyalı seramikleriyle tanınan Minoanslar’a ait. Bu örnek MÖ. 1600 yılına kadar uzanıyor ve çanak üzerindekii detay şaşırtıcı.

Bu kadın hakkında fazla bir şey bilinmiyor. Kim olduğunu veya gerçekten var olup olmadığını bilmiyoruz. Ayrıca bilinmeyen sanatçı, onu hiç tanımıyor olabilir. Bizim bildiğimiz, onun geleneksel bir Minoan kıyafeti giymiş ve saçlarının tipik Minoan tarzında olduğu.

1.En Eski Mısır Resmi

Tarih: MÖ. 3500

Ad: Hierakonpolis’teki Boyalı Türbe

Konusu: İnsanlar, hayvanlar, tekneler, savaş

Malzemeler: Alçı ve boya

Eski Mısırlılar, özellikle mezarların duvarlarını örten sanatlarıyla ünlüdür. Bu sanat, kişinin öbür dünyaya kolay bir geçiş yapmasına yardımcı olmak içindir. Hierakonpolis’teki Boyalı Mezar’da bulunan bu eser, Tutankamon ve Nefertiti gibi ünlü liderlerin varlığından 1.000 yıl önce, Mısır tarihinin hanedanlık öncesi dönemine kadar uzanıyor.

Bu resmin zaman içinde yapıldığı, ilk başta bazı kısımların yapıldığı ve daha sonra başka ressamlar tarafından düzenlendiğine inanılmaktadır. Resimde birçok şey oluyor ve çok fazla eylem var. Dünyanın en eski resmi olarak da bilinir. Sanat tarihçileri resmin Asyalıların Mısır’a gelişini ve iki kültürün nihayetinde barış sağlamasını gösterdiğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu