Bebek Koltuğu Seçimi

Bebek koltuğu seçimi, bebek koltuğu tavsiye, oto koltuğu 2020, bebek koltuğu zorunluluğu, bebek oto koltuğu yerleştirme vb… bebek koltukları hakkında bilgi…

Bebek Koltuğu Seçimi

Aslında karar verme aşaması son derece zor olan konulardan bir tanesi de çocuklar için bebek koltuğu seçimidir. Farklı türden modellerin yer aldığı oto koltuklarını seçmenize yardımcı olacak bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Ülkemizde yasal olarak bebek koltuğu zorunluluğu sınırının 36 KG altında olan çocuklar için geçerli olduğunu belirtelim. Boy sınırı olarak ise çocuklarda 150 cm altında olan çocuklar da oto koltuğu kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Sizlerde bu kriterlerde bir çocuğa sahipseniz oto koltuğu almak için belirttiğimiz kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Oto koltuğu hangi grup olmalıdır?

Bebek Koltuğu Grubu

Ülkemizde satışa sunulan oto koltuklarının 5 farklı grupta yer aldığını belirtelim. Bu yüzden de bu gruplar hakkında bilgisi olmayanlara bu grupların içeriklerini açıklamak istiyoruz.

  1. Grup 0

Kullanım ağırlığı olarak 0 ila 10 Kg arasında olan çocuklar için bu grup önerilmektedir. Ortalama olarak ise çocukların yaşlarının 6 aylık ile 9 aylık sürede olduğunu belirtelim. Bu grupta yer alan bir çocuğunuz bulunuyorsa almanız gereken koltuk grubunun “Grup 0 “ olduğunu bilmenizde fayda vardır.

  1. Grup 0+

Bu grup içerisinde yer alan koltuk kullanım şartlarının ise 0 – 13 KG arasında yer alan çocuklar için uygun olduğunu belirtelim. Doğum tarihi olarak ise 2 aylık ile 15 aylık çocuklar için uygun üretimi yapılan bir koltuk olduğunu belirtelim.

  1. Grup 1

Ortalama kullanım ağırlığı olarak 9 ila 18 KG arasında olan çocuklar için uygun üretimi yapılan bu koltuk grubunun yaş aralığının ise 6-9 ay ile 4 yaşa kadar önerildiğini sizlere belirtmek istiyoruz.

  1. Grup 2

Kullanım ağırlığı olarak 15 ila 22 KG ağırlığında olan çocuklar için üretimi yapılan bu koltuk türünün yaş aralığı olarak ise 4-6 yaş aralığında bulunan çocuklar için uygun olduğunu belirtelim.

  1. Grup 3

Son olarak ise Grup 3 içerisinde yer alan kişilerin taşınması gereken ağırlık miktarı 22 -36 KG arasındadır. Yaş olarak ise 1-6 yaş arası ile 6-12 yaş arasında kişiler için uygun üretilmiştir.

Bebek Oto Koltuğu Yerleştirme

Bebek Koltuğu Yerleştirme

Anne ve babaların aslında en çok merak ettiği soruların başında gelen Çocuk oto koltuğu hangi yöne bakmalıdır? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Birçok kişinin bu konuda seyahat yönünün tersine doğru bağladığını görüyoruz. Ancak burada ana kriterin aslında çocuğun boyu ve kilosuna bağlı olarak değişkenlik göstereceğini belirtelim.

Eğer çocuğunuz Grup 0, Grup 0+ veya Grup 0+1 özelliklerini taşıyorsa bağlanması gereken yöntem seyahat ettiğiniz yönün tam tersine olmalıdır. Ancak bu durum dışında kalan gruplar içerisinde yer alıyorsa bu sefer bağlanması gereken yönün seyahat yönünüze bağlı olduğunu belirtelim.

Güvenlik kemeri kaç nokta olmalıdır?

Çocuk oto koltuğu üreticilerinin henüz karar vermediği bir konu bulunmaktadır. Bazı firmalar 3 bağlantı noktalı koltuk üretimi yaparken, bazıları ise 5 noktalı üretim yapmaktadır. Bu konuda akılları karışan anne ve babaları sağlıklı bilgiler sunmak istiyoruz. çocukların boyuna ve kilosuna göre farklılık gösterecek olan durumlarda olduğundan dolayı

5 noktalı kemer alacak olan ebeveynler;

Grup 0, Grup 0 ve Grup 1 oto koltuğu kriterlerine sahip çocuklar için 5 noktalı kemeri tercih etmelidir. Bunun dışında kalan gruplar için ise alınacak 3 nokta kemerli oto koltukları yeterli olacaktır.

Ayni 4 yaşa kadar olan çocuklar için 5 nokta kemer bağlantılı koltuk alabilirsiniz. 4 yaş ve üstünde yer alan çocuklar içinse almanız gereken koltuk kemer bağlantısının 3 olması yeterli olacaktır.

Bu belirttiğimiz kriterlerden yola çıkarak sizlerde bütçenize en uygun olan oto koltuklarını alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken iyi bir araştırma yaptıktan sonra koltuk almak olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu