1. Ana Sayfa
  2. Yararlı Bilgiler
  3. Çekilen En Eski Fotoğraflar-İlk Selfie Ne Zaman Çekildi

Çekilen En Eski Fotoğraflar-İlk Selfie Ne Zaman Çekildi

İlk renkli fotoğraf ne zaman çekildi, insanın göründüğü en eski fotoğraf, çekilen ilk fotoğraf, İlk fotoğraf ne zaman çekildi, ilk selfie ne zaman çekildi vb.. soruların cevapları için aliskanlik.com

Çekilen En Eski Fotoğraflar

Fotoğraf çekmek her ne kadar son zamanlarda sıradan bir iş halini almış olsa da bundan sadece 200 yıl öncesine kadar insanların fotoğrafın en olduğu hakkında en küçük fikirleri bulunmuyordu. O zaman çıkan gazetelerde dahi konu anlatımları için elle çizilmiş resimler kullanılıyordu. Bu durum ülkemizde de 1900’lü yılların başlarına kadar geçerli olan bir durumdu. Fotoğraf makinesinin icadı ile birlikte gazetelerde fotoğraflar kullanılmaya başlandı. Ancak ilk fotoğrafların makinelerden çıkartılıp tab ettirilmesi de meşakkatli bir iş olduğundan dolayı fotoğraf çekildikten hemen sonra da kullanılamıyordu. Bu yazımızda çekilen ilk fotoğraf dünya tarihinde çekilmiş olan en eski fotoğrafların hangileri olduğuna bir göz atarak fotoğrafın teknoloji anlamda ilerlemesini de görmüş olacağız.

10.En Eski Dijital Fotoğraf

Dijital fotoğrafın geçmişinin çok yeni olduğu düşünülse de temeli 1950’lerin sonuna kadar uzanmakta. 1957 yılında bir fotoğrafçı olan Russell Kirsch kendi bebeğinin bir fotoğrafını çekmek istedi. Ancak çekeceği fotoğrafı bir kart üzerine değil de bir ekrandan görünmesini istiyordu. O yıllarda bilgisayarlar çok gelişmiş değildi. Kirsch kendi imal ettiği tarayıcı benzeri bir aletle çocuğunun fotoğrafını çekmeye çalıştı. Asıl amacı zamanın bilgisayarlarının insanlar gibi görüp göremeyeceğini anlamaktı. Çektiği fotoğraf, günümüz dijital fotoğraflarından çok kötü olmasına rağmen bu alandaki gelişmelerin önünü açacak cinstendi. Bu fotoğrafın çekilmesinden tam 20 yıl sonra günümüzün dijital fotoğraf makineleri ortaya çıkmaya başladı.

9.En Eski Renkli Fotoğraf

İlk renkli fotoğraf ne zaman çekildi? İlk renkli fotoğraf 1861 yılında çekildi. Ancak fotoğrafın çekildiği makine renkli fotoğraf çeken bir makine değildi. Dönemin bilim adamlarından bir tanesi olan James Clark Maxwell fotoğrafın çekiminde kullanılan fikrin de babasıydı. Bu fotoğraf tek bir fotoğraf değil. Sarı, mavi ve kırmızı filtreler ile çekilmiş 3 adet fotoğraftı. Aynı şeklin çekildiği bu üç farklı fotoğraf tek bir fotoğraf karesiymiş gibi birleştirildi. Sonuçta ise ortaya en eski renkli fotoğraf çıktı. Aslında pek çok insan bu fotoğraftan önce çekilmiş renkli fotoğrafların varlığını savunsa da o fotoğrafların tamamı fotoğraf çekildikten sonra el ile boyanarak renklendirilmiş fotoğraflardır. Maxwell ise dışarıdan hiçbir müdahale yapmadan tamamen makine marifetiyle bu fotoğrafı oluşturmuştur. Fotoğrafın fikir babası James Clark Maxwell olsa da bu üç fotoğrafı ünlü bir fotoğrafçı olan Thomas Sutton çekmiştir. Sutton aynı zamanda SLR ve tek lensli fotoğraf makinelerinin de mucididir.

8.En Eski Havadan Çekilmiş Fotoğraf

Günümüzde havadan fotoğraflar çekmek özellikle droneların hayatımıza girmesinden sonra oldukça kolay bir hal aldı. Bundan 200 yıl öncesinde daha uçakların bile olmadığı dönemde havadan fotoğraf çekebilmek ise neredeyse hayaldi. Ancak James Wallace Black bu konuda son derece azimli bir kişiydi. 1860 yılında bir sıcak hava balonuna binerek Boston semalarına yükseldi. Fotoğraf daha emekleme aşamasında olan fotoğrafçılık için eşsiz bir örnek oldu. Bu fotoğraf yerin yaklaşık 1 kilometre üzerinden çekildi. Fotoğrafın adı 1Sıcak Hava Balonundan Boston” olarak belirlendi.

7.En Eski Haber Fotoğrafı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eskiden gazetelerde haberle ilgili olan fotoğraflar elle çizilen resimlerden ibaretti. İlerleyen dönemlerde ise bu resimler tek renk yerine renk olarak çizilmeye başlandı. Ama bu konudaki milat ise fotoğrafların kullanılmaya başlanmasıydı. 1847 yılında Fransa’da çekilen ve sahibi bilinmeyen bir fotoğrafta tutuklanmış bir erkek görünüyordu. Resmin arkasında ise “Bir Erkek Tutuklandı” yazıyordu. Belli ki bu fotoğraf bir gazete ya da farklı bir haber mecrası için çekilmişti. Fotoğrafta bulunan kişinin ne suç işlediği bilinmiyor. Ancak yüzündeki tebessüme bakılırsa yaptığı işten oldukça mutlu olduğu anlaşılmakta.

6.En Eski Başkanlık Portresi

Bilindiği gibi Amerikan Başkanları göreve geldiklerinde hemen bir portre fotoğrafı çektirirler. Bu yüzyıllardan bu yana gelen bir gelenek olmuştur. Fotoğraf makinesinin olmadığı dönemlerde başkanların portreleri el ile çizilmekteydi. George Washington’dan başlayan ve James Monroe’ye kadar olan başkanların elle çizilmiş portreleri bulunuyordu. 1817 yılından 1825 yılına kadar başkanlık görevinde bulunan John Quincy Adams ise portre çizdirmek yerine kendi fotoğrafını çektiren ilk Amerikan Başkanı oldu. Ancak fotoğrafı 1843 yılında yani görevi bıraktıktan tam 18 yıl sonra çekildi. Buna rağmen fotoğrafı çekilen ilk Amerikan başkanı olarak tarihteki yerini aldı. Görevdeyken fotoğrafı çekilen ilk Amerikan Başkanı ise John Tyler’dır.

5.En Eski Sahte Fotoğraf

Boğulan Adam adını taşıyan bu fotoğraf 1840 yılında Hippolyte Bayard tarafından çekildi. O dönemlerde fotoğraf çekenler arasında ciddi bir rekabet başlamıştı. En ilginç fotoğrafı kimin çekeceği aynı zamanda fotoğrafçılık konusunda daha ünlü olacağı anlamına geliyordu. Bu rekabet Hippolyte bayard ve Louis Daguerre arasında iyice kızıştı. Bayard fotoğraf çekme süreçlerini kendisinin bulduğunu iddia ediyordu. Bunun araştırılması için Fransız Bilimler Akademisine başvurdu. Ancak başarılı olamadı. Aynı dönemde Daguerre de bir başvuru yaptı ve onun başvurusu kabul edildi. Bunun üzerine Bayard ne kadar üzgün olduğunu ve sözde bu yüzden intihar ettiğini gösteren sahte bir fotoğraf çekti.

4.En Eski Selfie

Selfie son 10 yıla damgasını vuran bir fotoğraf şekli. Analog fotoğraf makineleri döneminde de meraktan selfie şeklinde fotoğraf çekenler vardı. Ancak en eski selfie 1839 yılında Robert Cornelius tarafından çekilmiştir. Bu ayrıca ilk selfie ne zaman çekildi sorusuna da cevaptır. Bu, aynı zamanda selfienin modern bir icat olduğu fikrini de ortadan kaldırıyor. Eski fotoğraf makineleri büyük olduğundan dolayı bu selfienin nasıl çekildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Cornelius, ailesinin Philadelphia’da bulunan dükkanının arka odasına fotoğraf makinesini kurdu. Makinenin lens kapağını açtı ve deklanşöre bastı. Eski makinelerde deklanşöre basıldıktan sonra fotoğrafın çekilmesi yaklaşık olarak 1 dakika alıyordu. Deklanşöre bastıktan sonra koşarak fotoğraf makinesinin önüne koyduğu sandalyeye oturdu ve 1 dakika boyunca hareketsiz olarak bekledi. Bu fotoğraf selfie kategorisinde değerlendirilse de ilk çekilen vesikalık fotoğraf olma özelliğini de içinde barındırmakta.

3.Amerika’da Çekilen En Eski Fotoğraf

Amerika’da çekilen en eski fotoğraf mucit ve aynı zamanda amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen Joseph Saxton tarafında çekilmiştir. Pensilvanya’da çekilen bu fotoğrafta Pensilvanya Merkez Lisesi görünmekte. Çekildiği dönemde oldukça ses getiren bir fotoğraf olmuştur. Çünkü fotoğrafın tam olarak ne olduğunu bilmeyen insanlara bunu anlatmak ve dolayısıyla onları bir kâğıt üzerinde bulunan resmin aslında gerçek bir resim olduğuna inandırmak oldukça güçtü. Fotoğraf yaklaşık olarak 10 dakikalık bir zaman dilimi içinde çekilmişti. Lisenin önünden geçen insanların hareket halinde olmalarından dolayı fotoğrafta herhangi bir insan bulunmuyor. Günümüzde bu fotoğraf Ohio’da bulunan bir müzede sergilenmekte.

2.Bir İnsanın Yer Aldığı En Eski Fotoğraf

1838 yılında Paris’te Louis Daguerre tarafından çekilen bu fotoğraf içinde bir insanın göründüğü en eski fotoğraf olarak bilinmekte. Daguerre’i listemizin üst sıralarında yer alan bir başka maddeden de hatırlıyoruz. Fotoğrafa ilk bakıldığında sıradan bir sokak görüntüsü olarak düşünebilirsiniz. Ancak dikkatli bakıldığında sol alt köşede ayakkabılarını boyatan bir erkek göreceksiniz. Erkeğin fotoğrafta net bir şekilde görünmesinin tek sebebi ise ayakkabılarını boyattığı için bir süreliğine hareketsiz durması. Bu sayede fotoğraf makinesi onu yakalayabilmiştir. O dönemlerde fotoğraf çekme işleminin yaklaşık 10 dakika sürdüğünü unutmamak gerekiyor. Fotoğraf bir insanın bulunduğu en eski fotoğraf olarak tarihe geçse de bu aslında şans eseriydi. Çünkü Daguerre’nin asıl amacı caddenin fotoğrafını çekmekti.

1.Çekilen En Eski Fotoğraf

 

1826 yılında Joseph Nicephore Niepce tarafından çekilen bu fotoğraf kayıtlara geçmiş çekilen en eski fotoğraflar. Fotoğraf Heliografi tekniği kullanılarak çekilmiştir. Bir metal plaka judea bitümü ile kaplanır. Sonrasında ise güneş ışığı bu bütüme çarptığında görüntü plaka üzerinde oluşmaya başlar. Bu tekniğin en zorlu kısmı ise yaklaşık olarak görüntünün 8 saatlik bir süre içinde yavaş olarak işlenmesidir. Bu 8 saat içinde Niepce hareketsiz olarak durmuştur. İlk fotoğraf ne zaman çekildi sorusuna da ceva vermektedir. Fotoğrafta pencereden çekilmiş ve neresi olduğu bilinmeyen bir yer bulunmakta. Günümüzde mevcut en eski fotoğraf olarak bilinen bu fotoğraf Teksas Üniversitesi’nde sergilenmekte.

Yorum Yap

Yorum Yap