İnsanlar Neden Oyun Oynar?

İnsanlar bir zamanlar çelik çomak oynarlardı. İnsanlar Neden Oyun Oynar? Yetişkin insanların en büyük oyunuysa ava çıkmaktı. Ancak teknolojinin gelişmesiyle her şeyimiz gibi oyunlarımız da sanal aleme kaydı ve bugün video oyun sektörü müzik ve film sektörünü arkasında bırakarak en büyük eğlence sektörü olarak giderek büyümektedir. Oynayış şeklimiz değişse de oyun oynama sebeplerimiz pek fazla değişmedi. Peki insanlar neden oyun oynar. İnsanlar neden video oyunlarına bu denli bağımlı olur.

İnsanlar Neden Oyun Oynar?

Evet insanlar neden oyun oynar sorusunun en temel cevabı budur. Sadece oyun değil dizi ve film sektörlerinin bu kadar popüler olmasının sebebi de budur. Gündelik streslerini unutmak ve kendi yaşadığı hayattan belli bir süre olsa bile uzaklaşmak. Patronundan azar işiten bir çalışan veya derslerinde başarılı olamayan bir öğrenci bu gerçeklerden uzaklaşmak, kendi sıkıcı hayatından kopmak ister.

Günlük Hayatlarından Kaçmak İçin

Bunu yapmanın en kolay yolu da sevdiği türde bir oyuna girip kendisini kaptırmaktır. Böylece karşılaştığı problemleri erteleyebilecek ve acılarını kederlerinin unutabilecektir. İnsanlar neden oyun oynar sorusunun en başlıca cevabı “kendini unutmak için” olacaktır.

Hayallerini Gerçek Dünyada Gerçekleştiremeyeceği İçin

Futbola meraklı bir insansınız ve teknik direktör olma hayaliniz var kafanızdan yönettiğiniz takıma vereceğiniz direktifleri planlarken buluyorsunuz kendinizi belli aralıklarla. Belki de eski dönem deniz korsanları ile ilgili okuduğunuz yazılar sizi çok etkiledi ve herkese korku saçan bir korsan kaptanı olmak istiyorsunuz.

Böyle hayalleri özellikle daha genç yaşta iken hepimiz kurmuşuzdur. Ortada olan sorun şudur ki normal hayatta bu tür hayallerinizi geliştirmek ya imkansızdır ya da çok düşük bir ihtimale sahiptir. Bu tür hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz tek bir yol var: video oyunları. Neden oyun oynarız sorusunun ikinci cevabı budur. Gerçek hayatta gerçekleştiremeyeceğimiz hayallerimizi gerçekleştirebilmek için oyun oynarız. Osmanlıyı yönetecek bir padişah olma hayaliniz var ve ben olsam şöyle yapardım böyle yapardım gibi şeyler düşünüyorsunuz.

Böyle bir hayali normal hayatta gerçekleştirmeniz çok zor. Ancak piyasada olan kendini kanıtlamış strateji oyunlarında bu hayallerinizi kısmen gerçeğe dönüştürebilirsiniz. İsterseniz Avrupa’nın altını üstüne getirir, isterseniz de Amerika’yı komple koloniniz haline getirebilirsiniz. İnsanlar neden oyun oynar? Çünkü hayallerinin yaşayabileceği tek mecra oyunlardır.

İnsanlar Neden Oyun Oynar?
İnsanlar Neden Oyun Oynar?

Eğlenmek İçin Başka Bapacak Bir Şeyimiz Olmadığı İçin

Bir insan eğlenmek için ne yapar. Futbol, basketbol gibi sporlarla eğlenebilirler. Kitap okuyabilir veya resim çizebilirler. Bazıları arkadaşlarıyla veya sevgilileriyle vakit geçirip onlarla vakit geçirebilirler. Bu örnekler çoğaltılabilir ve herkes için farklılaştırılabilir.

Ancak bunların hiçbirini yapamayacak durumdaysanız veya hiçbirini yapmak istemiyorsanız ne olacak? Özellikle Korona virüs salgını dönemi gibi zamanlar da evde tıkılıp kaldığımız zamanlarda gene imdadımıza bilgisayar oyunları yetişir. İstediğimiz oyunu açarız ve keyfimize bakarız. Oyunlarla farklı farklı dünyaları gezer farklı farklı olaylara tanık oluruz.

Aynı spor müsabakalarındaki gibi online oyunlarda da diğer kişilerle rekabete girer onları yenmeye çalışırız. Bir savaş oyunu açar ve çatışmanın ortasına dalarız. İstersek te tır sürerek ekmeğimizin peşine düşeriz. Bütün bunları da oturduğumuz yerden yaparız. İnsanların oyun oynama sebebi birçokları için budur. Eğlence araçları ve metotları arasında en çok yönlü olanı  ve en keyif vereni bilgisayar oyunlarıdır.

Oyun Dünyasında Tamamen Özgür Olduğumuz İçin

Gerçek hayat biz ne kadar özgürüz desek de bizi her yönden kısıtlar. Bu kısıtlanışımızın sebepleri başka başkadır. Kimilerine göre inançlarıdır, kimilerine göre vicdanı… Kimilerine göre ise sadece yaşadığı ülkenin yasalarıdır. Yani gerçek hayatta asla tam olarak özgür olamayız. Olmamalıyız da zaten. Öyle olsa idik çevremizdeki insanların hayatlarını çekilmez hale getirirdik tamamen.

Ama bu yasak olan şeyleri, günah olan şeyleri oyunlarda yapmamızın bir sakıncası yok. Gangster olup çete savaşlarına mı katılmak istiyorsun aç GTA’yı istediğini yap. Hırsızlık yapmak nasıl bir his merak mı ediyorsun simülatör oyunlarından birini dene. Ayrıca daha da real oynanabilen oyunlar olduğunu sakın unutma oyun tekerlemeleri gibi klasik oyunları arada bir oynamak lazım.

Çıkan herhangi bir savaşta önüne geleni öldürmek mi istiyorsun hadi yap. Ana haber bültenlerinin düşündüğünün aksine bunlar piskolojisi zaten doğuştan bozuk olmayan insanları bir manyağa çevirmez. Dünya üzerinde milyonlarca insan GTA oynamıştır ancak o milyonlarca insan gerçek hayatta sokağa çıkıp milleti taramamıştır. Birkaç istisna dışında herkes normal hayatlarına devam etmiştir. İnsanlar neden oyun oynar. Çünkü oyunlar yapmak istedikleri her şeyi yapma özgürlüğünü onlara verir.

Son Birkaç Söz

Oyun oynamak zararlı bir alışkanlık değildir. Bilakis insanın stresini azalttığı için faydalıdır da. Ancak dünya üzerinde her şeyin olduğu gibi oyun oynamanın da fazlası zararlıdır. Diğer bütün zararlarını bir kenara bırakırsanız bile çok fazla oyun oynamak size çok fazla zaman kaybettirir. Günde beş saat oyun oynayan bir kimse ayda 300, yılda 1800 küsur saatini oyun oynayarak geçirmiş olur.

Her şeyi satın alabilirsiniz ancak parayı zamanla takas edemezsiniz. Yılda bu kadar büyük bir zamanı heba etmek yerine faydalı işlerle geçirseniz hiç değilse bile kitap okuyarak geçirseniz kendinize çok büyük şeyler katarsınız. İnsanlar Neden Oyun Oynar? Ya da hala fırsatınız varken gidin ailenizle vakit geçirin, bir gün onları kaybedebilirsiniz. Oyun oynayın ancak kendinizi bu konuda sınırlandırın. Çünkü vakit değerlidir. Çünkü vakit nakittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu