Amerika Yaşam Maliyeti 2024 Amerika Gezi Rehberi

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam maliyeti, bölgeden bölgeye değişebilir. Örneğin, New York City ve San Francisco gibi büyük şehirlerde yaşam maliyeti daha fazla olabilir. Buna karşın küçük kasabalarda maliyet azalmaktadır. Genel olarak, ev kirası yiyecek, sağlık, ulaşım ve eğitim gibi temel ihtiyaçları karşılamak için ortalama bir aile için gereken harcama miktarı yıllık 50,000 dolar civarındadır.

Amerika’da Çalışma ve Maaşlar 2024

Amerika Birleşik Devletleri’nde minimum ücret yasası her eyalet tarafından ayrı ayrı belirlenir ve ortalama olarak saat başına 7.25 – 15 dolar arasında değişebilir. Ancak, federal kanunlar minimum ücret olarak 7.25 doların altını kabul etmez. Bu da günlük 10 saat çalışan biri için 72.5 dolar demektir. 30 gün çalışan biri en az 2.175 dolar maaş alır. Yılda ise 26.100 dolar geliri olur. Yukarıda bir ailenin yıllık ortalama giderinin 50 bin dolar olduğunu belirtmiştik. Bir ailede 4 çalışan varsa bu ailenin 2 çalışanı giderlere çalışır diğer 2 çalışan da yılda 52.000 dolar para biriktirebilir. Bu sadece en düşük gelirdir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 50 eyalet bulunur. Her eyaletin kendine has kanunları vardır, işçilerin maaşları da eyaletten eyalete değişmekte; ev kiraları hatta market fiyatları bile farklılık arz etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde işsizlik oranı ve evsiz nüfus sayısı dönem dönem değişebilir. Ancak, genel olarak işsizlik oranı yükseldiğinde otomatik olarak evsiz nüfus sayısı da artar. 2022 yılının sonunda işsizlik oranı %6.0 olmakta ve evsiz nüfusun sayısı 567.000 civarında olmaktadır.

Turistler için ABD’de Tatil Maliyeti

Amerika’ya tatile gideceklerin bilmesi gereken en önemli şey; bu ülkede harcayacakları para miktarıdır.

 

Restoranda tek kişilik yemek21 avro
Mc Donald’s menüsü7.4 avro
Sütlü kahve4 avro
Kutu kola2 avro
Deri ayakkabı99 avro
Kot pantolon38 avro
Marka spor ayakkabı64 avro

 

Taksi saatlik ücreti31 avro
Taksi ile km başına1.6 avro
1 litre benzin1.3 avro
Merkezde 40 metrekare daire kirası aylık1.478 avro
3 odalı ev kirası aylık2.000 avro
Turistin günlük harcaması en az102 avro
2 haftalık 2 kişi tatil maliyeti6.251 avro

Kaynak [1]

 

Amerika’da Yeme İçme

Öğle yemeği16 avro
Akşam yemeği 3 tabak33 avro
1 litre bira9 avro
1 şişe su1.6 avro
Pansiyon109 avro
1 yıldızlı otel ücreti105 avro
4 yıldızlı otel ücreti255 avro
5 yıldızlı otel ücreti544 avro

Kaynak [2]

 

A.B.D Diğer Market Fiyatları

1 Kg ekmek3 avro
1 Kg pirinç4 avro
12 yumurta3.5 avro
1 Kg tavuk12 avro
1 Kg elma4.5 avro
1 Kg domates4.2 avro
Araç kiralama günlük33 avro
Sinema bileti12 avro

 

Amerika Gezilecek Yerler

Las Vegas Bol ışıklı göz kamaştıran Kumarhaneler, eğlence merkezleri ve eşsiz gösterileri ile ünlüdür.
San FranciscoGolden Gate Köprüsü, Alcatraz Adası ve Fisherman’s Wharf gibi popüler yerlere ev sahipliği yapmaktadır.
MiamiAltın sarısı plajları, gece hayatı ve Latin kültürü ile ünlüdür.
Washington D.C.ABD’nin başkenti olan bu şehir, ulusal anıtları, müzeleri ve tarihi yerleri ile ünlüdür.
ChicagoKent, Willis (Sears) Kulesi, Milleniun Park ve ünlü restoranları ile ünlüdür.
New OrleansJazz müziği, Creole yemekleri ve Mardi Gras gibi festivallere ev sahipliği yapmaktadır.
Los AngelesHollywood, Walk of Fame ve Rodeo Drive gibi simgesel yerlere ev sahipliği yapmaktadır.
SeattlePike Place Market ve Starbucks Coffee gibi popüler yerlere ev sahipliği yapmaktadır.
PhiladelphiaLiberty Bell, Independence Hall ve The Philadelphia Museum of Art gibi popüler yerler
BostonTuristler için Fenway Park, Boston Common ve The Paul önemli yerlerdir.

 

Amerika’ya Giderken Yapılması Gerekenler

 

Pasaport tamam olsun: Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek için geçerli bir pasaporta ihtiyacınız vardır. Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek için yurtdışından gelen kişilerin Electronic System for Travel Authorization (ESTA) formunu doldurmaları ve ücretini ödemeleri gerekir. Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek için uçak bileti satın almanız gerekir.

Otel Motel Hotel rezervasyonu: Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edeceğiniz süre boyunca konaklamak için bir konut rezervasyonu yapmanız gerekir.

 

Sağlık sigortası yaptırmış olun : Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık hizmetleri maliyetli olabilir, bu yüzden yurtdışına seyahat ederken sağlık sigortası yaptırın.

Vizenizi alın.

Seyahat planı yapın: Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat edeceğiniz yerleri ve ne zaman gitmeyi planladığınızı belirlemelisiniz, ayrıca gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler, yeme-içme, alışveriş, vb. konularını içeren bir seyahat planı yapmalısınız. Maliyetleri aşağı yukarı kestirdiniz. Şimdi bu paranın 2 katına sahip olmadan gitmeyin. Amerika sürprizler ülkesi bu yüzden gurbet ellerde perişan olmamak için tedbirlerinizi alın.

Amerika’ya çalışmaya gidiyorsanız önce turist olarak gidebilir hoşunuza giden bir eyalette iş olanaklarını araştırabilirsiniz. Amerika’ya gidip 2-3 içinde sınıf atlayanlar olduğu gibi, 30 yıldır hala orada sosyal yardımlarla geçinenler de vardır. Öyle Holywood yıldızlarının ballandıra ballandıra anlattıkları rüyalar ülkesi filan değildir değerli okurlar.

Amerika’da Okumak

Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır ve eğitim amaçlı seyahat etmek isteyen birçok öğrenci için hayal süsleyicidir. Ancak, eğitim amaçlı seyahat etmek için aşağıdaki adımların yerine getirilmesi gereklidir. Eğitim amaçlı seyahat etmek istediğiniz üniversiteleri seçmeli ve onların programlarını, ücretlerini ve başvuru koşullarını araştırmalısınız.

Seçtiğiniz üniversitelerin başvuru koşullarını yerine getirmelisiniz. Bu koşullar neler olabilir, genellikle öğrenci dosyası, transkript, dil testi puanları, referans mektupları ve diğer belgeler gibi belgelerin sunulmasını içerebilir. Eğitim amaçlı seyahat etmek için gereken parayı sağlamak için öğrenim kredisi veya burslar aramalısınız.

Eğitim amaçlı seyahat etmek için F1 vizesi başvurusu yapmalısınız. Bu, genellikle üniversitenizin size verdiği Form I-20 ve diğer belgeler gibi belgelerin sunulmasını içerebilir. Ev rezervasyonu ve kallavi bir fiyata sağlık sigortası da yaptırın. ABD’de okumak prestijli olmanızı sağlar ve ülkemizde döndüğünüzde; üniversiteler sizi almak için sıraya girebilirler. Orada verilen eğitim ismi vardır. Dil orada çok hızlı gelişebilir bu yüzden akademik anlamda geri döndüğünüzde pek az engeliniz olacaktır.

Pixabay HD resim linki: https://disk.yandex.com.tr/d/4n8myEfiM9HnEA

 

Kaynaklar

[1]: https://kostenvanlevensonderhoud.com/prijzen-en-salarissen-in-worcester-ma/

[2]: https://www.waar-en-wanneer.nl/budget/verenigde-staten/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu