Kalıpta Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kalıpta Kek Yapmanın Püf Noktaları ve nasıl yapıldığı dışında bu lezzetli tarifi sizlerle paylaşacağım. Bu önemli lezzetten vazgeçmemek için püf noktalarını listeliyor olacağım.

Kalıpta Kek Yapmanın Püf Noktaları

  • Öncelikle keki yaparken yumurta ve şekeri iyice çırpmanız gerekir. ( yumurta kabartma özelliği taşıdığı için, ne kadar çırparsanız kek o kadar iyi kabaracaktır. )
  • Daha sonra ne yaptığınızın veya hangi sırada hangi malzemeyi katığınızın önemi yok. Sadece kabartma tozunu 1 değil, bir buçuk veya iki paket kabartma tozu katmalısınız.
  • Sıradaki püf nokta ise kekin içinin çiğ kalmamasını önlemek için ne yapmalısınız. Bunun sebebi kalıp yuvarlak  bir kalıp ise ve kek harcınız çok ise kekin içi çiğ kalacaktır. Kek azsa veya normalse pişecektir. Peki kek harcınız çoksa ne yapmalısınız. Bunun için de fırını önceden yüksek derecede açın fırın ısınınca en düşük derecenin biraz üstüne alın ve keki koyun. Çok geç piştiği için kekin içi de pişecektir.
  • Diğer bir sorun ise kekin kalıba yapışması. Bunu önlemek için de, kalıba katı yağ sürüp daha sonra  yağın üstüne un dökün ve kalıbı haraket ettirip unu her yere sürükleyin. Kalıpta Kek Yapmanın Püf Noktaları Daha sonra bir tepsiye ters şekilde tepsiyi koyup bir iki kere kalıba vurun kalan un tepsiye dökülecektir. Son olarak kek harcınızı kalıba dökün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu