Casuslar-Dünyanın En İyi 10 Casusu

Dünyanın en iyi 10 casusu, casuslar, cambridge beşlileri, en tehlikeli casuslar vb.. ilginç bilgiler için aliskanlik.com

Casuslar

Casusluk pek çok insan tarafından önemli bir meslek olarak görülebilir. Ancak casus olmak büyük bir tehlike altında olmak anlamına da geliyor. Bununla birlikte filmlerde izlediğimiz casuslar gibi her zaman için tehlikeli altında soğukkanlı olmak da mümkün olmayabilir. Bu nedenle neresinden bakarsak bakalım casusluk tam anlamıyla ip üzerinde cambazlık yapmak demek. Casuslar denildiğinde aklımıza pek çok casus gelmesi normal. Bu yazımızda dünya üzerinde yaşamış ve yaptıkları meslek ile adından söz ettirmiş dünyanın en iyi 10 casusu kimler olduğuna bakacağız.

10.Oleg Gordievsky

Bir Sovyet casusu olan Oleg Gordievsky, 1975 yılında Sovyetler Birliğinden kaçarak İngiltere’ye gelir ve İngilizler için casusluk yapmaya başlar. Ancak diğer taraftan aynı anda Sovyetler Birliği için de çalışmaya devam eder. Bu da onun iki tarafa da belli etmeden iki taraf adına da çalıştığı anlamına geliyor. NATO ve Sovyetler Birliği arasında var olan gerginliği tek başına ortadan kaldırmayı başardı. Casus olduğu anlaşıldıktan sonra ise 2008 yılında bir Rus iş adamı tarafından zehirlenerek hastaneye kaldırıldı. Hastanede bilinci kapalı olarak 40 saat geçirdi. Kendine gelip iyileştikten sonra ise o zamana kadar yapmış olduğu tüm çalışmalarla ilgili olarak MI5 tarafından sorguya çekildi.

9.Anna Chapman

Güzelliği ile dikkat çeken bir casus olan Anna Chapman yasadışı işler yaptığı anlaşıldıktan sonra beraber çalıştığı öne sürülen birkaç kişi ile birlikte 2010 yılında casusluk suçlamasıyla tutuklandı. Tutuklandığı sırada özel olarak eğitiliyordu. Kendisi ile birlikte tutuklanan insanların asıl amaçları ise Amerika ve İngiltere gibi ülkelere sızarak vatandaşlık almaya çalışmaktı. Bu sayede bu ülkelerde çok daha kolay bir şekilde kimseye fark edilmeden çalışma fırsatı da bulacaklardı. Vatandaşlığa geçmeleri ülke içinde çok daha kolay bir şekilde istihbarat toplamaları anlamına geliyordu. Anna Chapman bu konuda başarılı oldu. İngiliz vatandaşlığını kazandıktan sonra ilk işi Amerika’ya gitmek oldu. Amacı burada Amerikan vatandaşlığı da almaktı. Ancak FBI şüpheli bulduğu Anna Chapman’ı yakaladı ve apar topta gerçek vatandaşı olduğu Rusya’ya yollandı. Çeşitli dergilere verdiği çıplak pozlar sayesinde bir anda tüm dünya tarafından tanınan bir casus haline geldi. Hatta Rusya’da bir televizyon kanalında sunuculuk dahi yapmaya başladı.

8.Richard Sorge

İkinci Dünya Savaşı’nın en önemli casuslarından bir tanesi olan Richard Sorge, Alman bir gazeteci rolünü başarı ile yerine getirdi. Nazi Almanya’sında çok çeşitli istihbarat çalışmalarında bulundu. Bu da yetmedi, Japonya’ya giderek burada da Japon İmparatorluğu hakkında çok önemli bilgiler topladı. Toplanan bu bilgiler Sovyetler Birliği’nin çok işine yaradı. Çünkü Japon İmparatorluğu’nun Sovyetler Birliğine herhangi bir saldırı gerçekleştirmeyeceğini ortaya çıkarmış ve bu sayede Sovyet ordusunun tüm kuvvetleri ile batıya doğru ilerleyerek Naziler ile savaşmasının önünü açmıştır. Tekrar Japonya’ya istihbarat toplamak için döndüğünde yakalandı ve yaptıklarını itiraf etmesi için işkence gördü. Bunların neticesinde de 1944 yılının sonlarına doğru idam edildi.

7.Eli Cohen

İsrailli bir casus olan Eli Cohen’in en büyük başarısı Suriye’ye giderek burada İsrail için önemli bilgiler toplaması oldu. Bu bilgileri toplama aşaması Suriye Savunma Bakanı ile sıkı bir ilişki kurdu. Hatta bakanın baş danışmanı olarak dahi görev yaptı. Hükumet ve ordu tarafında da önemli kişilerle sıkı dostluklar kurdu. Ancak 1965 yılında casusluk yaptığı anlaşılarak Suriye’de yakalandı. Casus olmanın idam cezası gerektirdiği Suriye yasaları gereği idam edildi. En büyük başarısı ilse Altı Gün Savaşları sırasında topladığı istihbarat ile İsrail’in savaşı kazanmasıdır.

6.Karl Schulmeister

Günümüze Karl Schulmeister hakkında çok az bilgi gelmiş olsa da onun da iki taraflı bir ajan olarak görev yaptığı bilinmekte. Fransızlar için casusluk yaptı ve Napolyon’un taktirini kazandı. Bu casusluk görevleri sırasında zamanının büyük bölümünü İngiltere ve İrlanda’da geçirerek burada bilgiler elde etti. Onun sayesinde Louis-Antoine-Henri de Bourbob yakalandı. Bir süre sonra kendisini Fransız gizli servisini müdürü olarak buldu. Kısa bir sonra da emekli olarak hayatının geri kalanını bir tütün satıcısı olarak geçirdi.

5.Virginia Hall

İkinci Dünya Savaşı sırasında görev yapmış olan bir diğer casus ise Virginia Hall’dur. Bir İngiliz casus olarak üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilmiştir. Görevinin uzun bir bölümünü Amerika’da yapmış ve burada İngiltere için bilgiler toplamıştır. Kısa bir dönem ise Fransa’ya gitmiş ve burada Fransızların direnişine katkıda bulunmak için çalışmıştır. Katıldığı önemli görevlerden bir tanesi de Normandiya Çıkartmasıdır. Gerekli olan askeri malzemelerin çıkarma sırasında hangi bölgelere bırakılacağı konusunda kendisinden faydalanılmıştır. Bununla birlikte Fransa’da kaldığı sürede güvenlikli evler buldu ve direnişçilerin bu evlerde kalmasını sağlayarak onları eğitmeye çalıştı.

4.Klaus Fuchs

Asıl görevi bir Alman fizikçi olmasına karşın casusluk da yapmaktaydı. Sovyetler Birliği adına çalışarak Amerika ve İngiltere’den Manhattan Projesi ile ilgili bilgileri alarak Sovyetler Birliğine ulaştırmıştır. Bu yüzden hapishanede yatmıştır. Bir Alman olmasına karşın İngiltere’de okumuş ve Atom bombası geliştirilmesinde büyük rol oynamıştır. En sonunda itirafçı oldu ve her şeyi itiraf etti. Hemen peşinden de İngiliz vatandaşlığından çıkarıldı. 14 yıl hapis cezası aldı.

3.Cambridge Beşlileri

Donald Maclean, Guy Burgess, Harold Philby, Anthony Blunt ve John Cairncross’dan oluşan bu grup Cambridge Beşlileri olarak ün saldı. Bu kişiler en tehlikeli casuslar aslında Cambridge Üniversitesinin öğrenci ve öğretmenlerinden oluşuyordu. Tamamı KGB için çalışarak Sovyetlere istihbarat sağlıyordu. İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasından Soğuk Savaş dönemine kadar geçen süreçte Sovyetler Birliğine önemli bilgiler verdiler.

2.Sidney George Reilly

James Bond filmlerini hepimiz biliriz. İşte Bond karakterinin ilham aldığı casus Sidney George Reilly’di. 1900’lerin başından itibaren İngiltere gizli servisi için çalışmaya başladı. Hakkında çok az bilgi günümüze kadar geldi. Aslında bu tam da bir casusta olması gereken özelliklerden bir tanesiydi. Çünkü kendisini çok güzel bir şekilde gizledi. Hakkında günümüze kadar gelen bilgilerden bir diğeri ise en az 4 farklı organizasyon için çalıştığı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman hatlarının arkasına sızmayı başardı ve Almanlara ait silah planlarını ele geçirmeyi başardı. Bu bilgi net olmasa da pek çok bilgileri onun ele geçirdiği konusunda hemfikir. Bu konu da dahil olmak üzere kendisinin yaptığı düşünülen pek çok casusluk hiçbir zaman kanıtlanamadı. Bununla birlikte casusluk yaptığı sırada birlikte çalıştığı birileri de bulunamadığı için teyit alınamadı.

1.Mata Hari

Aslında Hollandalı olan Mata Hari’nin bir dansçı olduğu bilinmekte. Enteresan bir şekilde pek ülke adına aynı anda çalışmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında hem Almanya hem de Fransa için aynı anda çalıştı. Bunun yanında Fransızlar Mata Hari’nin İngiltere ve Almanya için çalıştığından da şüphelenmişlerdir. Bu durum Almanya’dan Fransa’ya gönderilen ve Mata Hari’nin çalışmalarından memnuniyet duyulduğu belirten bir mektup ile su yüzüne çıktı. Almanlara verdiği istihbarat yüzünden 50 bin Fransız askerinin ölümünden sorumlu tutuldu ve bu sebepten yargılandı. Karar çıktıktan hemen sonra 15 Ekim 1917 tarihinde kurşuna dizilerek idam edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu