Ayak Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Ayak hastalıkları ve tedavi yöntemleri, ayak mantarı, nasır tedavisi, topuk ağrısı, ayağın su toplaması gibi sağlık makaleleri için aliskanlik.com

Ayak Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Her gün tüm yükümüzü taşıyan ayaklarımızın bakımını aksatmamalı‚ onlara zarar verip yapılarını bozacak ayakkabı ve aksesuarlardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Aksi taktirde çok sayıda ayak hastalığı ve rahatsızlık ile baş etmemiz güç olabilir. Su toplamaları‚ mantar sorunu‚ topuk ağrıları ve nasır gibi birçok rahatsızlık ayaklarda sık karşılaşılan ve hayatı olumsuz etkileyen sorunlar arasında yer alıyor. Genel olarak ayak hatalıkları ve tedavi yöntemleri nelerdir kısa kısa değinerek bilgi edinelim.

  • Ayak Mantarı Hastalığı

Ayak mantarı hastalığı ciddi ayak sorunlarının başında geliyor. Parmakların aralarında ya da tırnak bölgesinde oluşabilen mantar bir tip cilt hastalığıdır. Mantara sebep olan faktörler arasında küçük ayakkabı kullanımı ya da ıslak ayak ile çorap ya da ayakkabı giymek gösterilebilir. Ayak mantarı tedavisi için ise her gün düzenli olarak ayaklar ılık su ile yıkanmalıdır. Yıkama sonralarında parmakların arası özenle kurutulmalıdır. Özellikle erkeklerde meydana gelen mantar problemine karşı sık sık çorap değiştirmek de etkili bir çözüm önerisi olabilir.

  • Ayağın Su Toplaması

Rahat olmadığımız bir ayakkabı ile hemen hepimizin yaşamış olduğu bir problemdir ayağın su toplaması. Ayakkabının ayağa vurması sonucunda meydana gelir. Bu gibi durumlarda toplanmış olan su asla patlatılmamalıdır. Üzeri bantlı bir şekilde bekletildiği taktirde zaten kısa süre sonra kendi kendine boşalıp tedavi olacaktır. Eğer istenmeyen bir etki sonucu patlamışsa da o bölgenin güzelce temizlenmesi ve üzerinin kapatılması gerekir. Bu problemi yaşamamak için daha rahat ve sağlıklı ayakkabılar giymeli‚ çorapsız ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır.

  • Topuk Ağrısı

Topuk bölgesinde oluşan ağrılar da günlük hayatta ciddi anlamda kısıtlayıcı bir etki yapıyor. Topuk ağrısı daha çok ayakta fazla duran‚ uzun süre dikilen ve yürüyen bireylerde görülüyor. Kilo da tetikleyici bir faktör olabiliyor. Topuk ağrısı tedavisi  için topuk kemiği‚ bağ ve sinir dokuya fazla yapılan basınç sayesinde oluşan topuk ağrıları için bir uzman yardımı alarak aşılabilir.

  • Nasır

Yine herkesin başına gelebilecek diğer bir problem de nasır. Nasır aslında kalınlaşan bir deri tabakasıdır ve vücudun bir tepki ve kendini koruma mekanizması olarak meydana gelir. Sürtünmeler‚ belirli bir bölgede oluşan devamlı basınç sonucunda oluşur. Temel faktör de genel olarak yine yanlış ayakkabı tercihidir. Nasır tedavisi için daha yumuşak ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Tedavisi için hazır bantlar kullanılabilir. İlk aşamalarda faydalı olan nasır bantları ilerleyen durumlarda yardımcı olmayabilir. Bu durumda ise cerrahi tedavi yöntemine başvurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu