Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapmalı?

Küçük Yatırımcı

Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapmalı? Elinizde bir miktar para var ve bu parayı değerlendirmek, katlamak veya gelecekte kullanmak üzere bir kenara kaldırmak istiyorsunuz. Ancak paranız bir yerde beklerken aynı zamanda değerinin kaybetmemesini istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapmalı?

Küçük yatırımcı neye yatırım yapmalı diye merak ediyor ve araştırıyorsanız bu yazımızda bu sorunun en doğru, en etkili yöntemini göreceksiniz.

Küçük Yatırımcı İçin Kurulmuş Tuzaklar

Küçük yatırımcıyı kandırmak elinde daha çok parası olan bir yatırımcıyı kandırmaktan çok daha kolaydır. Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapmalı? Çünkü küçük yatırımcı neye yatırım yapmalı diye araştırma yaparken piyasada var olan kirli bilgileri dahi kaideye alıp yatırımını yapar. Sonuçta küçük yatırımcının parasını elinden alınması daha kolay bir hedef olarak görülür.

Zaten yatırım dünyasında var olan tuzakların %80’ i küçük yatırımcıyı hedef alarak oluşturulur. Bu nedenle küçük yatırımcı iseniz ve küçük yatırımcı neye yatırım yapmalı diye araştırmalar yaparken karşınıza çıkacak olan bilgilerin her birine inanmanız yararınıza olacaktır.

Küçük Yatırımcı Nasıl Kazanır?

Küçük yatırımcı iseniz alacağınız risk oranlarının küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde kaybettiğinizde elinizde olan küçük para büyük sorunlara neden olabilir. Yatırım, aç gözlülüğü ve doğru oranlanmamış riskleri asla sevmez.

Küçük yatırımcıların kazanması için öncelikle stresi kaldırabilmesiyle doğru orantılıdır. Piyasada birileri şu hisseden çok para kazandım dediği için hisse alıyorsanız, o gün o küçük paranızı büyük oranda kaybettiğiniz gün olacaktır. Çünkü diğerinin yaptığı şey sizin içinde geçerli olacağını düşünürsünüz ve çok geçmeden yanıldığınızı anlarsınız.

Bu nedenle öncelikle kendi fikirlerinizi, hedeflerinizi ve doğru oranlanmış risklerinizi belirlemeniz gerekmektedir. O aşamadan sonra riskleri alabilir ve doğru yatırımlara yapmaya başlayabilirsiniz.

Küçük Yatırımcı Hangi Hisseleri Almalı?

Eğer bir danışmanınız yok ise veya bir yatırım firması ile çalışmıyorsanız sosyal medyada, yazılarda veya başka yerlerde size söylenen hiçbir hisseye asla inanmayın. Borsa değişken bir dinamizm üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla koşullar sürekli değişmektedir. Bu değişim günleri, ayları bulabildiği gibi saniyeleri dahi bulmaktadır. Bu nedenle en doğru hisse sizin gelecek tahmininiz olan hissedir.

Mesela günümüzdeki sektörlere bir bakın. Hangi sektörün kazanç sağlayacağını düşünüyorsunuz. Mesela bankaların bu dönemde kar elde edeceğini düşünüyorsunuz. Bu durumda hemen bankaların hisselerine yatırım yapabilirsiniz. Yaz aylarında turizm sektörü ön plana çıkacağını bu nedenle de seyahat harcamalarının artacağını düşünüyor olabilirsiniz.

Hemen uçak veya seyahat firmalarına yatırım yaparsanız kar elde etmeniz mümkündür. Mesela bayramlarda veya özel günlerde insanlar seyahat edeceklerdir. Bu nedenle insanların seyahatlerinden kar elde edebilirsiniz. Bayramlarda seyahat firmalarının hisselerine yatırım yaparsanız paranız değer kazanacağı nerdeyse garanti gibi bir şeydir.

Küçük Yatırımcı Hisse Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Önümüzde bayramı var ve bu bayramda kazanç elde edebileceğinizi biliyor musunuz? Bayramda insanlar en çok ne tüketir?

Cevabı basit seyahat ve bayramın niteliğine göre değişen diğer sektörler. Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapmalı? Mesela Kurban Bayramı’nda inanlar kurban almak için kredi çekip kurbanlarını alırlar ve aynı zamanda memleketlerine seyahat ederler. Bu durumda ben bu bayramdan para kazanmak istiyorsam insanların kredi çekip bankaya kar ettirecekleri ve memleketlerine gitmek için seyahat edecekleri yere yatırım yapabilirim.

Bayram öncesi bir ay önceden veya paranız var ise iki ay önceden banka hisselerine ve ulaştırma hisselerine yatırım yaparsam bayramın hemen bitiminde paramın ne kadar çok katlandığını görebilirsiniz. Böylece bayram sizin için iki bayram olacaktır.

Demek ki yatırım denilen şey hayatın ta kendisi ve sizler bu yaşam içerisinde bu farkındalığı kazanamadan sürekli dar gelirli olarak kalıyorsunuz. Aslında piyasayı okumak bu kadar basit iken sadece bu bilgiyi bilmediğinizden sizlerin bayramlarından yabancılar kar elde etmektedir.

Küçük Yatırımcı Hata Yapmamak İçin Ne Yapmalı?

Küçük yatırımcılar sıklıkla ciddi hatalar yaparlar. Bunun en büyük nedeni yeterli bilgi birikimine sahip olmamalarında yatar. O halde küçük yatırımcı iseniz bilginizi artırmanız hata yapmanızı engelleyecek birinci kural olacaktır. Bunun için yatırım, ekonomi kanallarını takip edebilir veya yatırım firmalarının yayınlarını izleyebilirsiniz.

Bunların haricinde haftalık veya aylık olarak yayınlanan ekonomi, finans, yatırım veya iş dergilerini takip edebilirsiniz. Göreceksiniz ki daha az hata ile daha çok para kazanabileceğiniz gibi daha küçük parayı çok daha büyük oranda katlayabileceksiniz.

Şimdi sadece etrafına bak ve gelecekte neler olacağını kestirmeye çalış. Hangi bayramlar, hangi tatiller, hangi sektörler dönemi yaklaşıyor. Küçük Yatırımcı Neye Yatırım Yapmalı? Tüm bunları planla ve daha sonra hangi dönemlerde nereye, nasıl ve ne kadar yatırım yapacağını anla. İşte hepsi bu kadar ve çok geçmeden kendinle gurur duyacaksın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu