Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir? Popüler besinlerden biri olan keten tohumu, lif bakımından son derece zengindir ve dışkı hacmini artırır. Bununla beraber bağırsak hareketlerini teşvik eder ve doğal bir müshil görevi görür. Dolayısıyla kabızlığı önlemeye ve kabızlıkla mücadele etmeye olanak tanır. Keten tohumunun faydaları hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu Omega 3, magnezyum ve E vitamini kaynağı olarak bir adım öne çıkar. Bu özelliklerinden dolayı kan damarlarının gevşemesini iyileştirir ve iltihaplanmasını azaltır. Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?  Damar hastalıklarını önleme kabiliyetine sahip olduğunu da söyleyebiliriz. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. İltihap önleyici besin bileşenleri içerdiğinden dolayı her yaştan insana tavsiye edilir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?
Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları

Kalp krizi ve yüksek tansiyon hastaları için de iyi bir besin kaynağı olarak öne çıkar. Keten tohumunu kurabiye, krep, ekmek ve kek yapımında kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda yoğurt, pilav ve içeceklerle de buluşturabilirsiniz. Keten tohumunun faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

Kabızlığı Önler

Düzenli keten tohumu tüketimi kabızlıkla mücadele etmenize imkân tanır. Dışkı hacmini artırdığı bilinir. Aynı zamanda doğal bağırsak hareketlerini teşvik eder. Çözünmez lif bakımından yoğun olduğu için dışkının atılmasını çok daha kolay hale getirir.

Göz Sağlığını Korur

Keten tohumunda zeaksantin ve lutein vardır. Bu iki bileşen ise göz sağlığı için son derece önemlidir. Bu tür bileşenler gözün retinasını güneşten gelen zararlı ışınlar ve cihaz ışınlarına karşı iyi bir şekilde korur. Yeteri kadar keten tohumu tüketmek, diyabet, katarakt gibi hastalıkların oluşumunu önler.

Glikoz Seviyelerini Kontrol Altında Tutar

Keten tohumunun faydaları listesinde bir diğeri de glikoz seviyelerini kontrol altında tutmasıdır. Lif bakımından zengin olan keten tohumu, şeker emilimini yavaşlatır ve kan şekerini düzenler. Bu sayede insülin direncini ve diyabeti de önlemiş olur.

Bununla beraber keten tohumu, anti-inflamatuar ve antioksidan niteliklere sahip olan sağlıklı yağlar yönünden de inanılmaz zengindir. Büyük miktarda Omega 3 ve 6 kaynağı olduğu için insülin hormonunun işlevini geliştirir. Bu sayede diyabet hastalarının kan şekerini dengede tutmaya destek olur.

Kolesterol ve Trigliseritleri Azaltır

Bu benzersiz besin, karaciğer tarafından kolesterol üretimini minimuma düşürür. Ek olarak; kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürür. Keten tohumu, bağırsakta besinlerin yağ emilimini azaltan lifler açısından da yoğundur.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Keten tohumunun faydaları söz konusu olduğunda kilo üzerindeki etkisinden de bahsetmek gerekir. Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir? Keten tohumu, yoğun miktarda lif barındırır. Bu yüzden de tokluk hissini uzatır. Gün boyunca aşırı yeme problemine çözüm üretir. Bu sayede kilo vermeye destek olur.

Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Damar sağlığını iyileştiren ve iltihaplanmayı önleyen keten tohumu, yüksek tansiyon, damar sertliği ve kalp krizi gibi durumlara karşı koruma oluşturur. Çünkü antioksidan ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Selenyum, E vitamini, Omega 3 ve 6 açısından son derece zengindir.

Kanseri Önler

Keten tohumunun faydaları listesinde kanseri önlemesi de yer alır. Keten tohumunda yüksek oranda bulunan lifler, bağırsaktaki bakteriler açısında da önemlidir. Bu sayede iltihaplanmayı azaltır ve kötü bakteriler ile en iyi şekilde savaşır. Bağırsak florasını dengede tutan keten tohumunun, bağırsak kanserine karşı koruma oluşturduğu söylenmektedir.

Ayrıca keten tohumu, vücut üzerindeki aşırı serbest radikaller ile iyi bir şekilde savaşarak, kanserli hücrelerin ortaya çıkmasını engellemektedir. Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir? Çünkü antioksidan yönünden zengin bir besindir.

Beyin Sağlığını Teşvik Eder

Keten tohumunun beyin sağlığına da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Düzenli tüketimi özellikle yaşlılık hastalıklarına karşı beyni korur ve unutkanlığı önlemeye destek olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu