GEBELİKTE HURMA TÜKETİMİNİN YARARLARI

Annenin doğum öncesi ve sonrası, diğer yandan bebeğin gelişimine yararlı olacak birçok ürün bulunmaktadır. Fakat bu ürünler doğal be besleyici olmaları gerekir. Piyasada bulunan bazı ürünler anne ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yararsız ürünleri kullanmak yerine asırlardır kullanıla gelen doğal, şifalı ürünler tüketmek sağlık açısından yararlıdır. Gebelikte hurma tüketiminin yararları oldukça fazladır. Şifalı ve yarayıcı bir besin olan hurma içerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar ile annenin doğum öncesi ve sonrası kendisi ile beraber bebeğin bütün gereksinimlerini karşılamada önemli besin olduğu kanıtlanmıştır. Kuran’ kerimde hurmanın cennet meyvesi olduğunu ve oldukça fazla şifalı bir besin kaynağının olduğu anlatılmaktadır.

GEBELİKTE HURMA TÜKETİMİ

Çok lezzetli ve şifalı bir besin olan hurma besleyici değeriyle ön plandadır. Hurma yiyecek ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Hurma tüketimi ile kişiye enerji vermekte, kabızlığı önlemede annelerde süt bezlerini çalıştırmasından dolayı doğum yapan kadınlar için çok yararlı bir besindir. Gebelikte hurma tüketimi Gebelik dönemlerinde çok fazla hurma tüketilmesi nedeniyle doğumun kolay olması sağlandığı bilimsel olarak açıklandı. Doğumdan önceki 4. Hafta ile beraber günlük 8 adet hurma yemek doğumun kolay olmasını sağladığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır. 2011 yılında yapılan araştırmada 4 haftada günlük 8 adet hurma tüketen kadınların 70 kadarı ve hurma tüketmeyen 50 kadın arasında doğum sonuçları karşılaştırılıp bir sonuç elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre;

HAMILELİKTE HURMA TÜKETMEK

  • Hurma tüketimini düzenli olarak yapan anne adaylarının rahim açıklığı 3.52 cm, hurma tüketmeyen anne adaylarının rahim açıklığı 2.02 olduğu belirtilmiştir.
  • Hurma tüketimini yapan anne adaylarının % 96’sı doğum esnasında herhangi bir sorun olmadığını, hurma tüketmeyen anne adaylarının % 76’sında doğum esnasında sorun olduğu ortaya çıkmış.
  • Anne adaylarının prostin /oksitosin kullanımları hurma tüketenlerde % 28, hurma tüketmeyen anne adaylarında ise bu oran % 47’dir.

Hamilelik Döneminde Hurma Tüketiminin Faydaları

Hurma içerisinde yüzde 65 kadar doğal şeker bulundurur. Doktorların tavsiyesine göre doğum yapan kadınlara şekerli yiyecekler tavsiye etmektedir. Bunun nedeni doğumda annenin vücudu zayıf hale gelmekte ve bu zayıflık halini ortadan kaldırmak, vücuda enerji ve canlılık kazandırmak için, bebeğinde süte ihtiyacı olduğundan annenin sütünü artırmada etkili olan hurma tüketilmesi gerekmektedir. Gebelikte hurma tüketiminin yararları Diğer yandan doğum esnasında ortaya çıkan kan kaybı vücudun şekerini düşürmektedir. Hurma tüketimi ile vücudun şekerini dengelemek gerekir. Bilim adamlarının bir açıklamasına göre yalnızca hurma ve hurmanın suyu ile yıllarca yaşanacağını belirmektedirler. Hurmada oksitosin maddesi olmasından dolayı doğumlar kolay olmaktadır. Oksitosin maddesi bebeğin beslenmesi için anne sütünün oluşumunu başlatır.

Diğer meyveler protein bakımından yetersiz olmakla beraber hurma da protein oldukça fazladır. Hurma rahim adalesini kuvvetli hale getirir. Hurma potasyum bakımından da oldukça zengin olmasından dolayı bebeğin çabuk gelişimini sağlar. Hurma hazmı kolay bir besindir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu