Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler?

Bireylerde sağlıklı gelişim anne karnında başlar. Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler? Anne karnında bulunan bebek annenin duygularını taşır. Yani annenin yaşamış olduğu her duygusal durumlar bebeğin geleceğini ve ruh halini çizer. Annenin psikolojisi doğumdan sonra bebeği nasıl etkilediği uzmanlar tarafından açıklandı.

Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler?

Annenin psikolojik durumu, bebeğin psikolojisine doğrudan etki etmektedir. Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler? Anne tarafından gösterilen fedakarlık ve hayatla yapılan savaş ön planda bulunur. Annenin yorgunluğu, bitkinliği ve sağlığının kötü olması çocuklara da etki ettiği belirtilmiştir. Mutlu anne, mutlu aile ve çocuk. Bu kavram üzerinden açıklanan mesele, annenin huzuru ve mutluluğu üzerinde duruldu.

Anne Psikolojisinin Bebeği Etkilemesi

Annelik dünyanın en güzel duygusu olmakla beraber, diğer yandan ise en zor işi olarak kabul edilir. Pandemi hastalığının ortaya çıkması ve çocukların evde kalması üzerine annenin çocuklarıyla ilgilenmesi sonucunda en büyük sıkıntı sosyal yaşama olan özlem oldu.

Daha sonraları evde çalışma sisteminin olması nedeniyle, çocukların bakımı, ev işleri gibi durumlar nedeniyle çocuklarıyla ilgilenmeleri azalan anne, gergin duruma düşmekte ve mutlu olmayı unutmaktadır. Bu stres ve gerginliği anlayan çocuk hırçın olmaktadır.

Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler?
Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler?

Bu durum karşısında yapılan araştırmalar sonucunda anne olan % 45 kadının depresif belirtiler gösterdiği anlaşılmıştır. Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler? Bu durumda uzmanların yaptığı açıklamada annelerin toplumun geri kalan kısmı gibi tükenmişlik sendromuna girdiği belirtildi. Bir annenin iyi olması durumunda, çocuğun da iyi olduğu gözlenmiştir. Bu durumu fark eden anneler için zorlayıcı bir hal alır.

Annenin devamlı bir şekilde güçlü olmayı ve devamlı ayakta kalmayı tercih etmesi nedeniyle kendini yorması ve strese girmesi annenin kendini daha kötü hissetmesine neden olmaktadır. Annenin de kendine zaman ayırması gerektiğini uzmanlar söylemektedirler. Bir insan kendine zaman ayırarak eğlenmesi, dinlenmesi, aile içerisinde iş dağılımı yapılması olduğu belirtilmektedir.

Annenin Üzüntüsü Bebekte Etki Yapar mı?

Anne psikolojisinde, anne üzerine binen yük ve sorumluluk bebeğinde dünyaya gelmesiyle daha fazla artmaktadır. Anne üzerinde etkili olan bu sorumluluk ruhsal zorlanmaları meydana getirmektedir. Üzüntülü bir annenin ağlayan bir bebeği olması normaldir.

Bir çocukta karakter 3 yaşına kadar oluşmaktadır. Çocuk bu sürece anne karnından başlayarak ileriki yaşlarda yaşantısı boyunca gergin, stresli ve agresif olması olasılıklar arasındadır.

Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler?
Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler?

Nasıl bir anne yemek yemeden bebeğine süt veremez, çocuğunu emziremez ise aile fertleri de ilk iş olarak anne üzerine yoğunlaşması ve iyi hissettirmesi gerekir. Üzüntülü bir anne çocuğu emzirdiği zaman bu durum çocuğa da geçer.

Anne, Babanın İletişimi= Çocuğun Dünya İle İletişimi

Çocuklar dünyaya geldiklerinde anne ve babalarından insanlarla nasıl iletişim kurması gerektiğini öğrenir. Dünyada tüm ilişkiler bu düzen üzerinde devam eder. Annenin üzüntüsü bebeği nasıl etkiler? Gergin ve stresli bir anne karşısında sessiz kalan bir çocuk, stresli birilerini gördüğü zaman sessizliği seçecektir. Sessiz birilerine geldiği zaman ise stresli olmayı tercih eder.

Bebek bekleyen anne adaylarınında psikolojik durumları iyi olmayabilir, üzüntü anne karnındaki bebeklere de yansır bu nedenle anne adaylarını pisikolojik olarak memnun edebilirsiniz. Bebek bekleyen anne için güzel sözler paylaşabilirsiniz. Bu onu çok mutlu edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu