Macbook Pro Isınma Sorunu ve Çözümü

Macbook Pro Isınma Sorunu ve Çözümü Tüm bilgisayarlarda olduğu gibi Macbook’lar da uzun süreli kullanım, ortam şartları gibi nedenlerle ısınma problemiyle karşı karşıya kalabiliyor. Ancak bu sorunun hem çözüm yolları hem de ısınmaya karşı önlem alma metotları bulunuyor.

Macbook Pro Isınma Sorunu ve Çözümü

İçeriğe geçmeden önce Macbook Pro Isınma Sorunu ve Çözümü bende aynı sorunla mücadele ediyorum, arka planda çalışan uygulamarda aslında ısınma sorunları arasında yer alır, benim tespitime göre whatsapp uygulaması benim cihazımda ısımnma sorunu ortaya çıkardı belki güncellemeyle ortadan kalkacak bir sorun ama belirtmeden geçmek istemedim.

Macbook’ların Isınma Nedenleri

Macbook’lar, bilgisayardaki hava giriş-çıkışını sağlayan bölümlerde toz ve kir birikmesi, birden fazla ya da yüksek performans isteyen sekme ve uygulamaların açık kalması, video düzenlemeleri, oyunlar gibi nedenlerde dolayı Macbook’lar ısınabiliyor.

Macbook Pro Isınma Sorunu ve Çözümü
Macbook Pro Isınma Sorunu ve Çözümü

Macbook Pro Isınmasını Engelleme Yolları

Macbook’unuzun alt kısmında bulunan ve hava akışını sağlayan bölümlerin kapanmaması için bilgisayarları düz biz zeminde kullanmak ve kıyafetler gibi boşlukları tıkayacak yüzeylerde kullanmamak ısınma problemini engelleyebilir.

Bir Macbook için ideal çevre sıcaklığı 10 ile 35 derece arasıdır. Macbook Pro Isınma Sorunu ve Çözümü Diğer Apple ürünlerinde olduğu gibi Macbook’lar da fazla çevre ısısına ve güneş ışığına maruz kaldıklarında aşırı ısınma nedeniyle kapanabilirler.

Macbook’u aşırı aktif kullanan ve yük haline gelen sekmelerin farkında olmak ve aynı anda değil de aşamalı kullanmak ısınma problemini önleyebilir.

Bunun için Utulities klasöründen Activity Monitor uygulamasını kullanabilir ve Macbook’unuz için aşırı gelebilecek uygulamaları görebilirsiniz. Kullanmadığınız, işinizin bittiği ya da uygun şekilde sonlanmadığı için çalışmaya devam eden uygulamaları seçerek durdur tuşundan bu uygulamaların arka planda çalışmasını durdurabilirsiniz.

Macbook Pro Isınmasını Çözme Yolları

Macbook’unuzu uygun ortam sıcaklığında tutmanın, kullandığınız zeminin sertliğinden emin olmanın ve fazla yük olacak sekmeleri sonlandırmanın dışında yazılımı güncel tutmak da önemli bir yöntemdir. Sistem Tercihleri alanından Yazılım Güncelleme adımlarını kullanarak ya da otomatik güncellemeyi aktif tutarak bilgisayarınızı gerekli işlemleri daha etkili yapabilmek için güncel tutabilirsiniz.

  • Fanlarınızın güncel ve çalışır olduğundan emin olmak için Macs Fan Control adlı uygulamayı kullanabilir ve farınızın yıpranmış ya da sağlam olduğuna dair bilgi alabilirsiniz.
  • Tüm bunları denedikten sonra, diğer tüm bilgisayarlarda olduğu gibi soğutucudan yardım alabilirsiniz. Havayı emmeyen, bunun yerine ısıyı emen bir soğutucu, fanlarınızın çalışmasına destek sağlayacak ve daha iyi hava akışı için Macbook’unuza yardımcı olacaktır. Macbook Pro Isınma Sorunu ve Çözümü Bu yöntemlerle siz de daha etkili ve aktif çalışması için Macbookunuza yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu