Lansor Nedir? Lansor Ne için Kullanılır? 

Mide sorunu yaşayanlar için araştırma konusu olan Lansor Nedir? Lansor Ne için Kullanılır?  İçeriği ile ilgili tüm bilgiler bu yazıda verilmektedir.

Lansor Nedir? 

Lansor, mide asidini azaltmaya yardımcı olan reçeteli bir ilaç olarak bilinir. Aktif maddesi bir proton pompası inhibitörü (PPI) ve lansoprazol grubundan ilaçlardır. Lansor Nedir? Lansor Ne için Kullanılır? Kapsül olarak satılan Lansor, yemek borusu ülserlerini, mide ekşimesini ve H. pylori’yi tedavi eder. Pilori bakterisinin ortaya çıkardığı mide enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. En sık görülen yan etkiler; mide bulantısı, ishal, mide ağrısı, baş ağrısı ve kabızlık olarak görülmektedir. Uzun süreli kullanımı magnezyum eksikliği, B-12 vitamini eksikliği ve osteoporoza neden olabilir. Bundan dolayı kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmaya özen gösterilmelidir.

Lansor Ne için Kullanılır?

Lansor Ne için Kullanılır?  bağlamında verilen genel cevap şu şekildedir: Lansor, midede üretilen asit miktarını azaltmaya yarayan proton pompası inhibitörleri grubuna ait reçeteli bir ilaçtır. Lansoprazol aktif maddesine sahiptir. Bu ilaç 14 ila 28 kapsüllük ambalajlarda satılmaktadır ve her bir kapsülde 30 mg.lık lansoprazol bulunmaktadır. Kapsüllerin içermiş olduğu mikroküreler, bağırsakta çözünmektedir. Lansor Nedir? Lansor Ne için Kullanılır? PPI ilaçlarının mide kanseri riskini artırdığına yönelik söylentiler bulunsa da henüz bunu kanıtlayacak bilimsel bir çalışma söz konusu değildir.

Lansor Nedir?
Lansor Nedir?

Lansor Kullanım Alanları Nelerdir?

Lansor, şu hastalıkları önleyerek tedavi etmek için reçete edilmektedir:

 • Reflü özofajit (yemek borusu ülserleri)
 • Mide veya duodenum ülseri,
 • Zollinger-Ellison sendromu (bağırsakta ki ya da pankreastaki bir tümörün sebep olduğu ender bir vaka) gibi midenin haddinden fazla asit ürettiği haller,
 • Gastroözofageal reflü hastalığının sebep olduğu mide yanması,
 • Ketoprofen, ibuprofen ve aspirin vb. gibi non-steroidal antiinflamatuar ilaçların kullanımının sebebiyet verdiği  mide ülserleri,
 • Helicobacter pylori gastriti (antibiyotiklerle birlikte kullanılmaktadır.)

Lansor Etkileri Nelerdir? 

Etken maddesi lansoprazol olan ilaç, diğer proton pompası inhibitörleri gibi midede üretilmiş olan asit miktarını azaltmaya katkı sağlar. Mide hücrelerindeki proton pompası asit üretiminin son aşamasında gerçekleşir. Lansoprazol, mide asidi üretimini azaltarak bu pompaları inhibe eder. Lansor Nedir? Lansor Ne için Kullanılır? Böylelikle mide ekşimesi, hazımsızlık ve mide ağrılarının semptomları azalmış olur.

Lansor Nasıl Kullanılır? 

Lansor nedir? Ne için kullanılır? konusu kadar ilacın nasıl kullanıldığı da önemlidir. Lansor’un nasıl kullanılacağına ilişkin bilgiler aşağıda listelenmiştir:

 • Yemekten 30 dakika sonra bir bardak su ile içiniz.
 • Kapsülleri asla çiğnemeyin.
 • Lansor’u her gün aynı saatte alın. Günde 1 defa kullanıyor iseniz kahvaltıdan önce, günde 2 defa kullanıyor iseniz kahvaltıdan önce ve akşamları olacak şekilde içiniz.
 • Kapsülleri yutmakta güçlük çekiyorsanız, kapsülü açınız ve mikroküreleri su, domates suyu ya da elma suyu gibi sıvılar ile karıştırarak tüketin. Yoğurdun üzerine serperek de tercih edebilirsiniz. Ancak mikroküreleri asla ezip çiğnemeyin.
 • Aynı şekilde elma suyuna karıştırılarak yutma güçlüğü çeken ve nazogastrik hastalara da verilebilir.
 • İlacın etkisinin yetersiz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza haber vermeden dozunuzda değişiklik yapmayınız. Bir dozu atlarsanız, hatırladığınız anda atladığınız dozu alabilirsiniz. Ancak, bu durum bir sonraki doza yakınsa, bekleyin ve sonraki dozu alın. Aynı anda çift doz almamaya özen gösterin.
 • Kendinizi iyi hissetseniz dahi hekiminize danışmadan tedaviyi asla bırakmayın.

Kullanılan Lansor Dozları

 • Peptik ülser ve reflü özofajit tedavisi için, Reflü özofajitin önlenmesi için önerilen doz 1 ay süreyle günde bir kez 30 mg ve günde bir kez 15 mg’dır.
 • Duodenal ülser tedavisi için, 15 gün süresince günde bir kere 30 mg.
 • Uzun süreli antiinflamatuar ilaç tüketiminin ardından duodenum ve mide ülserlerinin tedavisi için, en fazla 1 ay süre ile günde bir kere 30 mg.
 • Düzenli NSAID alan risk altındaki hastalarda, Gastrik ve duodenal ülserleri önlemek için, günde bir kez 15 mg tavsiye edilmektedir.
 • Gastroözofageal reflü tedavisi için, hastalığın seviyesine bağlı olarak 30 gün boyunca günde bir defa 15 mg ya da 30 mg.
 • Zollinger-Ellison sendromunun tedavisi için, başlangıç ​​dozu günde bir kez 60 mg. İlerleyen zamanlarda hastalığın şiddetine göre bu doz günde 180 mg’a çıkarılabilmektedir.

Lansor Doz Aşımı

Lansor’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile iletişime geçiniz. Lansor Nedir? Lansor Ne için Kullanılır? İlacın üzerinizdeki etkisini araştırmak ve uygun tedaviyi uygulamak gerekli olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu