Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar

Herkes bir evim olsun der Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar hangiler merka ederiz, Konut kredilerinde bankalar verdikleri krediyi garanti altına almak için kredi borçlusu üzerine olan evi ipotek olarak göstermek ister. Peki, arsa tapulu eve kredi çıkar mı?

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar

Arsa tapulu daireye kredi veren bankalar hangileridir? Tapulu daire üzerine kredi veren bankalar bulunuyor. Arsa tapulu daireler iki konu altında incelenir.

Bunlar arsa tapulu ve kat mülkiyetidir. Ruhsata uygun bir şekilde yapılan eve kat mülkiyeti adı verilir. İskan belgesi bulunmuyorsa evin tapusu, arsa tapusu olarak anılır.

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar
Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar

Arsa tapusu üzerinden kredi veren bankaların sayısı azdır. İskan belgesi bulunmayan arsalara bankalar olumlu bir şekilde yaklaşmamaktadır. Ancak bankalar başka meskeni ipotek altına alarak kredi verebiliyor.

Arsa Tapulu Daireye Kredi Çekmek İçin Hangi Şartlar Gerekir?

  • Düzenli gelire sahip olmalı,
  • Sicilin temiz olması,

Arsanın ekspertiz incelemesi sonrasında değerinin %75’i kadar nakit desteği alabilirsiniz.

Arsa Tapusu Ev Kat Mülkiyetine Nasıl Çevrilir?

Arsa tapulu daireyi ev kat mülkiyetine çevirmek eski dönemlere göre daha kolay bir hale geldi. Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar Arsa tapusuna kredi veren bankaların sayısının az olması nedeniyle insanlar arsa tapusunu ev kat mülkiyetine çevirmek isteyebilir.

Yasalara uygun şekilde hareket ederseniz bu haktan yararlanabilirsiniz. Kanunda belirtilen eksik olan inşaat çalışmalarını tamamlamalısınız.

Müstakil Eve Kredi Verilir Mi?

Müstakil evleri ipotek olarak gösterebilirsiniz. Kredi alınırken kat mülkiyeti ile kat irtifaklı olacak şekilde izin belgeleri alınmalıdır. Teminatlar dikkate alınarak bankalar tarafından kredi limiti belirlenir.

Müstakil Eve Kredi Verilir Mi?
Müstakil Eve Kredi Verilir Mi?

Toprak Tapulu Daire Satışı

Toprak ya da arsa tapularına sahip olan dairelerin satışı gerçekleştirilmez. Direk olarak arsa hissesine bağlanır. Bu yüzden arsa tapuları çok fazla talep görmemektedir. Toprak tapulu daire satışı gerçekleştirmek için;

  • Arsa payını temel alarak dairenin hesaplanması gerekir.
  • Noter onayı gerekir.
  • Gerçek bedelini temel alarak işlemler gerçekleştirilmelidir.

Arsa tapulu evin tapu masrafı göz önünde bulundurulur ve işlemlere başlanır. Direk ev tapusu üzerinden satışın gerçekleştirilmeyeceğini unutmamanız gerekir. Satış sırasında arsa baz alınarak metre kare üzerinden hesap yapışır.

Arsa Tapulu Daire Alınır Mı?

Arsa tapulu daireler iskan belgesi almadıkları için arsa hissesi üzerinden değerlenir. Arsa tapulu evlerin satışı zordur. Arsa tapulu müstakil ev için de arsa payına göre hesaplama gerçekleştirilir. Yatırımcıların çok fazla dikkatini çekmeyen arsa tapulu daireler kredi veren bankalar tarafından da çok fazla değer görmemektedir. Çünkü bu tür arsaların satışı zor olmaktadır.

Finansbank

Finansbank, arsa tapulu daireye kredi verebiliyor. Banka krediyi verirken titiz bir çalışma gerçekleştiriyor. Banka kredi vermek için başka bir meskeni ipotek altına almayı şart koşuyor. İpotek altına aldığı mesken inceleniyor ve kredi veriliyor.

Denizbank

Denizbank krediyi vermeden önce detaylı bir araştırma gerçekleştiriyor. Bu bankada ipotek altına bir mesken alma şartı bulunduruyor. İpotek altına alınan mesken hakkında da araştırma yapılıyor. Banka arsa tapulu daire değerinin %50’sine kadar kredi verebiliyor.

İş Bankası

İş Bankası arsa kredisi için 60 ay maksimum vade üzerinden destek veriyor. Dairenin tam %50’si kadar kredi desteği alabilirsiniz.

Şekerbank

Şekerbank 120 ay vadeli kredi desteği veriyor. Dairenin %45 ekspertiz değerine kadar kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

TEB

Teb arsa kredi için ise 60 ay vadeli kredi desteği veriyor. Ekspertiz hesaplaması sonrasında daireni %60’ı kadar kredi taleplerinizi iletebilirsiniz.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası maksimum vade 60 ay vadeli kredi desteği veriyor. Arsa tapulu dairenin %50’si kadar krediden yararlanabilirsiniz. Değer ekspertiz incelemeleri sonrasında verilir.

Arsa tapulu daireye kredi veren banka sayısı oldukça düşüktür. Yine bazı bankalar bu konuda müşterilerine destek verebiliyor.

Bazı bankalar kredi vermeden önce arsa tapulu kredinin ev kat mülkiyeti kredisine çevrilmesini talep edebilir. Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar Ev kat mülkiyetine geçen arsa tapulu daireler için bankaların belirlediği masraflar her yıl değişmektedir. Geçen yıllara göre kredi masraflarının arttığını belirtebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu