Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz?

Aşk Acısı

Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz? Aşk Acısının Tedavisi Nedir? Aşk Acısını Nasıl Atlatırım? Aşk Nedir ?

Aşk Acısının Tedavisi Nedir?

Aşk acısı çekiyorsanız ve nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız sizin için. Başlangıç olarak hiç bitmeyecekmiş gibi gelir aşk acısı. Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz? Zihnimiz yüksek doyum yaşadığı anıları kolay kolay unutmak istemez. Aşk acısını da zihninizden çıkartmak için ısrarlı bir tutum sergilemeye çalışmak gereksiz çaba göstermek gibidir. Çünkü zihniniz bu aşk acısını ne kadar unutmaya çalışırsa çalışsın, duygu o kadar güçlüdür ki unutulmak istenen tüm anılar daha da baskın şekilde gün yüzüne çıkar ve zihnimize derinlemesine, iyiden iyiye işlemeye devam eder.

Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz?

Zihninizi boşa kürek çekecek şekilde, artık unutmalıyım, her ne olursa olsun o yok ve ben de onu zihnimden söküp atmalıyım, gibi telkinlerin hiçbirisi hedefe ulaştırmayacaktır. Bu şekilde unutmaya çalıştığınız, çabaladığınız enerji, onu her defasında unutmak için değil, tam tersine hatırlamaya doğru götürür. Bunun sonucu da aşk acısı içinizde büyüdükçe büyür ve artık dayanamayacağınız şekilde acı veren bir duyguya dönüşür.

Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz?
Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz?

Bu durum için yapılabilecek en başarılı hamle öncelikle tamamen zamana bırakmaktır. Aklınıza geldiği her an bunu birisiyle paylaşarak sizden uzaklaştırmak faydalı olabilir. Her aklınıza geldiğinde uğraşacağınız başka şeyler de bu yolda sizi rahatlatacaktır. Zihniniz acı çektiğiniz anıları hatırlamak yerine farklı meşguliyetler edinirse o kadar hızlı kurtulabilirsiniz.

Aşk Acısı

Bu aşamada başkalarının çokça tavsiye ettiği gibi, başka sevgili bulmak kesinlikle önerilmez. Zihniniz aynı acılara tekrar maruz kalma hissiyatıyla anılar tekrar gün yüzüne çıkacaktır. Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz? Unutmayın seni sevgili, her ne kadar adı sanı farklı olsa da bir önceki kişinin statüsüyle aynıdır.

Eski sevgilinizle yaşadığınız anılar, ona duyulan özlem ve ondan uzak kalmama isteği zihninize sürekli gelecektir. Unutmamanız gereken ve hatta hatırlamanız gereken bir konu var ki, eski sevgili ile hatırlamak istemediğiniz anlar da yaşamış olmalısınız. Bunları şeffaf bir şekilde değerlendirince aşk acısından kurtulmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Aşk Acısını Nasıl Atlatırım?

Onu zihninizden ve hatta hayatınızın her yerinden çıkartmanın basit bir yolu daha vardır. Onu hatırlatacak tüm eşyaları, mesajları, fotoğrafları, nesneleri tamamen hayatınızdan çıkartmalısınız. Eski sevgilinin size verdiği her ne varsa, bu kitap da olabilir, kolye de olabilir, ya da bir giysi. Aşk Acısını Nasıl Atlatırım? Belki kıyıp atamayacağınız bir şey de olabilir. Ama bu raddede iradeli olarak tüm bunlardan kurtularak kendinizi rahatlatmanız sizin için en doğru olanıdır. Bunun dışında sosyal medya hesaplarına girerek onun her adımını her fotoğrafını takip etmek size bir şey katmayacağı gibi aşk acısını fazlaca yaşamanıza sebep olacaktır.

Tüm değerlendirmelere ve çabalara rağmen hala aşk acısı çekmeye devam ediyorsanız bu durum için son olarak farklı bir yöntem daha uygulanır.

Çocukluk döneminizdeki her türlü duyguyu, korku, koku, yalnızlık, sevgisizlik gibi tüm duyguları tekrar yaşıyormuş gibi hissetmelisiniz. Bu olumsuz duyguların tüm anıları gözünüzde şuan yaşıyormuş gibi canlanması çok önemli. Bu duygulara günümüz gözüyle bakmanız acı verici o anıların hepsini hafifletecektir. İşte bu deneyim de sizin günümüzde yaşamış olduğunuz aşk acılarına karşı daha dirayetli olmanızı sağlayacak. Tabi ki konuyla ilgili atacağınız bir adımın kalmadığını düşünüyor ve hissediyorsanız uzman desteği alarak daha hızlı fayda sağlayabilirsiniz.

Aşk Nedir ?

Aşk neydi? Sadece birlikte olmak mı, sadece öylesine yaşamak mı, hissiz bir şekilde sadece gezmek tozmak mı? Hayır. Aşk bu değil, sadece aşk kelimesinden ibaret değil. Gördüğün anda kalbin pır pır atmasıdır. Gözlerinin büyülenmesidir. Bakarken bakmaya doyamamasıdır. Saçının tek teline zarar gelmemesi için korumasıdır. Deliliktir. Onun için dünyadaki bütün herkesten ve her şeyden vazgeçmektir O omzuna yaslandığında kıpırdayamamaktır. O ne derse desin katlanmaktır. Aşk Nedir ? İmkansızı sevmektir. Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz? Huzurun başlangıcıdır. Umutla beklemektir. Sımsıkı sarılmaktır. Tüm farklılıklara rağmen kabul etmektir. Kimseyi onun yerine koyamamaktır. Akıldan çıkmamasıdır. Her geçen gün daha fazla bağlanmaktır. Onu, onsuzda sevebilmektir. Adını duyduğun an aklın gitmesidir. Her sabah tekrar tekrar sevmektir. Delicesine sevmektir. Aşk hissetmektir. Aşk her anı yaşamaktır. Aşk tutku ile bağlanmaktır. Kısacası aşk kendinden daha fazla sevmektir.

Aşk acısından kurtulmak.

Evren de herşeyin gerçek olduğu gibi aşk acısının da gerçek olduğunu kabullenmek gerekiyor. Tabi flört etmeye alışmış bir bünye aşk acısını yaşamaz. Sadece duygu ve hislerini yoğun yaşayanların durağıdır bu acı.

Baştan almak gerekirse, ilk olarak tanışır sonra umursamaz bir tavırla yoluna bakan şahsın peşine düşer kalbiniz. Karşı cins size aynı ilgi ile yaklaşır ise sizin ona olan duygunuz söner. Aşk Acısının Tedavisi Nedir? Ama o kişi size hem mesafeli hem de ilgili olursa tamam deyim yerindeyse abayı yakmışsınızdır büyük ihtimalle. Gel gelelim işler çıkmaza girdi ve siz o hayran olduğunuz, baktıkça doyamadığınız şahıstan ayrılıyorsunuz.

Bir daha başlamayacaksa ve kati süretle bitmişse…

İşte bu süreç çok sancılı ve uzundur. Taktikler ;

  1. Silin. Birlikte çekilen resimler birlikte dinlenen müzikler ve en önemlisi bir daha kaydetmemek üzere numarasının silinmesi ve sosyal medya üzerinden bağları koparmak.
  2. Değiştirin. Birlikte iken gittiğiniz mekanları birlikte izlediğiniz dizileri saç renginizi veya tarzınızı.
  3. Edinin. Hobiler edinin, kitap okumak sizi sakinleştirir dugusal müzik yerine motive eden müzikler dinleyin. Spora başlayın. Veya herhangi bir eğitim kursu.
  4. Ve önemlisi kendinize zaman ayırın geçmiyor bitmiyor gibi sözleri kullanmak yerine bitecek, bu günlerde geçecek deyip motive edin kendinizi.

Bir süre sonra artık yeni hayatınıza alışacak ve o gelse dahi umursamayacaksınız. Artık yaralı kalbinizi onardığınız için yeni bir aşka yelken açabilirsiniz.

Unutmayın mutluluk uzak değil herşey elimizde.

Aşk ve sevgi kulağa her ne kadar benzer gelse de birbirlerinden çok farklı kavramlardır, herkes için anlamları farklı olabilir. Kimisi için sevgi olmazsa olmazdır, kimisi içinde aşk olmazsa olmazdır. Kişiliğine ve karakterinize göre sonsuz kavramlar yüklenebilir aşk ve sevgiye…

Bana göre; sevgi herkesten alınabilir. Anneden, babadan, kardeşten, arkadaşlardan, dostlardan… Fakat aşk; bir kişiden, duyduğumuz sevgi ilerledikçe aşka dönüşür ve o kişi bizim vazgeçilmezimiz olur… Aşk her zaman iki taraflı olmak zorunda değil, yeri geldiğinde tek taraflı duyulan sevgide aşka dönüşebiliyor ve platonik bir hâl alabiliyor. Aşk öyle söylendiği gibi bir kez olmuyor, çünkü yıllar önceki senle bu zamanki sen aynı olmuyor. Ergenlik zamanında tahammül ettiklerin, aradıklarınla yetişkinlik zamanında tahammül ettiklerin ve aradıkların farklı olabiliyor.

Aşkı zaman içerisinde yaşayarak deneyimledikçe, doğru kişiyi bulduğun zaman her seferinde bir şeylerin farklı olduğunu anladığın an fark ediyorsun ve içten içe düşünürken diyorsun: ‘Ben kimseye böyle âşık olmamışım, âşık olduğumu sanmışım önceki kişiye sadece sevgi duymuşum ve bunun aşk olduğunu sanmışım…’

Kimi insan aşkını ilk sevgilisinde bulup onu evliliğe kadar götürebiliyor ve ondan sonrası bir yastıkta saçlara ak düşene kadar, hayat onları ölümle ayırana kadar gidiyor. Buna ister şans diyelim, ister doğru seçim. Bugün bir ortamda ben buna asla sevgi duymam dersiniz, yarın asla sevgi duymam dediğiniz kişiye sevgi beslemeye başlamışsınız. Aşkın ve sevginin asla bir kuralı veya matematiği yoktur. Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz? Mantıkla değil de hislerinizle hareket etmeye başladığınızda her şey bir şekil yoluna giriyor.

Kimi insanların sevgiden veya aşktan yüzünün gülmediği oluyor, hep yanlış seçim, yanlış insan… Bunlar olmuyor değil tabii ki, yeri gelir birbirine delicesine âşık olan iki insanda ayrılmak zorunda kalabilir. Ayrılıklarınız asla 3. kişiler yüzünden/tarafından olmasın. Ayrılıklara sadece ilişkiyi yaşayan kişiler karar vermelidir ki verilen karar sağlıklı ve doğru olsun. Çünkü çevrenizde vardır illa ki örnekleri şu yüzünden ayrıldık, bunun dedikleri yüzünden kavga ettik… Daha verilecek o kadar örnek vardır ki yaz yaz bitmez. Sağlıklı bir ilişki düşünüyorsanız ikinizin düşündüklerini dikkate alın, ayrılma konusunda da eğer birbirinize hem psikolojik hem de fiziksel zararınız varsa kesinlikle ya birbirinizi anlamak, neyin doğru neyin yanlış olduğunu fark etmek için zaman tanıyın, ara verin ya da kesinlikle ayrılın. Her insanın kendisine değer vermesi gerekli. Canınız sokakta bulunmadı!

Hep aşktan bahsediyoruz, aşk ne kadar önemliyse sevgide bir o kadar değerlidir. Sevgiyi canlı cansız her şeye hissedebilirsiniz. Sonuç olarak sevgi anne karnından itibaren hissedilebilen ve bir o kadarda özel bir duygudur. Çünkü ilk olarak sevgiyi biz ebeveynlerimizden ve ailemizden hissederiz, hayatımızın geri kalan kısmında da o sevgiyi katlayarak bizde çevremize olan her şeye sevgi dağıtmaya başlarız. Dünya üzerinde sayıları oldukça fazla sevgi eksikliği yaşamış, sevgisizlik görmüş insanlar var, ya ailelerinden yeteri kadar sevgi görmemişler ya da ebeveynlerinden. Durum onlar için daha da zor, çünkü bir ortama adapte olmakta zorlanırlar. O yüzden yaşadığımız şeyleri kendimiz değerlendirmeliyiz, hayat bizim hayatımız. Yaşadığınız şeye anlam veremeyip 3. kişiye anlattığınızda belki sizin kadar sevgi görmüş birisi olmayabilir ya da siz onun kadar sevgi görmemiş olabilirsiniz ve olaylara bakış açınızda bu yüzden farklı olabilir. Aşk Acısından Nasıl Kurtuluruz? Elbet insanlarla konuşun fikir alın, öneri isteyin, ne yapmanız gerektiğini sorun fakat kendi içinizde düşünmeden asla birisinin demesiyle bir şeyleri yapmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu