Anne Sütünü Artıran Dua

Anne sütü nasıl artırılır, anne sütünü artıran dua, anne sütünü artıran yiyecekler vb.. anne sütü ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

Emziren annelerin büyük çoğunluğu zaman zaman bebeklerinin yeterince beslenmediği konusunda endişe eder. Sütünün yetersiz olduğu, hatta ‘ya tamamen biterse’ korkusu hemen hemen her annenin sıklıkla yaşadığı bir kaygıdır

Koç Üniversitesi Hastanesi Diyetisyeni Büşra Sağıroğlu emziren annelerde süt miktarının kolay kontrol edilemediğini belirterek bu endişelerinin normal olduğunu ifade ediyor. Sağıroğlu’na emziren annelerin sütünün azalması eğilimine girmesi durumunda neler yapabileceğini sorduk. İşte Sağıroğlu’nun önemli önerileri…

Anne Sütü Nasıl Artırılır

Gebelik sırasında önerilenden fazla kilo aldıysanız emzirme döneminde (özellikle ilk 6 ay) anne sütünü azaltabileceği için zayıflama diyeti kesinlikle yapmayın. Bu dönemde unlu, yağlı ve şekerli besinlerin aşırı tüketilmemesine dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Anne sütü nasıl arttırılır sorusunun cevabı için nebeğinizi günde ortalama 8-12 kez emzirmeli veya süt pompası (göğüs pompası) ile süt sağmalısınız. Her emzirmede iki göğüs birden emzirilmelidir. Özellikle ilk 6 ay boyunca bebeğiniz istedikçe ya da ağladıkça emzirmelisiniz. Emme refleksi iyi olan bebekler süt salınımını uyararak daha çok süt yapılmasını sağlayacaktır

Meme ucunu kompres etmek yani sıkmak da sık ve yaygın kullanılan anne sütünü artırma yöntemleri arasında yer almaktadır.

Emzirme süresi her bebeğe göre değişebilir. Doygunluğa ulaşmasını yani olgun sütü emmesini beklemeli, emzirmeyi yarıda kesmemelisiniz.

Unutmayın, anne sütünün devamlılığı için sağlıklı beslenme kadar düzenli uyku ve dinlenmiş olmak da oldukça önemlidir. Gün içinde bebeğiniz uyurken dinlenmeyi ihmal etmeyin.

Yeterli miktarda süt üretebilmeniz için sıvı alımınızı artırmanız gerekir. Günlük toplam sıvı miktarı yaklaşık 3 litre olmalıdır. Bu miktar çoğunluğu su olmak üzere süt, ayran, komposto, şerbet, meyve suları gibi içeceklerle de karşılanabilir. Çay ve kahvenin ise süt verimini azalttığını bilmelisiniz.

Bebek bekleyen annelerin bebeklerine en güzel sözleri için tıklayınız.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne sütünün kaliteli olması için her öğününüzde her besin grubu, yeterli ve dengeli olarak bulunmalı ve tüketmelisiniz.  Emziren anneler, her gün düzenli olarak süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balık gibi kaliteli protein kaynaklarını tüketmelidir.

Anne sütünü artıran yiyeceklerin başında koyu yeşil yapraklı sebzeler gelmektedir. Beslenmenizde roka, maydanoz, semizotu, ıspanak ve pazı gibi besinlere mutlaka yer verin.

Süt üretimini başlatan, devamını sağlayan veya artıran bitkilere Galaktagog denir. En yaygın kullanılan galaktagoglar; rezene, anason, ısırgan otu, çemen otu, devedikeni, yonca tohumu, keçisedefi otudur. Mutfağınızdan eksik etmeyin.

Emziren annelerin kokusu nedeniyle bebeğin sevmeyeceğini düşündüğü, ancak aksine bebeğin süt emme süresini arttıran sarımsak aynı zamanda annenin de bağışıklık sistemini güçlendirir.

Daha çok alkolsüz bira veya malt içecek olarak tercih edilen, arpa ile hazırlanmış yiyeceklerin veya çimlenmiş arpa suyunun, anne sütünün verimliliğini ciddi anlamda arttırdığı gözlenmiştir.

Bebek bezi seçimi nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız.

Anne Sütünü Artıran Dua

Bu duayı yazıp gögsünüzde taşıyın İnşAllah şifa olacaktır.

“Bismillahirrahmanirrahim.Yefalüllahü ma yeşaü ve yefkemü ma yüridü.Ve ceaalna mni beyni eydihim sedden.ve mil halvefüm sedden feağşeynahüm fehüm la yübsirün.vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.”

Bu dua sütü azalan anneler üzerinde çok faydalı olduğu söylenmektedir. Gülsuyu veya safran ile bir kağıda yazılıp her gün o sudan içilirse inşallah faydası görülecektir. Eğer dua yazdırma imkanınız yoksa hergün bu duayı okumanız gerekir.

 

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu