AHUDUDUNUN İNSAN SAĞLIĞINA FAYDALARI

Ahududu Sağlığa Yararları

Ahududunun insan sağlığına faydaları Yurdumuzda değişik isimlerle anılan ahududu, gülgiller familyasından olmaktadır. İçeriğinde çok güçlü antioksidan bulunur. Ruhsal hastalıkların tedavisinde oldukça fazla kullanılmaktadır. Ahududu ağacının yetişmesi için nemli ortama sahip olması gerekir. Yetiştiği ortama göre ağacın rengi değişir. Bazı yerlerde frambuaz olarak bilinir. Ahududunun insan sağlığına faydası oldukça fazladır. Şerbet ve tatlı yapımında daha çok kullanılır. İçerisinde bolca A vitamini, C vitamini, limon asidi, elma asidi, eterik yağ, P Vitamini, mağnezyum, kalsiyum, mangan, demir, fosfor ve bakır bileşimi olan asitler ile pürinli maddeler yer alır.

Ahududunun Faydaları

Tıp alanında oldukça fazla kullanılmakta ve içerisinde çok güçlü antioksidan bulunmasından dolayı vücudun temizlenmesinde çok etkilidir. Ahududu kullanan bazı kadınların güzellik sırrı olarak bilinir. Düzenli tüketimin yapılması durumunda vücut organlarının ve cildin ihtiyacını karşılayan kolajeni karşılar. Kolajen madde insanlarda yaşlanmayı geciktirmekte vücut fonksiyonlarını düzenli çalıştırmaktadır.

Kadınlarda meydana gelen düzensiz adet kanamalarını ve adet kanaması öncesi meydana gelen stres, sinirlilik, yorgunluk ve ruhsal sorunların riskini azaltmada etkilidir. Ahududu Sağlığa Yararları Ahududu rahim duvarını güçlü hale getirmesi nedeniyle adet dönemlerinde oluşan enfeksiyonları dışarı atar.

Ahududunun tonik etkisi olmasından dolayı bağışıklık sistemine yerleşecek olan bakteri ve virüslerin dışarı atılmasına katkı sağlar. Sindirim problemini ortadan kaldırır.

Omega 3 yağ asidi yönünden de çok zengin olan ahududu meyvesi saçların ve tırnakların içinde yararı olur. Saçların köklerini ve kemikleri güçlü hale getirir. Ahududunun Faydaları Ahududu sinirdeki hücrelerin sakinleşmesini sağlayarak beyin ile diğer organların sağlıklı olmasına katkı sağlar.

Ahududu Suyunun Yararları

  • Yüksek olan tansiyonu dengeler
  • Kan içerisinde bulunan enfeksiyonları temizlemede yararlı olur
  • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak ishal ve kabızlığı ortadan kaldırır
  • Vücutta yüksek ateş olumunu engeller
  • Böbreklerde ve mesanede oluşan taşların düşürülmesinde yararlı olur
Ahududu suyu
Ahududu suyu

Ahududu Kurusu Ne İşe Yarar?

Ahududu kurutulduğunda da tüketilmekte, mineral ve vitaminler oldukça yüksektir. Ahududunun insan sağlığına faydaları Lif oranı yüksek olduğu için tokluk hissini verir. Kandaki yararlı hücrelerin artmasına neden olur. Kansızlık hastalığının iyileşmesinde yararı var.

Ahududunun Zararları

Ahududu kadınlarda daha fazla olumsuz yönde etki yaratmaktadır. Göğüs kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri olan kadınlarda östrojen hormon seviyesini yükselterek rahatsızlıklarını daha fazla artırabilir. Hamilelik döneminde de östrojen hormonu yükselip bebeğe zarar verebilir. Anneler bebeklerini emzirme döneminde anne sütünü olumsuz yönde etkiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu