Aşırı Yemek Yemeyi Önlemenin Yolları

Aşırı Yemek Yemeyi Önlemenin Yolları Nelerdir?

Aşırı Yemek Yemeyi Önlemenin Yolları Yemek yemek bir çok insan için, karın doyurmaktan farklı olarak bir yaşam biçimidir  bir tarz veya bir konsepttir. Yemek yeme, özellikle de lezzetli yemek yeme, keyif vericidir ve insana enerji moral depolar. Hücreler, itiyaçları olan enerjiyi bir yandan alırken, öte yandan da ruhu doyurmak söz konusudur. Sadece mide dolsun düşüncesi ile yemek yiyenlerle, bu işi estetiğe biçime üsluba dikkat ederek yapanlar arasında derin bir kültür düzey farklı var. Ancak hayattaki her şey gibi yemek yeme işi de abartılırsa, fazla kilolar ve hastalıklar, kapının ardında bekliyor olacak.

Aşırı Yemek Yemeyi Önlemenin Yolları

Aşırı yemek yemeyi önlemek bu noktada gerekiyor değerli okurlar. Aşırı Yemek Yemeyi Önlemenin Yolları Pekiyi aşırı yemek yemeyi nasıl önleriz? Hem de yemeği bu kadar çok severken. İtalyanların bu konuda çok farklı bir konseptleri var. Bir yemek masasında ailece oturup 2-3 saat yemek yeme faslını icra ederler. Azar azar yerler ve bu süreç çok eğlenceli bir hal alır.  Bazı kültürlerde de yemek yeme bir zaman kaybı olarak algılandığı için, bir an önce yiyip sofradan kalkma düşüncesi ile tıka basa ve hızlı yemek yeme alışkanlığı gelişmiştir. Bu da sağlığa çok zarar verir. Mide yemek borusu tıka basa dolduğunda yemeği parçalayacak asit sıvısı işini yapamaz. Bu yüzden her yemekte midenin yarı yarıya doldurulması yeterlidir. Rahat sindirim için ve metabolizmanın düzenli iş yapması için gerekli olan da budur. Ancak stres- gerilim; kişiye doymadığını ve daha fazla yemesi gerekttiğini dikte ettirtecek hormonlar salgılatır. Kişi sinirli ise, dişleri ile bir şeyleri parçalamayı iç güdüsel olarak ister. Başka birini ısırmak mümkün olmadığı için yemeği ısırıp parçalamak, onu biraz olsun rahatlattıığı için, doyduğu halde yemek yemeye devam eder.

Tıka Basa Yemek Yemeyi Önlemek

Tıka basa yemenin zararlı olduğunu biliyoruz. Yemek çok lezzetli olduğunda işi otomatiğe bağlarız ve gereğinden fazla yeriz. Ardından da şişme kabızlık gaz oluşmaya başlar. Organlara aşırı yük biner. Vücut da fazla kalorileri aklınca saklamak için yağ olarak depo eder. Aşırı Yemek Yemeyi Önlemenin Yolları Mide yeter dedikçe yemeye devam etmek; bir psikolojik rahatsızlıktır. Düşünceler başka bir alana yoğunlaşırken yemek yemeye devam eden insanlar çoğunluktadır. Böyle bir sorunu engellemek için, yemek sırasında bütün dikkati yemeğe vermek gerekir. Dünyaca ünlü lüks restoranlarda ortam ışığı loş olarak ayarlanır. Bunun nedeni, yemek yiyen müşterilerin, dikkatlerini ( duyularını ) yemeğin lezzetine daha iyi odaklaması içindir. Kişi loş ortamda iken görme duyusunu kısar, dikkatini yediği yemeğe verir. Sessiz ve loş bir ortamda yemek yemek; daha az yemenize yardım eder.

Vücudun Bilgeliği

Vücut organları -hücreleri düzgün çalıştığında, herşey yolundadır. Aşırı Yemek Yemeyi Önlemenin Yolları Gerçekten enerji ihtiyacı ortaya çıktığında sinyaller verilir ve kişi aç olduğunu hisseder. Yemek yemeye devam ederken, vücut doyduğunun sinyallerini de verir. O sırada sofradan kalkmak ve vücudun ( sistemin) bilgeliğine güvenmek gerekir.

İşin Sırrı Anda Kalmaktır

Birçok insan yemek yerken aslında başka bir yerde başka bir iş yapmaktadır zihni onu alıp götürür ve bambaşka boyutlara taşır.  Kişi yemek yemeyi otomatiğe bağlamıştır ama düşünceler onu başka bir mekanda başka bir işle meşgul etmektedir. Bu büyük bir sorundur.  Kişi tam olarak o anda orada değildir ve yaptıkları da otomatik hareketlerdir. Kişi yediği yemekten de zevk alamaz. Vücudun açlık tokluk sinyallerinden de habersizdir. Yemek yerken, tüm benliği başka bir yerdedir. Aşırı Yemek Yemeyi Önlemenin Yolları İhtiyacından fazlasını yer veya sofradan aç kalkar. Bu bilinçsizce yapılır. Bu tür bir durum, kişinin bütünlüğünü bozar. O bakımdan büyük bilgelerin tavsiyelerine kulak verip; her ne yapıyorsak o anı tam manasıyla yaşamalıyız. Yemekte isek sadece yemeği düşünmeliyiz ve ona odaklanmalıyız. Daha keyifli bir yemek deneyimi için, bu yöntemin denenmesinde faydalar vardır. Aynı şey, diğer işler için de geçerlidir. Hangi işi yapıyorsak, o an için tam olarak o işe odaklanmalıyız. Her şeyi sırası ile yapmalıyız. Anın tadı böyle çıkarılır, bir ömür böylece dolu dolu yaşanır. Hayattan bu şekilde zevk alınır değerli okurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu