Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar Günümüzde sağlıksız beslenme, çevresel faktörler, stres gibi etkenler nedeni ile, saç dökülmesi bir çoklarımızın sorunu haline gelmiştir. Saç dökülmesi çok faktörlü bir olaydır ve kişiye özel farklı farklı nedenleri olabilir. Görünüm açısından hiç istenmeyen bir durumdur. Bu yazı ile saç dökülmesini iyileştirmek ve saç sağlığını korumak için faydası olduğu bilinen yağlar hakkında bilgi sahibi olacağız.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Saç sağlığı için iyi gelen uçucu ve esansiyel yağlar, bitki özlerinden elde edilen yağlardır. Aromatik özelliklerinin dışında, sağlıkla ilgili de çok önemli etkileri vardır. Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar Doğu tıbbında ve homeopatide de sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yağların bazılarının özellikle antiseptik ve antibakteriyel vardır. Bu etkiler sayesinde saç diplerinde oluşabilecek herhangi bir problemin de giderilmesine yardımcı olmaktadırlar. Saç dökülmesi ile ilgili sorun yaşayan kişilerin bunları denemesinde fayda vardır. Bahsedilecek olan yağların yan etkisi yok denilecek kadar azdır. En fazla yağın etken maddesine alerjisi olan biri için saç derisinde alerjiye neden olup kaşıntı yapabilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar
Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar

 Bitkisel Yağlarla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağları anlatmaya geçmeden önce bu yağların kullanımı ile ilgili önemli bir faktörden öncelikle bahsedeceğiz. Tüm bu yağları deriye direkt temas ederek alerjik reaksiyonlara neden olmamaları için, taşıyıcı yağ içerisinde kullanmak gereklidir. Bu taşıyıcı yağlar; zeytin yağı, badem yağı, üzüm çekirdeği yağı ve hindistan cevizi gibi yağlardır. Şimdi saç sağlığımız için önemli faydaları olan bu yağları bir bir sıralayalım.

⦁ Lavanta Yağı: Saç büyümesini hızlandıran saçı güçlendiren, kıl foliküllerine olumlu etkisi olan bir yağdır. 3-4 damla lavanta yağı, 2 yemek kaşığı kadar arzu edilen taşıyıcı yağla birleştirilir . Saç kremi veya şampuan içine konularak, en az beş en fazla on dakika kadar saç derisine masaj yapılarak beklenir. Daha sonrasında saç iyi bir şekilde saçlar durulanır. Rahatlıkla bulunabilen güzel aroması olan ve pahalı olmayan bir yağdır.

⦁ Nane Yağı: Nane bitkisinin zaten oldukça keskin bir aroması vardır. İçerisindeki etken maddesi sayesinde saç derisinde kan dolaşımını artırır. Saç derisinde kan dolaşımının artması ile birlikte hücrelerde kanlanma oluşur. Saç derisinde kanlanma artınca da, kıl foliküllerini canlandırır. Bu yağ uygulandığı zaman, bir süre saç derisinde uyuşma ve karıncalaşma yapabilir. Nane yağının kullanımı da şu şekildedir: İki veya üç damla kadar yine taşıyıcı bir yağ içerisine konulur ve saçlı deriye masaj yapılarak uygulanır. Uygulamadan sonra beş on dakika bekletilerek saçlar yıkanarak durulanır.

⦁ Biberiye Yağı: Bu bitkinin etken maddesi bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu yağ saçın kalınlığını, kalitesini, büyümesini artıran bir yağdır. Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar Bu özelliği klinik çalışmalarca gösterilmiştir. Yine yukarıda anlattığımız şekilde uygulaması yapılabilir.

⦁ Sedir Yağı: Diğer yağlar gibi saç sağlığında etkisi olduğu ve ayrıca kepek gibi sorunları da ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Saç için kullanılan bir çok şampuan ve bakım maddesinde de bu bitkinin etken maddesinden yararlanılmaktadır.

⦁ Limon otu yağı: Bu yağın en önemli özelliklerinden biri etkili bir kepek tedavisi sağlamasıdır. 2015 yılında yapılan bir araştırma ile kepek tedavisinde ciddi etkili olduğu kanıtlanmıştır. Limon otu yağını diğer yağlardan farklı olarak, haftada bir iki kez değil kür şeklinde her gün uygulanarak kullanılması önerilmektedir. Kullanımı yine diğer yağlardaki gibi taşıyıcı bir yağa iki veya üç damla konulmak suretiyle uygulanmaktadır.

⦁ Kekik Yağı: Bu yağın ayrıca antiseptik ve antibakteriyel faydaları da bulunmaktadır. Bu etkileri sayesinde, hem kıl foliküllerinin gelişmesi, hem saç büyümesi ve gelişmesi, hem de saçın canlanması için etki gösteren oldukça faydalı bir yağdır.

⦁ Adaçayı Yağı: İçerisindeki etken maddesi, saç dökülmesi,  saçın güçlenmesi ve gelişmesi için etkili bir yağdır. Kullanımı diğer yağlarda anlatılan kullanım şeklindedir.

⦁ Çay Ağacı Yağı: Bu yağın da kekik yağı gibi antiseptik ve antibakteriyel özelliği vardır. Eğer kıl diplerinde infeksiyon dermatit gibi problemler varsa, bu problemlerin geçmesinde fayda sağlar. Bu yağ on damla kadar taşıyıcı yağın içerisine konulmalıdır. Haftada bir iki kez uygulanabilir.

 Saç dökülmesi sorunu için önerilen tüm bu yağlar, ülkemizde de rahatlıkla bulunabileceği için denenmesi önerilen yağlardır. Bu yağlar klinik çalışmalar veya hayvansal deneyler üzerinde denenmiş, çalışmaların sonucunda yabancı kaynaklarda önerilen bir takım yağlardır. Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Yağlar Saç sağlığı ve saçta oluşan sorunların giderilmesi için haftada bir veya iki kez kullanılması önerilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu