Kilo Alamama Nedenleri-Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri

Kilo alamama hastalığı adı, sağlıklı kilo alma yöntemleri, kilo alamama nedenleri, kilo alamama sorunları, denenmiş kilo alma yöntemleri vb.. sağlık makaleleri için aliskanlik.com 

Kilo Alamama Nedenleri

Kilo alamamak da obezite kadar ciddi bir kilo sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Belli başlı kilo alamama nedenleri vardır. Bunlar doktor kontrolleri ile belirleneceği gibi sizin bazı şeylere dikkat etmeniz ile de ortaya çıkabilir. İşte bazı kilo alamama nedenleri:

Genetik: Metabolizmanız genetik olarak hızlı çalışabilir ve bu kilo alamama nedenlerinin en başında gelmektedir.

Bağırsak Paraziti: Bağırsaklarınızda parazit olabilir ve bu yüzden kilo alamıyor olabilirsiniz. Yapmanız gereken bir doktora muayene olarak yapılacak olan testler sonucunda öğrenebilirsiniz.

Aşırı Sigara Tüketimi: Sigara tüketimi sayesinden besinlerin gerçek tatlarını ve kokularını alamayabilirsiniz ve bu yüzden iştah konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı sigara tüketiminden kaynaklı kilo alamama sorunları görülebilir.

Psikolojik Sorunlar: Aşırı stresli hissetme, depresif ve üzüntü durumlarında kişi iştah konusunda sıkıntılar yaşayabilir. Bu yüzden bu ruhsal durumların değişiminden dolayı da kilo alamama sorunları görülebilir.

Denenmiş Kilo Alma Yöntemleri

Eğer kilo alamama sorunları yaşıyorsanız ve kilo almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Denenmiş kilo alma yöntemleri ile kısa sürede kilo alabileceksiniz. Öncelikle yemeklerinizin öğün sayısını arttırmalı ve kahvaltıyı kesinlikle atlamamalısınız. Kahvaltı kilo alım sürecinde oldukça önemli bir öğündür. Öğünlerinizde kalorisi yüksek besinler tüketmelisiniz.

Şekerli gıdalar tüketmekte fayda vardır fakat şekerli gıdaların tüketimi aşırıya kaçmamalıdır. Zira şekerden kaynaklı başka sorunlar yaşayabilirsiniz.

Mutlaka süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz. Ayrıca sağlıklı kilo alım sürecinde yatmadan önce bir bardak süt içmek hem çok faydalı olacak hem de kilo alım sürecinde oldukça önemlidir. Acı baharatlar iştah açar ve bu yüzden yemeklerinizde mutlaka acı baharatlar kullanmalısınız. Eğer baharatlara karşı alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız kullanmamanızda fayda var. Kuru yemiş ve ya kuru meyve tüketimi sağlıklı kilo alım yöntemleri oldukça önemlidir. Eğer bunları deneyip hala kilo alamıyorsanız mutlaka bir diyetisyen yardımı eşliğinde kilo almak için diyet yapabilirsiniz.

Kilo alamama hastalığı adı olarak bilinen ve kendini kilolu sanan anoreksiya olarak hissediyorsanız kesinlikle destek almanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu