Kalsiyum İçeren Besinler

Kalsiyum İçeren Besinler Neler

Kalsiyum İçeren Besinler Vücudumuz dengeli ve düzenli beslenme sayesinde ayakta durmaktadır. Aksi taktirde vücut sistemlerinde çeşitli problemler ortaya çıkar ve bu durumlar hastalıkla sonuçlanır. Vitamin ve mineraller dengeli ve düzenli beslenmenin en önemli anahtarlarıdır. Diyetlerde ve sağlıklı beslenme programlarında ara öğün şeklinde bahsedilen gıdalar genel olarak vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. Fakat insanlar minerallerden çok vitaminlere yönelmiştir. Oysa ki vitamin bulunan birçok gıdanın içerisinde mineral de bulunmaktadır. Meyveler ve sebzeler bu duruma en büyük örnektir. Vitaminlerin yanında mineral de tüketmek vücut dengesi ve düzeni açısımdan önemlidir. Kalsiyum da vücut için önemli olan mineraller arasında yer almaktadır.

Kalsiyum İçeren Besinler

Kalsiyum vücuttaki kemik ve dişlerin yapısına katılan bir mineraldir. Bu sayede kemik ve dişlerin daha güçlü olmasını sağlar. İnsan vücudundan bulunmakta olan kalsiyumun %99luk bir kısmı kemik ve dişlerde iken %1lik kısmının ise başka işlevleri vardır. Bunlar kalp ritmini düzenleme, kanama durumlarında kanın pıhtılaşmasını sağlama, eklemleri güçlendirme gibi işlevlerdir. Kalsiyum vücut içerisinde çözünmüş olarak bulunut. Bu sayede kana karışması daha kolay olmaktadır. Kalsiyum İçeren Besinler Sağlıklı bir insanın gün içerisinde vücudunda bulunması gereken kalsiyum miktarları belirlidir. Bu miktarlar yaşa, kiloya ve cinsiyete göre değişmektedir. Fakat toplumda yanlış bilinen bir durum da vardır. Bu durum bebeğin kemiklerinin daha güçlü olması için hamile kadınların daha fazla kalsiyum alması gerektiğidir. Fakat böyle bir durum yoktur. Herkes yaşı ve kilosu doğrultusunda kalsiyum almalıdır. Kalsiyumun fazla alınması da zararlıdır. Tıpkı her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi kalsiyumun aşırı olmamasına da dikkat edilmelidir. Kalsiyumun aşırı alınması durumunda kalsiyum fazlalığı ortaya çıkmaktadır. Bu durum böbrek taşına, böbreklerde kireçlenmeye, kemiklerde aşınma ve kaslarda güçsüzlüğe yol açmaktadır. Kalsiyum fazlalığının en bilinen nedeni kalsiyum içeren gıdaların çok fazla tüketilmesidir. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

İçinde Kalsiyum Olan Besinler

Kalsiyum vücut için oldukça faydalı bir mineral olduğu için içerisinde kalsiyum bulunduran besinleri bilmek gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir beslenme programı ya da diyet programı elde edilmesi sağlanabilir. İçerisinde kalsiyum bulunduran besinlerden ilki bitkilerdir. Bazı yeşil bitkiler çok fazla kalsiyum içermektedir. Kereviz ve dereotu bunlara örnek verilebilir. Kalisyum içeren ikinci besin çeşidi ise baharatlardır. Biberiye ve mercanköşk bunlara örnektir. Bol miktarda kalsiyum içeren besinlerden en bilinenleri ise süt ve süt ürünleridir. Peynir, yoğurt ve süt içerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Susam da kalsiyum deposu olan dördüncü besin maddesidir. Kalsiyum İçeren Besinler Özellikle kurutulmuş susamın içerdiği kalsiyum miktarı oldukça fazladır. 100 gram kurumuş susam günlük alınması gereken kalsiyum miktarının tamamına yakınını karşılamaktadır. Bu besinlerle beslenerek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu sağlamanız mümkündür. Fakat almanız gereken günlük kalsiyum miktarınızı öğrenmek için uzman bir doktora başvurmak en doğrusu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu