Salatalığın Sağlığa Faydaları

Severek tükettiğimiz Salatalık lezzetli önerebileceğimiz sebzeler arasında ya peki Salatalığın Sağlığa Faydaları neler gelin bir göz atalım.

Salatalığın Sağlığa Faydaları

1- Salatalık besin değeri açısından zengin kalori olarak düşüktür. Salatalığın Sağlığa Faydaları Su içeriği de fazla olan salatalık, Özellikle kabuğu ile birlikte tüketilirse bazı mineraller ve vitaminler açısından zengindir. 300 gr salatalık günlük K vitamini ihtiyacının % 62’sini, C vitamini ihtiyacının % 14’ünũ, magnezyum ihtiyacının %10’unu, potasyum ihtiyacının % 13’ünü, manganez ihtiyacının % 12’sini içerir.

2- Antioksidanlar içerir. Salatalık flavanoidler ve taninler dahil çeşitli antioksidanlar içerir.

3- Vücudun su ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Salatalığın % 96’sı sudan oluşmakta

4- Kilo vermeye yardımcıdır. Su içeriği fazla ve kalorisi düşük olduğundan dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

5- Kan şekerini düşürebilir. Bazı hayvan çalışmaları ve laboratuvar çalışmaları salatalığın kan şekerini düşürebildiğini ve bu sayede diyabete bağlı komplikasyonların azaltılabildiğini göstermektedir. Bu konu üzerine daha çok çalışma yapılması gerek.

6- Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Bolca su ve lif içerdiğinden kabızlığı önlerken düzenli bağırsak hareketlerini de destekler.

7- Beslenmeye eklenmesi kolaydır. Salatalık taze tüketildiği gibi turşusu da yapılmaktadır. Salatalığın Sağlığa Faydaları Çiğ olarak tüketilmesi de besin değerlerini kaybetmeden yararlanılmasını sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu