Yılanlardan Korunma Yolları

Yılanlardan korunma yolları, yılanlardan korunma yöntemleri, yılanlardan nasıl korunulur, yılanlardan korunmak için, yılanlardan korunma duası,yılan ilacı vb.. yılanlardan kurtulma yöntemleri alışkanlıkcom’da

Yılanlardan Korunma Yolları

Günümüzde insanların en çok korktuğu ve gerçekten de korkulması gereken hayvan türlerinin başında gelen yılanlar, çok tehlikeli yaratıklardır. Gerek dış görünüşleri olsun gerekse de yapıları olsun hiçte sevimli değiller ve hatta korkutucudurlar. Yılanlar genellikle karada ve suda görülen canlılardır. Özellikle bahçe işleri ile uğraşan veya köy tarzı yerlerde yaşayan kişiler yılanlar ile daha fazla muhatap olmakta ve yılanlardan korunma yollarını aramaktadırlar.  Yılanlarla sürekli karşılaşan kişiler, yılanlardan korunma yöntemlerini bilmektedirler. Bu konu hakkında çok fikir ortaya atılmıştır.

Yılanlar kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır ve özellikleri açısından da değişiklik göstermektedir. Genellikle her yılanda ağız genişliğinden büyük hayvanları yutmak için esnek çene kemikleri bulunmaktadır. Yılanın timsah yediğini bildiğimizden dolayı da bu doğru bir bilgidir. Avustralya’da bir yılanın tenis topunu yutması da aynı mantıkla çene yapısının özelliğinden kaynaklanmıştır ve yılan tenis topunu öğütemediği için boğulma tehlikesi yaşamış, bir kadın sayesinde kusturularak boğulmaktan kurtulmuştur.

Araştırmalar sonucunda belirlenmiş, dünyanın en zehirli yılanı kara mamba’dır. Bu yılan ısırdığı kişiyi 45 dakika içerisinde öldürmektedir. Kara mamba yılanı için henüz bir panzehir oluşturulamamıştır.

Yılanların çok olması ve insanlara zarar verici özelliklerinin bulunması nedeniyle yılanlardan nasıl korunmalıyız hakkında çeşitli bilgiler bulunmaktadır.

1-Otları Kesin

Yılanlar çalılık içeren, uzun çimler olan ve otlar arasında bulunmayı sevmektedirler ve genellikle buralarda yaşarlar. Bu alanları temiz tutarak, otların fazla uzamadan kesilmesini sağlayarak yılanların bahçenizde bulunmasına engel olabilirsiniz.  Genellikle yeşillik içeren ve ormanlık alana gittiğimizde yılanların olabileceği düşüncesine kapılmanız şaşırtıcı değildir. Yılanlar konusunda bilgi sahibi olmayan ve halk arasında, yılanların yeşillik içerisinde ve buna benzer ortamlarda bulunmasının asıl sebebi saklanmak olarak düşünülmektedir ancak yılanların asıl amacı; bu bölgelerde, fare, böcek ve kurbağa gibi hayvanların bulunmasıdır. Uzun otlardan oluşan bir alan, yılanlar için en iyi saklanma yeri olacaktır. Yılanların sizden uzak olması için düzenli bir şekilde bahçenizde ki otları biçin. Yılanlara yuva olabilecek bitkiler, yılanlara zarar vermeyen bitkiler ve çok ot bulunan ortamlara dikkat edin ve önlemler alın.

2- Yılanların Yiyebileceği Hayvanları Beslemeyin

Yılanlar besin avına çıktıklarında korkusuz olmaktadırlar ve yiyeceği neredeyse oraya baskın atabilmektedirler. Yılanların en çok sevdikleri, fareler, çekirgeler ve böceklerdir. Bu tür hayvanların evinizden uzak olması ve bahçelerinizde olmama ihtimallerini sağlayabilirseniz, yılanlar besin bulabileceği yerlere gideceğinden sizden uzak duracaklardır. Eğer bahçenizde kuş yemleri, fındık ve gübreler varsa, yılanlar ile nasıl mücadele edeceğinizi öğrenmeye başlayın. Yılanların en çok sevdiği yerlerdendir bu yerler. Fareler ve böceklerden kurtulmak için de yine yapılması gereken kapanlar kurma, zehirler kullanma vs. gibi şeyler yapabilirsiniz.

3- Evinizde Açıklık Bulunmasın

Eğer evinizde ufakta olsa bir açıklık varsa; bu durum sizin için tehlikedir. Yılanlar deliklerden veya çatlakları kullanarak bile içeri girebilirler. Bu durumun yaşanmaması için evlerinizde delik ve çatlak kısımlara müdahale etmelisiniz. Kapılar ve pencerelerin kontrolünü de yapabilirsiniz. Bacalar, havalandırma boruları ve hatta tuvaletlerden bile yılanlar evinizin içine girebilirler. Bu tehlikeli durumları ön görüp, gerekli önlemler almak size kalmaktadır.

4- Yılan İlaçları

Yılanlardan kurtulmak istendiğinde akla ilk gelen çözüm zehirdir. Yılanlar için ilaç olarak adlandırılabilen zehirler vardır ve piyasada satışları sürmektedir. Ancak ortamın kimyasına göre ilacın etkisinin azaldığından uzmanlar ilaçların yetersiz kaldığını belirtmişlerdir. Bu yüzden bazı uzmanlar çarpıcı fikirler üretmişlerdir. Tilkiler yılanların baş belası olduğundan dolayı, tilki üresi içeren ilaçlar kullanabilirseniz, yılanlar oradan uzak duracaklardır. Amonyum içeren eski örtüler de yılanları uzaklaştırmak için kullanılan yöntemlerdendir. İlaç etkisi içermese de yılan olabilecek bölgelere bu örtüleri koyabilirseniz yine yılanlardan kurtulabilirsiniz. Yılan ile mücadele eden hayvanlardan bahsetmiş iken, kirpiden bahsetmezsek olmaz.  Yılanların olduğu kısımlara kirpi salacak olursanız, yılanlar orada bulunmayacaklardır.

Yılanları Uzaklaştırmak için maddi harcama yapmak istemezseniz ise; Yılanlardan nasıl kurtulabiliriz sorusunun cevabını doğal yöntemler ile bulabilirsiniz.. Peki yılanlardan nasıl korunulur ?

Yılanlardan Nasıl Korunulur

Yılanlardan korunmak için aşağıda belirtilen yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Bahçeye Nohut Dikmek

Bahçenizde yılanlar ile sorunlar yaşıyorsanız, nohut dikebilirsiniz. Nohut bitki halindeyken, yapraklarının tuzlu olması nedeniyle yılanın derisine işleyecek ve yılanların derisini yakacaktır. Bu şekilde yılanların uzak durmasını sağlarsınız.

Sarımsak Kullanmak

Yılanlardan uzaklaşmak isteyenlerin kullandığı yöntemlerden birisi olan sarımsak yöntemidir.Yılanın geçtiği bölgeye sarımsak koyarsanız, yılanın bir daha oralardan geçmesini engellersiniz.

Kimyasal Etkiler

Yılanlar genelde  kimyasal içerikli ve keskin koku içeren şeylerden hoşlanmazlar ve orada bulunmazlar. Yılanları istemediğiniz bölgelere kireç veya kükürt koyarak bunu sağlayabilirsiniz.

Naftalin Kullanmak

Bu durumlardan farklı olarak yılanı uzaklaştırmak istediğiniz yerlere naftalin koymak çok etkili yöntemlerdendir.

Yılanlardan Korunma Duası

سَلَامٌ عَلٰى نُوحٍ فِي الْعَالَم۪ينَ

Okunuşu: “Selâmun alâ nûhın fîl âlemîn”

Anlamı: “Bütün âlemler içinde Nûh’a selâm olsun!”

 

2 Yorum

  1. Yılanlardan korunmak için hangi yöntemi uyguladıysam başarılı olamadım ne yapmam gerekir..Farklı önerileri olanlar lütfen yazabilirler mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu