Nasıl Diplomat Olunur-Diplomat Maaşları 2022

Nasıl diplomat olunur, diplomat maaşları 2022 , diplomat olmak için ne okumak gerekir, diplomat olma şartları, diplomat olmak vb.. iş fikirleri için aliskanlik.com

Diplomatlık ülkemizin en prestijli ve popüler meslekleri arasında olmaktadır. Diplomat nasıl olunur, diplomat olmak için hangi bölümü okumak gerekir ve Diplomat olmak isteyen kişilerin hangi şartları taşıması gerekir gibi soruların cevabına bu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Nasıl Diplomat Olunur

Günümüzün en prestijli ve popüler meslekleri arasında bulunan diplomatlık, konsolosluk ve elçilikler bünyesinde görev yapan kişileri kapsamaktadır. Bu kişilerin belli başlı görevleri bulunmaktadır. Devlet tarafından belirlenmiş olan dış politikalara uygun davranarak, devleti temsil görevleri bulunmaktadır. Görev almış oldukları ülkede yaşayan veya bu ülkeyi ziyaret eden Türk vatandaşlarının haklarını koruyarak, hukuki yönden destek olmaktadır. Aynı zamanda dış ülkeler ile bu ülkelerin aynı seviyedeki temsilcilikleri ile uluslararası ilişkilerin kurulmasına ve korunmasına yönelik çalışmalarda bulunur. Böylece uluslararası platformlarda  bir yandan ülkesini temsil ederken, diğer yandan ülkesinin çıkarlarını gözetmektedir. Nasıl diplomat olunur öğrenildiğine göre şimdi de diplomat olma şartları nelerdir ona bakalım.

Diplomat Olma Şartları

Diplomat olmak için öncelikli olarak çok iyi bir akademik kariyere sahip olmak gerekmektedir. Diğer taraftan bu kişilerin akıcı bir şekilde anadil seviyesinde yabancı dil bilmeleri ve iyi bir iletişime sahip olmaları gerekmektedir. Daha önceleri diplomat olmak için KPSS şartı bulunmaktaydı fakat Dışişleri Bakanlığı tarafından alınan kararın ardından diplomatlık için KPSS şartı kaldırıldı.

Diplomatlık başvurusu yapmak isteyen kişilerin ilk olarak Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlara başvurarak bu sınavlara girmesi gerekmektedir. İki aşamalı olan bu sınavın ilk aşaması yazılı sınav, ikinci aşaması sözlü sınavdan oluşmaktadır. Yazılı aınavda başarılı olan kişiler, sözlü mülakata girmeye hak kazanmaktadır.  yapılan Sınavlarda başarılı olan adaylar 2 yıl boyunca aday memurluk yaparlar. Ataşelik süresi 1 senedir. Daha sonra 3’er yıllık 3. katiplik, 2. katiplik süresi başlar. 6 senenin sonunda tekrar sınav yapılarak başarılı olanlar başkatip ünvanı kazanır. Başkatip ünvanı kazanan kişiler, konsolosluk yeterlilik sınavlarına başvurma hakkı kazanır. Bu sınavı da başarılı olarak geçen kişiler, başkonsolos ünvanına sahip olabilir. Kısaca ifade etmek gerekirse;  başkonsolosluğa kadar uzanan  bir süreç sonunda diplomat olmak oldukça zorlu bir süreçtir. Diplomat olmak için ne okumak gerekir bunun için üniversitelerin kamu yöntemi, iktisat, hukuk, uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi 4 yıllık bölümlerinden birinden mezun olmak yeterlidir.

Diplomat Maaşları 2022

Diplomat maaşları 2022 yılı için söylemeden önce diplomat mesleği hangileridir onlara bakmak gerekmektedir. Büyükelçi, daimi temsilci, birinci sınıf başkonsolos, dışişleri uzmanlığı ve elçi müsteşarlığı’dır. Bu mesleklerin maaşları ise 20000-26000 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu