Karanlıktan Korkmanın Nedenleri

Karanlıktan korkmanın nedenleri, insan neden korkar, karanlık fobisi nedir,codycross nedir  vb… karanlık korkusu makalemizi sizler için hazırladık.

Elektrikler kesildiğinde içimizi bir korku kaplar ve etrafımızı daha dikkatli gözlemlemeye başlarız. En ufak bir kıpırtı bile ürpermemize neden olabilir. Sadece elektrik kesildiğinde değil, karanlıkta kaldığımız zamanlarda hep korku duyarız. Peki, doğaya bu kadar hükmedebilen insanoğlu karanlıktan neden korkar?

Karanlıktan Korkmanın Nedenleri

Karanlıktan korkmanın nedenleri çok fazladır. Doğal hayat içerisinde soyunu devam ettirmeye ve sağlıklı nesiller yetiştirmeye uğraş veren bir canlı türü olarak çevremizde ne olup bittiğini, bir sonraki aşamadaysa ne olup bitebileceğini bilme eğilimimiz bulunur. Daha açık olmak gerekirse, herhangi bir tehlike durumuna karşı hazırlıksız yakalanmamak adına sürekli ve tutarlı şartlar altında geleceği az çok tahmin ederek yaşamak isteriz. Anatomik ve fizyolojik yapımızsa karanlıkta iyi görüp çevremizi değerlendirmeye uygun değildir. Çünkü sabah uyanıp gece uyuyan bir türüz. Dolayısıyla, tehlikeleri karanlıkta duyumsamamız oldukça güç olduğundan karanlıkta tedirgin olma eğilimimiz zaten vardır.

Ancak, karanlık fobisi bambaşka bir durumdur. Fobiler, genellikle kalıcı ve kişiyi olağanüstü kaygılara sürükleyen mantık dışı korkuları kapsar. Fobilerin psikolojik ve biyolojik birçok nedeni olabiliyor. Psikologlar, fobilerin nedenini diğer kaygı rahatsızlıkları çerçevesinde değerlendirmeye çalışsalar da kişisel farklar fobilerin nedeninde büyük rol oynar. 

Karanlıktan Korkma Fobisi Codycross

Aslına bakılırsa karanlık korkusu zaman içerisinde gelişen bir durumdur. Çocukluk döneminde ailenin çocuğunun yanında gece lambası yakmasından başlar. Işığı gören çocuk daha rahat uyur ancak karanlığın kötü olduğu algısına kapılır bu yaklaşım içinde büyüyen çocuk karanlığın kötü olduğunu öğrenir ve hafızasına bunu kazır. Ayrıca karanlık insanoğlu için bilinmezliktir ve bu bilinmezlik insanda her zaman bir tedirginlik oluşturur. Beyinde bu durumdan yararlanarak karanlığın kötü olduğu vurgusunu oluşturur ve bu durumda insanda fobi olarak ortaya çıkar. Karanlıktan korkma fobisinin adı da codycross‘tur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu