Yengeç Neden Yan Yan Yürür ?

Yengeç neden yan yan yürür, yengeç neden yan gider, yengeçlerin yan yürüme nedenleri vb… akla takılan soruları sizler için araştırdık.

Yengeç Neden Yan Yan Yürür

Kumsallarda ve deniz kıyısındaki kayalık yerlerde sık sık yengeçlerle karşılaşırız. Bizi gördükleri anda hemen ortadan kaybolmaya çalışırlar. Ama bu kayboluş sırasında diğer canlılardan farklı bir özellikleriyle dikkat çekerler. Yengeçler sadece yan yan yürüyebilirler. Bunun nedeni ne olabilir, hiç merak ettiniz mi?

Yengeçler yan yan yürür çünkü bacakları sadece bu yöne doğru bükülür. Kaslar da çifter çifter çalışır. Bu kaslardan biri bacağı sadece çeker ve yeniden uzayabilmek için antagonistik (karşıt olarak hareket eden) bir başka kasın devreye girmesine bağımlıdır. Yengeçlerin bir yuva içine oturan küre şeklinde eklemleri yoktur. Bunun yerine bacaklar esnek kitinle kaplı kancalı tipte eklemlere sahiptir ve yalnızca bir eksen boyunca hareket edebilirler.

Birçok yengecin bacaklarındaki eklem yapısı hareketi yan yan yürümeye neden olan kısıtlayıcı bir yapıdadır. Bacakların sonundaki keskinlik, yengecin neredeyse pürüzsüz yüzeylere sıkıca tutunmasına olanak verir. Bir yengecin düz bir kayaya tırmanmasını sağlayan özellik budur. Bazı yengeçlerde ise arka bacaklar yüzmeye yardımcı olan küreksi bir yapı halini almıştır. Bazı yengeç türleri de bacaklarının birbirine dolanmasını önlemek için yan yan yürür.

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu