Dünyanın en eski 8 evi, dünyadaki ilk evler, dünyadaki ilk yerleşim yeri, dünyanın en yapıları, dünyanın en yaşlı evleri vb… tarihi evler hakkında detaylı bilgiler…

İnsanlık tarihinin çoğunda insanlar sık ​​sık yiyecek aramak için yer değiştiren göçebe avcı-toplayıcılardı. İnsan grupları birlikte seyahat eder ve hareket ettikçe yarı kalıcı yerleşimler kurarlardı. Bu dönemden kalma birçok eser olmasına rağmen, kalıcı yerleşim yerlerinin günümüze kadar gelen kanıtları en az 10.000 yıl öncesine dayanıyor.

Dünyanın En Eski 8 Evi

Daha yeni arkeolojik kanıtlar var ki, sofistike toplulukların çok daha önce oluştuğunu gösteriyor. Atalarımızın ilk olarak ne zaman toplu bir yerleşim alanı kurmaya karar verdiklerinden asla emin olamayız, ancak bu günümüze kadar gelen evlerden bazıları bize bu konu ışık tutabilir.

8.Kirkjubøargarður (Kralın Çiftliği)

Kralın Çiftliği Evi

Kralın Çiftliği olarak da adlandırılan Kirkjubøargarður’un dünyadaki en eski ahşap ev olduğuna inanılıyor. Çiftlik, Faroe Adaları’nda yer almaktadır ve bugüne kadar bölgedeki en büyük çiftliktir. Ev, ilk olarak Faroe Adaları Piskoposluğu için piskoposluk evi olarak hizmet verdi.

Adada odun olmadığı için odun, bölge sakinleri için çok değerli bir malzemedir. Efsaneye göre, çiftlik evini yapmak için kullanılan odun Norveç’ten dalgaların karaya attığı odunlardı. Bugün, çiftlik evi bir müzedir, ancak 1550’den beri evde bulunan ve Patursson Ailesi’nin soyundan gelenler hala eve bakarak aynı zamanda bu evde yaşamaya devam etmektedir.

7.Roma Boyalı Evi

Roma Boyalı Evi

Günümüzde Roma Boyalı Evi adı verilen kalıntılar ilk kez 1970 yılında keşfedildi. Ev ya da mansio (resmi makamlar tarafından ziyaret edilen otel), MS. 200 civarında inşa edildi. Beş odadan ve evin adını aldığı büyük boyalı duvar resimlerinden oluşur. Duvar resimleri, İngiltere’deki Roma sanatının en güzel örneklerinden bazıları olmakla birlikte, bölgede bulunan bugüne kadarki en kapsamlı örneklerdir.

 

Evin benzersiz bir özelliği de, merkezi ısıtma sistemini ortaya çıkaran Dover Gems’tir. Bulunmasından bu yana, ev korunmuş ve Dover’da önemli bir turistik mekandır.

6.Jarlshof Houses

Jarlshof Houses

Jarshof arkeolojik bölgesi, Britanya Adaları’nda kazılmış, en iyi korunmuş ve dikkat çekici yerlerden biridir. Bu büyük arkeolojik sit alanı geç dönem Neolitik evler, Tunç Çağı köyü, bir Viking evi, bir Ortaçağ çiftliği, Demir Çağı broşları ve tekerlekli evler dahil olmak üzere çeşitli eserler içermektedir.

 

En eski kalıntılar Neolitik dönemden kalma çanak çömlek olsa da, en eski evler MÖ. 800 yıllarında, Geç Tunç Çağı’na kadar uzanmaktadır. Bu ilk evler iç payandalarla ayrılmış bir taş kulübe kompleksi idi. MÖ. 200 civarında, eski kulübelerin üzerine daha yeni bir yerleşim yapılmıştır. Bu yeni evler ayrıca dairesel ve taştan yapılmış ve daha geniştir.

5.Skara Brae

Skara Brae

Skara Brae köyü, iyi korunmuş 10 adet Neolitik çağ taş yapısından oluşmaktadır. Köy, istemeden siteyi mükemmel durumda tutan dev bir höyük tarafından gömülmüş, yaklaşık 600 yıl işgal altında kalmış ve her zaman 10 adet evden oluşmuştur.

Sitenin en iyi özelliklerinden biri hala evlerin içinde yer alan taş mobilyalar. Mobilyalardan bazıları; elbise askısı, dolaplar, sandalyeler ve yataklardır. Taş mobilyalara ek olarak, Skara Brae’de yaşayan insanlar aletler, takılar, oyun zarları, yivli eşyalar (eşsiz bir çömlek türü) ve kemik ve değerli taşlardan süs eşyaları yaptılar.

4.Knap Of Howar

Knap Of Howar

İskoçya’da bulunan Knap Of Howar Kuzey Avrupa’da halen ayakta kalan en eski taş ev olarak kabul edilir. Evin kalıntıları oldukça iyi korunmuştur ve MÖ 3700 – 3500 yıllarına kadar uzanmaktadır. Genel olarak çiftlik olarak adlandırılan alan, bir geçitle birbirine bağlı iki yapıdan oluşur. Büyük yapı eski ve ana yaşam alanı iken, ikinci küçük yapı ise atölye / depolama alanı olarak kullanılmıştır.

Bir noktada, yapılar arasındaki geçiş yolu bilerek kapatıldı ve atölye terk edildi. Arkeologlar, ana evin geçit bloke edildikten ve toplam 900 yıldan fazla bir süre kullanılmayıp daha sonra yeniden kullanılmaya devam ettiğini gösteren kanıtlar buldular.

3.Khirokitia (Choirokoitia)

Khirokitia

Khirokitia, Kıbrıs adasında bulunan bir Neolitik çağ yerleşimidir. Kalıntılar, ilk olarak MÖ 7000 civarında yapılmış olan bir dizi dairesel evdir. Bu erken evler kerpiç ve taştan inşa edilmiş ve düz çatılara sahiptir. Arkeologlar, bu bölgede doğrudan yere inşa edilmiş olan yaklaşık 20 evi ortaya çıkardılar.

 

Evlerin içinde ve yakınında ev ve tarım araçlarının yanı sıra insan kalıntıları da bulundu. Orijinal siteyi yeniden inşa etme planları olmasa da, arkeologlar, ziyaretçilerin harabeler hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak amacıyla beş evin koruma duvarının bir bölümünü kopyaladılar.

2.Howick House

Howick House

Star Carr arkeolojik sahasındaki ev keşfedilene kadar, Howick House’un İngiltere’deki en eski Mezolitik ev olduğuna inanılıyordu. Evin içinde bulunan ocaklar, MÖ 7800 yıllarına ait radyokarbon idi. Site, Northumberland bölgesindeki en eski yerleşim yeridir. Eve ek olarak, sahada beş Tunç Çağı mezarından oluşan bir mezarlık vardır.

Arkeologlara göre, bölgedeki kaynaklar kulübenin etrafını sardı, buradaki insanların (taş devri avcısı toplayıcıları) yıl boyunca bu bölgede yaşamaları için uygun ortamı oluşturdu. 2005 yılında bir arkeolog ekibi, BBC belgeseli “Sahil” için orijinal bölgeye yakın bir bölge üzerine bu evin bir benzerini yeniden inşa etmeye karar verdi.

1.Star Carr House

Star Carr House

2010 yılında Star Carr arkeolojik sahasında bulunan ev, yalnızca İngiltere’deki bilinen en eski konut değil, aynı zamanda şimdiye kadar keşfedilen en eski evdir. Ayrıca, Manchester ve York üniversitelerinden bir arkeolog ekibi, Avrupa’nın en eski marangozluk örneği olduğuna inandıkları ahşap bir platform ortaya çıkardı.

Arkeolojik araştırmalara göre, evin kalıntıları MÖ 8500 yıllarına uzanan karbon kalıntılarına dayanıyor. Burada yaşayan insanlar, o zamanlar hâlâ kıta Avrupasına bağlıyken buraya gelen avcı-toplayıcılardı.

Yorum Yap

Yorum Yap