Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon Ölçmenin Teknikleri

Halk arasında çok fazla kullanılan tansiyon kelimesinin asıl anlamı kanın damarlar içerisindeki basıncıdır. Tansiyon Nasıl Ölçülür? Bu basıncın artması ya da azalması tansiyon çıkması ya da tansiyon düşmesi olarak adlandırılır. Tansiyonun normal seviyede olup olmadığını anlamak için yapılan işlem ise tansiyon ölçümüdür. Tansiyon aletleri ile yapılan tansiyon ölçümünün belirli uygulama şekilleri vardır. Tansiyon aleti ile tansiyon ölçmek için hastanın ölçümden yarım saat önce kahve, sigara, alkol gibi içecekler içmemiş olması ve dinlenmiş bir durumda olması önemlidir. Daha sonra tansiyon ölçümüne başlanabilir. Tansiyon ölçümü şu şekilde yapılır:

Tansiyon Nasıl Ölçülür?

– Tansiyonu ölçülecek olan kişinin kolu sıvanır. Tansiyon aletindeki kola sarılan bölüm hastanın koluna sarılır. Bu kısma manşon adı verilmektedir. Tansiyon Nasıl Ölçülür? Manşon kişinin kalbi ile aynı hizada sarılmalıdır. Kalp hizası tam olarak belirlenemiyor ise kişinin dirseğinin katlandığı yerin iki parmak üzerinden manşon sarılması mümkündür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum manşonun üzerindeki iki adet hortumun kolun üstünde kalmasıdır. Çünkü bu hortumlar tansiyon aletinin göstergesi ve pompasını manşona bağlayan hortumlardır.

– Manşon düzgün bir şekilde kola sarıldıktan sonra tansiyon aletinin steteskopu kulağa takılır. Seslerin steteskopa iletildiği ve steteskopun bu sesleri algıladığı bölüm steteskop diyaframıdır. Ölçüm sırasında steteskop diyaframının herhangi bir yere çarpmamasına dikkat edilmelidir, aksi taktirde kulağınız yanlış etkilenebilir. Steteskop diyaframı dirseğin çukur kısmına yerleştirilmelidir. Fakat tam ortasına değil gövdeye daha yakın olan tarafına yerleştirilmesi önemlidir. Çünkü sesi dinlenecek olan damar tam bu hizadan geçmektedir. Bu damara brakial arter denmektedir.

– Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir durum bulunmaktadır. Tansiyon aletinin pompasını tutacağınız eliniz haricindeki diğer elinizi kullanarak hastanın dirseğini alttan tutunuz. Baş parmağınız ile de steteskop diyaframını destekleyerek hareket etmemesini sağlayınız. Tansiyon Nasıl Ölçülür? Çünkü steteskop diyaframının manşonun altında kalmaması gerekmektedir. Manşon altında sıkışan steteskop diyaframı ölçümün hatalı olmasına sebep olur. Hastanın kolunun alttan desteklenmesinin sebebi ise hastanın kendisini kasmamasıdır. Kolunun düşmemesi için kendini kasan hastanın ölçümü de hatalı olmaktadır.

– Daha sonra manşon şişirilmeye başlanır. Manşonun içerisindeki hava basıncı, damarlardaki hava basıncından fazla olmalıdır. Damarlardan herhangi bir şekilde nabız sesi alınamayana kadar manşonun şişirilmesine devam edilmelidir.

– Hiçbir şekilde ses gelmediğine emin olduktan sonra manşon içerisindeki havayı boşaltmaya başlayın. Aynı zamanda basınç göstergesini de kontrol edin. Bu esnada nabzın attığını duyduğunuz ilk değeri kaydedin. Bu değer büyük tansiyondur. Basıncı düşürmeye, havayı boşaltmaya devam edin. Nabız sesinin tekrar kesildiği zaman oluşan değeri de not edin. Bu değer de küçük tansiyonu ifade etmektedir.

-Daha sonra tansiyonun ölçüldüğü saati nabız ve tansiyon değeri ile birlikte kaydederek doğru sonucu elde etmiş olacaksınız. Bu bilgilerden faydalanarak en doğru şekilde tansiyon ölçme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu