Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Ürünler

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Ürünler Neler

Sigara, içerisinde birçok kanserojen madde barındıran bir tütün ürünüdür. Sigarayı bırakmaya yardımcı İleri derece bağımlılık yapması nedeniyle sigarayı bırakmak oldukça güçtür. Günümüzde her 10 kişiden 8’inin içmekte olduğu sigara insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sigara tiryakileri sigarayı bırakma yollarına girdiklerinde genel olarak yoksunluk ve baş ağrısı gibi birçok durum gözlemlenebilmektedir. Bu da sigaranın içerisinde bulunan bağımlılık yapıcı kanserojen maddelerden kaynaklanmaktadır. Sigara kullanan kişilerin başta akciğeri olmak üzere birçok organı zarar görmektedir. Akciğer kanseri, gırtlak kanseri, damar tıkanıklığı, solunum yetmezliği gibi hastalıklara sebep olan sigarayı bırakmak için çeşitli yollar denenmektedir. Bunlar gerek ilaçlar ile gerekse bitkisel tedavi yöntemleriyledir. Vücudu toksinlerden arındırmak için ve sigara sayesinde kazanılan nikotin bağımlılığını genel olarak bitkisel tedavi yöntemleri ile gidermeye çalışılmaktadır. Sigarayı bıraktıktan itibaren başlayacak olan sinir, stres ve uykusuzluk gibi durumlar bitkisel yöntemler ile daha kolay bir şekilde aşılacaktır. Ayrıca bitkiler haricinde yiyecekler de sigarayı bırakmaya yardımcı olabilmektedir. Örnek verecek olursak patlıcanın içerisinde bulunan nikotin sayesinde vücut nikotin ihtiyacını karşılayacağı için kişinin sigara içme isteği eskisi kadar olmayacaktır. Patlıcan haricinde içerisinde nikotin barındıran birçok yiyecek mevcuttur. Sigara tiryakilerine sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitkiler şunlardır:

Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Ürünler

  • Kedi Otu Kökü: Kedi otu kökü sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Yatıştırıcı bir etkisi olduğu için sigara tiryakilerinde meydana gelebilecek sinir bozukluğu, huzursuzluk gibi durumları belli ölçüde azaltmaktadır. Kedi otu kökü halk arasında uykusuzluk ilacı olarak da bilinmektedir. Bu sayede sigara tiryakilerinin sigara bırakma aşamasında ortaya çıkan uykusuzluğu da oldukça düzenlemektedir. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Ancak kedi otu kökünün birçok yan etkisi mevcuttur. Bir ay gibi bir süreden fazla kullanıldığı taktirde mide bulantısı, bulanık görme, baş ağrısı gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Belirli ilaç kullanan kişilerin kedi otu kökü kullanması tavsiye edilmemektedir. Kedi otu kökü içeren herhangi bir ürünü kullanmadan önce kedi otu kökü hakkında bilgi edinilmesi ya da bir hekime danışılması oldukça önemlidir.
  • Nane: Nane içerisinde mentol özü barındırmaktadır. Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Ürünler Bu mentol sayesinde sigara sayesinde kazanılmış olan nikotin isteğini oldukça azalmaktadır. Ayrıca nanenin de herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kuru nane yemek, nane çayı içmek ya da naneli sakız çiğnemek sigarayı bırakmada yardımcı olabilir.
  • Sarı Kantaron: Sarı kantaron bitkisi doğal antidepresan ilacı olarak bilinmektedir. Sigara tiryakileri sigarayı oldukça zor bırakabileceğinden depresyona girme riskleri fazladır. Orta seviyedeki depresyonu önlemek amacıyla kullanılabilecek olan sarı kantaron bitkisi sigarayı bırakmak isteyen kişilerin psikolojik olarak çökmelerini en aza indirebilmektedir.
  • Kaygan Karaağaç: Tiryakiler sigara bırakma sırasında birçok fiziksel problemlerle karşılaşabilmektedir. Bunlardan bazıları boğaz ağrısı ya da öksürüktür. Kaygan karaağaç bu tip ağrıları ve öksürüğü geçirmesiyle bilinir. Özellikle içerisindeki özler sayesinde solunum yolunu açıp kişilerin daha iyi nefes almasını sağlar.

Siz de bu yöntemlerden faydalanarak sigarayı bırakabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu