Piyanonun kaç tuşu vardır, piyanoyu kim icat etti, piyanonun tarihçesi, piyanonun siyah ve beyaz tuşlarının adları vb… piyano hakkında bilgileri sizler için hazırladık.

Piyano kelimesi İtalyanca, güçlü ve hafif sesli klavsenden gelir. Pianoforte olarak adlandırılması da bundandır. Atası, klavsenden en önemli farkı, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de aynı yönde değişken olmasıdır. İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olma üzere toplam 88 tuştan oluşur.

Piyanonun Tuşları

Piyanonun atası olan klavsende beyaz tuşlara marş, siyah tuşlara ise feinte adı verilirdi. Bu tuşlar, klavyede aynı şekilde arka arkaya sıralanıyordu ama bazen ekonomik nedenlerle bu tuşlara farklı renkler de verildiği oluyordu. Abanoz rengi daha sık kullanılırken fildişi rengi ender olarak gündeme gelirdi. Bugünkü çağdaş piyanolarda ise beyaz tuşlar klavsenin üzerinde yedişer yedişer sıralanır ve bir gamın notalarına tekabül eder (do, re, mi, fa, sol, la, si). Siyah tuşlar ise beşer beşer dizilir ve ara notalara karşılık gelir.

Piyanoyu Kim İcat Etti

İlk piyano 1700’lü yıllarda İtalya Floransa’da Bartolommeo Cristofori tarafından yapıldı. Cristofori’nin en büyük başarısı, piyanonun temel mekanik sorunu olan çekicin tellere vurması anında sesin çekicin etkisiyle sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabilmesi sorununa bir çözüm üretmesidir. Öldüğü 1732 yılına dek 20 civarında piyano üretti. Fransız Marius’un bu çalgıya katkısı, tokmaklı klavseni bulmak oldu.

Piyanonun Tarihçesi

Saksonyalı Silbermann ise Schröter’in çekiç sistemini geliştirdi ve Bach’ın da değerli öğütlerinden yararlanarak klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötüm elde etmeyi başardı. Augsburg’da org yapımcısı Johann Anderas Stein (1728-1792) Alman veya Viyana usülü denen mekanizmalı piyanolar meydana getirdi. 1789’da Stein, ayrıntıları belirtmek için kullanılan dizliklerin yerine pedal koydu. Andreas ve torunu Johann Baptist Streicher (1796-1871), piyanonun yapısını (Beethoven’ın arzusu üzerine) daha sağlamlaştırdı ve ikinci bir ötüm kapağı ekleyerek daha dolgun bir ses sağladı. Piyano sanayinin gerçek kurucusu Alman Zumpe’dir, kılavuzlu denen melik piyanoyu gerçekleştirdi.

İlk düz piyanoyu, 1789’da Flandalı William Southwell yaptı. Sebastian Erardebasti 1822 de piyano yapım tekniğini geniş ölçüde etkileyen bir yenilik getirdi (ikili itme dilleri). Henri Pape, çapraz tel ve keçeli çekici buldu.James Thom, ekleme demir çatıyı kurdu.

 Bu çalgı, büyük bestecilerin en yakını olmuştur, dolayı-sıyla bu çalgı için verilen bestelerin sayısı ciltler tutar. “Piyanistler, diğer çalgıları çalanlara nazaran, çıkaracakları sesleri piyano üzerinde hazır bulurlar” gerekçesiyle küçük yaştan (altı-on) başlayarak öğrenebilecek çalgılardan birisidir hatta günümüzde çok daha küçük yaşlara yönelik piyano eğitimi verilebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. aliskanlik_avatar

    Buradan açıklıyorum piyanoyu benim babam buldu.Mükemmel piyano çalıyor, dinlemek isteyeni beklerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir