Sivas Gezi Rehberi-Sivas’ın Meşhur Yerleri

Sivas’ın meşhur yerleri, sivas gezilecek yerler, sivas gezi rehberi, sivas’ın doğal güzellikleri ve tarihi eserleri, Sivas sessiz sakin yerler vb.. gezi makaleleri için alışkanlık

Sivas merkezde ve ilçelerinde, gezip görülebilecek pek çok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Kültür yapısı olarak da son derece zengin olan Sivas, İç Anadolu Bölgesi’nde havası sert insanı mert olarak anılan şehirlerimizden biridir. Gezginlerin seyahat rotaları arasında bulunan Sivas gezilecek yerler arasından önemli konumda olan yerleri, sizlerle paylaştık.

Sivas Gezi Rehberi

Sivas gezi rehberi listesini okuyarak Sivas’ın doğal güzellikleri ve tarihi eserleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Sivas sessiz sakin yerler kısımlarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Sivas’ın meşhur yerlerini de öğrenmiş olacaksınız. Şimdiden iyi gezmeler…

Gökpınar Gölü

Sivas’taki bir başka doğa güzelliği ise, Gökpınar Gölüdür. Gölün çevresinde bulunan parkta farklı yerlerde çadırınızı kurarak, burada bambaşka bir vakit geçirebilirsiniz. Tabiat güzelliklerine meraklı olan kişilerin ziyaret ettiği Gökpınar Gölü, hava şartlarının el verdiği sürece şehirde bulunan insanlar tarafından en fazla ziyaret edilen yerler arasındadır.

Divriği Ulu Camii

Muhteşem yapısıyla adeta bir yaptığı sanat eseri olan Divriği ulu cami, Anadolu Selçuklu devleti zamanında Selçuklunun eşsiz mimarisi ile 1228 yılında inşa edilmiştir. Görenleri kendine hayran bırakan Selçuklu süslemeleri ile dikkat çeken Divriği Ulu Camii, Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunmaktadır.

Bitkisel ve geometrik şekillerin hayat verdiği süslemeleri, yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgisini çeken özellikler arasındadır. Sivas’ta gezilecek yerler arasında en fazla ilgi gören tarihi yapılardan biri olan Divriği Ulu Camii, tarihi yapılara meraklı olan kişilerin gezi listelerinin vazgeçilmez eserlerinden biridir.

Sızır Şelalesi

Sivas’ta muhteşem bir güzelliğe şahitlik etmek istiyorsanız, Gemerek ilçesi sınırlarında bulunan şelaleyi mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Hatta gezi rotanız Kayseri ise, Sivas il merkezinden daha çok Kayseri’nin ilçesine yakınlığı ile bilinen Sızır Şelalesini yine ziyaret etmenizi tavsiye etmekteyiz. Çünkü şelale Kayseri il merkezinden yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta iken, Sivas il merkezinden ise 136 km uzaklıkta yer almaktadır.

Eşsiz güzelliği ile Sivas’ın tabiat turizmine önemli katkıları bulunan şelale, ülke turizmi açısından daha önemli doğal güzellikler arasında kendine yer edinmektedir.

Sivas Çifte Minareli Medrese

Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden birine şahitlik etmek istiyorsanız, Sivas Çifte Minareli Medrese mutlaka Sivas gezi rehberi listenizde yer alması gereken yerlerden biridir.

Özellikle giriş kapısındaki süslemeler, medresenin yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görmesine sebep olmaktadır. Şehir merkezindeki tarihi medrese, 1271 yılında inşa edilmiştir.

Hafik Gölü

Sivas’ın doğal güzellikleri arasında bulunan Hafik Gölü, ilkbahar ve yaz aylarında on binlerce insanın ziyaret ettiği turistik mekânlardan biridir. Diğer adıyla Koçhisar gölü olarak adlandırılan bu eşsiz güzellik, şehrin kalabalığından uzak bir yerde vakit geçirmek isteyenlerin önemli tercihleri arasında yer almaktadır.

Çevresine yapılan sosyal tesisler sayesinde daha fazla ilgi çeken Hafik Gölü, Sivas gezilecek yerler listenizde yer almayı hak eden ve ziyaretçilerine huzur veren merkezlerden biridir.

Sizce Sivas ismi nereden gelir 

Sivas Kale Camii

Kesme taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında gösterilen Sivas Kale Camii, Osmanlı döneminde yaptırılmış ibadet merkezlerinden biridir. Yapım tarihi 1580 olarak nitelendirilen tarihi cami, Sivas il merkezinde bulunan Selçuk Parkı içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı’nın önemli kültür yapılarından biri olan sadaka taşı gibi kültürel değerleri de bünyesinde barındıran kale camii, dikdörtgen plan üzerine yapılmıştır.

Doğanın kalbinin attığı muhteşem bir güzelliğe sahip olan Koyunkaya Mesire Yeri, sıcak havalardan bunaldığınızda serin ve huzur veren yapısıyla tercih edebileceğiniz eşsiz güzellikte bir yerdir.

Şifaiye Medresesi

Sivas şehir merkezinde bulunan Şifaiye Medresesi, şehirde bulunan bir diğer Selçuklu eseridir. Medrese’nin tam karşısında ise, yine şehirdeki önemli tarihi yapılardan biri olan Çifte Minareli Medrese bulunmaktadır. 1217 senesinde yaptırılan Şifaiye Medresesi, giriş kısmında bulunan zengin süslemelerle göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.

Gök Medrese

Sivas şehir merkezinde yer almaktadır. Gök Medrese Sivas’taki önemli Selçuklu eserlerinden biri olan Gök Medrese, süslemeleri ile bir hayli dikkat çekici yapılar arasındadır.

Sivas il merkezinde kolay ziyaret edilebilir bir konumda olan tarihi medrese içinin Evliya Çelebi, böyle bir eserin aynısını yapmanın mümkün olmadığından Seyahatname isimli kitabında övgü dolu sözlerle bahsetmiştir. Selçuklu dönemi eserleri arasında yer alan medrese, aynı zamanda Sahabiye Medresesi adıyla da anılmaktadır.

Koyunkaya Mesire Yeri

İmranlı ilçesi sınırlarında bulunan Koyunkaya Mesire Yeri, ilçe merkezinden 11 kilometre mesafede bulunup ulaşımı da biraz zordur. Ancak Sivas gezilecek yerler listesinde yer verebileceğimiz bu mesire alanı için, mutlaka görülmeye değer bir güzellik olduğunu hemen belirtelim.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu