Romanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

Romanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer Romanya, senede 3 milyona yakın insanın ziyaret ettiği önemli turizm ülkelerinden birisidir. Tabi bunca insanın ziyaret etmesi ve gezmesi boşuna değildir. Kültürü, doğal güzellikleri ve dokusu ile dünyanın pek çok yerinden turist çekmeye devam etmektedir. Bunların dışında sunduğu eğlence imkânları ile de insanların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Peki, Romanya’da gezilecek yerler neresidir? İşte Romanya hakkında bilmeniz gerekenler!

Romanya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Romanya bir Orta Avrupa ülkesidir ve Avrupa Birliği’ne üye en büyük dokuzuncu ülke konumundadır. Başkenti Bükreş’tir ve “küçük Paris” olarak adlandırılmaktadır. Romanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer  Karadeniz’in batı kıyılarında bulunan Romanya; Moldova, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan ile sınır komşusudur. Ülkenin dili Rumence’dir. Romanya’nın bir başka özelliği de Avrupa’nın en eski insan fosilinin çıkartıldığı bölge olmasıdır. Yani Avrupa’da insan yaşamına dair ilk izler Romanya topraklarında bulunmuştur.Yazıyı görüntüle

Romanya Gezi Rehberi

Romanya toprakları oldukça çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Birçok kez işgal edilmiş ve birçok kez bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. Roma İmparatorluğu, Hunlar, Macarlar, Avarlar, Slavlar ve Osmanlı İmparatorluğu bu bölgede hakimiyet kuran medeniyetlerdendir. Osmanlı’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan eden ülkelerde birisi olan Romanya, 1881 yılında imparatorluğunu ilan etmiştir. Romanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer  Daha sonra İkinci Dünya Savaşı başlarında faşist hareketlerin yönetime geçmesi ile Almanya’nın yanında savaşa girmiştir. Savaşın kaybedilmesi ile Sovyetler Birliği işgaline uğramıştır ve daha sonra 1947’de tekrar bağımsızlıklarını ilan etmiştir.

Yıllar süren toparlanma ve yenilenme döneminden sonra önce 2004 NATO üyeliği ve ardından 2007 yılında Avrupa Birliği üyeliği ile gelişmeye devam etmiştir. Romanya Gezi Rehberi Özellikle 2007 yılından sonra da turizmde gittikçe etkili bir hal almaya başlamıştır. Peki, Romanya’da gezilecek en güzel 5 yer neresidir?

Romanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer Neresidir?

1.Bran Kalesi

Bran Kalesi
Bran Kalesi

Romanya’da gezilecek en güzel 5 yer listemizin ilk sırasında bir Romanya efsanesi olan Drakula Kalesi olarak bilinen Bran Kalesi’nden bahsedeceğiz. Bran Kalesi Romanya’nın ulusal anıtlarından birisidir. Ülkenin en meşhur kalesi olan Bran Kalesi, ünlü yazar Bram Stoker’ın yarattığı karakter Kont Drakula’nın evidir. Dünyanın her yerinden yılda yüz binlerce turisti ağırlamaktadır. İnşa edildiği dönemde Osmanlılara karşı savunma amacıyla inşa edilmiştir. Bu ihtişamlı yapının içerisinde turistler için bir müze de bulunmaktadır. Çeşitli sanat eserlerinin sergilendiği bu müzeye insanlar yoğun ilgi göstermektedir.

2.Bükreş

Bükreş
Bükreş

Romanya’nın başkenti Bükreş ülkenin 2 milyonluk nüfuslu en büyük kentidir. Şüphesiz Romanya’nın en çok ziyaret edilen şehri ve en güzel şehirlerinden birisidir. Yoğun mimari güzelliği ile tüm dikkatleri üzerine çeken Bükreş, birçok tarihi mirasa da ev sahipliği etmektedir. Özellikle komünist lider Çavuşesku bu mimarinin mimarlarından birisidir. Çünkü onun kişisel arzusu Bükreş’i Avrupa’nın doğusu için yeni bir Paris yapmaktır. Bu nedenle şehir bu arzuya göre inşa edildi. Bükreş’in tüm yolları Parlamento Sarayı’na çıkmaktadır.

Bükreş’te yer alan Parlamento Sarayı, Bükreş’in en ihtişamlı yapısıdır. Yaklaşık 700 mimarın çalıştığı bu yapı, Bükreş’in merkezinde yer almaktadır. Bu saray bir politika ve yönetim yerleşkesidir. Bunun dışında bazı zamanlarda turistlerin ziyaretine de açılmaktadır.

Bükreş de gezilecek bir diğer yer de “Devrim Meydanı” Romanya tarihinin en önemli simgelerinden birisidir. Devrim Meydanı’nda bağımsızlık mücadeleleri sonucunda hayatını kaybedenler için bir anıt da yer almaktadır. Bunun dışında Rumen Ateneum Konser Salonu, Çeşmeci Parkı ve Ulusal Sanat Müzesi gibi yerler, Bükreş’de gezilecek birçok yerden sadece birkaçıdır.

3.Braşov

Braşov
Braşov

Romanya’da gezilecek en güzel 5 yerden birisi de Braşov’dur. Romanya’nın en önemli merkezlerinden birisidir. Eski dünyanın güzel renkleri ile modern yaşamın harmanlandığı bir kenttir. Başkent Bükreş ile arası 176 kilometredir. Önemli kayak merkezleri ile hem iç hem de dış turizmin önemli merkezlerinden birisidir. Bu nedenle her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir. Listemizin başında bahsettiğimiz Bran Kalesi’nin de içinde olduğu hem kültürel hem de tarihi yapısı ile Braşov mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir.

4.Sibiu

Sibiu
Sibiu

Sibiu, Romanya’nın Transilvanya Bölgesinde yer alan bir kenttir. Romanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer  Latin ve Balkan kültürlerinin birleştiği ve kültürel zenginliğin var olduğu bir şehirdir. Alman ve Macar toplumlarının da etkisi olan Sibiu’da bu kültürel zenginlik birçok insanın ilgisini çekmektedir. “Eski şehir” ismiyle bilinen Sibiu’da “yıldız merdivenleri”ni tırmanıp sonunda çıkacağınız Sibiu Kalesi ile size görsel bir şölen sunacak.

5.Köstence

Köstence
Köstence

Romanya’da gezilecek en güzel 5 yer arasında son sırayı bir Türk isimli bir köy olan Köstence. Bu köy, Romanya’nın Karadeniz’e açılan kapılarından birisidir. Osmanlı’nın uzun süre yönetimde kalması da bunda etkilidir. Türk ve Tatar azınlıklarının yaşadığı Köstence, Türk ve Romen milletlerinin birlikteliğinden doğan bir kültür zenginliği taşımaktadır. Romanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer  Bu nedenle özellikle Türk turistlerin ziyaret etmesi gereken bir köydür. Farklı bakış açıları kazandırması ve yeni kültürler tanımanız açısından önemli bir yer olacaktır. Kısacası Romanya hem batı hem de doğu izlerini taşıyan ve önemli tarihsel dokular barındıran bir ülkedir. Bu nedenle gezilmesi ve öğrenmesi gereken yerlerden birisidir.

İlgili Yazı : Granada Gezi Rehberi-Granada Gezilecek Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu